FB

March 27, 2021 | 8:16

Këshillat e shpejta për t’u ndjerë më femërore dhe të motivuar

Përfytyroni këtë: alarmi bie, por ju jeni të lodhur, kështu që e shtyni. Papritmas, 10 minuta kthehen në një orë dhe ju ngriheni nga shtrati duke menduar se nuk do të keni kohën për rutinën tuaj të mëngjesit. Harrojeni me stërvitjen tuaj në mëngjes ose me të bërin make-up. Dita filloi keq dhe tani thjesht nuk mund të gjesh energjinë e motivimit për të vazhduar. Ju duket situatë e njohur?

Për mua, të bësh diçka për kujdesin për veten që të ndihem e sigurt dhe femërore është mënyra më e mirë për të rritur motivimin tim. Këto 6 këshilla të shpejta për tu ndjerë më femërore dhe të motivuara kanë qenë mënyrat e mia të preferuara ultra-të shpejta, super të lehta për ta bërë veten të ndihem e freskët, e zonja dhe e gatshme për të shkuar, edhe nëse kam vetëm disa minuta shtesë për të kursyer.

  1. Veshja e energjisë

Vish një palë të brendshme seksi që të bëjnë të ndihesh mirë. Vish bluzën tënde të preferuar. Nëse dëshironi të mbingarkoni vetëbesimin tuaj, vishni taka dhe një xhaketë sportive. Ju mund ta përdorni modën për të mashtruar trurin tuaj në modalitetin e punës dhe do të ndiheni mirë ndërsa e bëni atë.

  1. Flokët dhe makiazhi

Pavarësisht se sa kohë keni, merrni një minutë për të larë flokët dhe vendosni pak make-up. Edhe vetëm një sasi e vogël bojë për vetulla ose buzëkuq mund të transformojë absolutisht mënyrën se si ndiheni me veten tuaj!

  1. Vendos muzikën tënde të preferuar

Pavarësisht se çfarë ju pëlqen të dëgjoni, fillojeni ditën tuaj butësisht me meloditë tuaja të preferuara. Nëse keni nevojë të mbani ritmin, përdorni diçka optimiste. Nëse doni ta mbani veten të qetë gjatë një dite stresuese, zgjidhni diçka qetësuese. Muzika është mënyra perfekte për të mbështetur dhe motivuar.

  1. Pini një gotë të madhe me ujë

Nëse e keni të vështirë të qëndroni të përqendruar, çohuni dhe pini një gotë të madhe me ujë. Hidratimi nuk është jetik vetëm për lëkurën dhe thonjtë por edhe për funksionin e trurit. Pirja e një gote me ujë do t’ju ndihmojë të ndiheni të freskët dhe sjell përfitime për mendjen dhe trupin tuaj!

  1. Merrni disa bimë në dhomën tuaj

Vendosja e një vazo me lule në dhomën tuaj, ndërsa jeni duke punuar, ju ndihmon të qetësoni mendjen. Plus, luksi i shtuar do t’ju ndihmojë të ndiheni më në kontakt me natyrën dhe mund të rrisë besimin tuaj.

  1. Caktimi i një kohe për kujdesin për veten

Nëse jeni me nxitim dhe nuk keni kohë të shpenzoni për veten tuaj tani, caktoni në një orë të vetë-kujdesit më vonë gjatë ditës tuaj. Përdoreni atë si një shpërblim për të plotësuar diçka në listën tuaj të detyrave.

 

 

Burimi / https://modern-elegance-style.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top