Këshilla & Arsye

November 13, 2020 | 8:05

5 rregullat e arta që ju ndihmojnë të ndjeheni mirë gjatë Covid-19

Sot më shumë se kurrë ndiejmë nevojën për të qenë mirë fizikisht. Me Covid-19 të pranishëm kudo, spitale të mbushura dhe rrezikun e prekjes nga infeksioni, kjo nevojë është edhe më e fortë. Për më tepër, terapitë e disa sëmundjeve janë pezulluar, për t’i dhënë përparësi të infektuarve.

Gjithnjë e më shumë njerëz po pyesin se si të ndjehen mirë gjatë Covid-19…

Në nuk mund të ndryshojmë faktorët e jashtëm, por mund të punojmë për të ndryshuar ato ndaj të cilave kemi ndikim, siç mund të jetë stili ynë i jetës. Qëllimi është të forcojmë mbrojtjen imune dhe të kemi më shumë armë në dispozicion, për të na mbrojtur nga ndonjë sëmundje.

Lëviz

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon aktivitetin e rregullt fizik për të përmirësuar shëndetin tuaj. Ndërsa Ministria e Shëndetësisë informon se pasiviteti fizik mund të shkaktojë vdekje, duke u pozicionuar pas hipertensionit, pirjes së duhanit dhe diabetit.

Rëndësia e hidratimit

Trupi ynë përbëhet nga 60 – 65% ujë sipas faktorëve të ndryshëm. Pra, është e qartë se sa e rëndësishme është të qëndroni të hidratuar, jo vetëm të dukeni mirë. Por gjithashtu dhe mbi të gjitha për të bërë që organet e trupit tonë të funksionojnë më mirë. Uji ndihmon në eliminimin e toksinave përmes urinimit dhe normalizon temperaturën e trupit. Për më tepër, është një mjet për të transportuar lëndë ushqyese brenda trupit tonë.

Ushqyerja

Një dietë e ekuilibruar e pasur me fruta, perime, drithëra, sasinë e duhur të proteinave dhe yndyrnave të mira forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Vitamina D

Një nivel i mjaftueshëm i vitaminës D në trupin tonë është thelbësor për shumë arsye. Para së gjithash, në fëmijëri shërben për zhvillimin korrekt të kockave. Më pas, është e nevojshme të ruhen kockat e forta dhe të parandalohen disa sëmundje, të tilla si osteoporoza dhe sëmundjet e tiroides. Trupi ynë prodhon vitaminë D kur bie në kontakt me diellin. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dilni për një shëtitje në një ditë me diell. Por ndonjëherë nuk është e mjaftueshme, kështu që rekomandohet të merrni shtesa (natyrisht pas konsultimit me një mjek).

Shmangni stresin

Tensioni nervor mund të ulë në mënyrë drastike mbrojtjen e trupit tonë. Trupi mund të tregojë vuajtjet e tij përmes disa simptomave, të tilla si dhimbje koke, dermatit, probleme me tretjen, por edhe periodontit! Manifestimet janë të shumta dhe janë një kambanë alarmi që vazhdojnë të na bëjë të kuptojmë se duhet të ndryshojmë drejtim.

 

 

 

Burimi / https://www.proiezionidiborsa.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top