Marrëdhënie

April 10, 2018 | 9:57

Sa thirrje telefonike u bëjmë nënave?

Sa herë e telefonojmë nënën gjatë javës? Për të marrë një recetë, për të shkarkuar gjithë stresin pas një dite të vështirë ose thjesht për një bisedë?

Sipas një studimi britanik, gratë shpenzojnë mesatarisht dy muaj të jetës së tyre duke biseduar me nënat e tyre në telefon … Sa pak?

Çfarë i tregojmë njëri-tjetrit? Asgjë të rëndësishme, por të gjithë thelbësore për t’u ndarë

Nga e thjeshta “Unë jam kthyer në shtëpi tani dhe jam e shkatërruar” në “por specat e tezes Carmela si bëhen?”

Receta gatimi – Cilat janë librat për, MasterChef ose internet? “Si gatuan nëna ime në kuzhinë, nuk gatuan asnjeri!” Kjo është arsyeja pse shumicën e kohës burri na kap në telefon dhe sheh në tenxhere qepë dhe përbërës të ndryshëm duke pritur për udhëzime të hollësishme, për lazanjën e përsosur.

Thashetheme – Shumicën e kohës është nëna, ajo që na përditëson në aventurat, nga kushërira e shkallës së tretë që martohet, deri rrëshqitjet e hallave 90-vjeçare. Pa episodet e luftës, familja jonë nuk do të ishte aq e bashkuar dhe mbi të gjitha aq interesante

Vend këshillimi – Shëndeti, fëmijët, puna, bashkëshorti, pavarësisht nga tema e diskutimit, nëna, i ka kaluar para nesh, prandaj nuk mund të na ndihmojnë, por të na këshillojnë sa herë që diçka na shqetëson.

Giudë TV – nëse keni humbur ndonjë pjesë seriali pa parë,  ajo mendon për ju, duke ju përmbledhur pikat kryesore. Nëse keni ndryshuar prezantuesin në biznesin tuaj? Mami e di pse. Nëse keni menduar se jeta si pensioniste ishte monotone dhe pa emocion, me të ju mund të ndryshoni mendjen, pasi në disa raste, kur ajo flet për sapunin e saj të preferuar, duket që aventurat i kanë përjetuar më parë ata.

Na njeh me gjërat që duhet të marrim në konsideratë– Nga promovimi në zyrë deri në ardhjen e një fëmije, nëna është e para që të njeh me të gjitha lajmet që mërzisin jetët tona, prandaj numri i saj i telefonit është ndër të “preferuarit” në librin e telefonit tuaj celular.

Detaje për armikun – Nëse çifti nuse -vjehërr ka qenë gjithnjë në konflikt, ajo me siguri shkaktohet nga konkurrenca: për dashurinë e nipërve, për të fituar festat e komanduara, por edhe për ato që gatuhen më mirë ose për ato që janë më shumë të “Dobishme” për fëmijët. Kjo është arsyeja pse bëhet pothuajse e dukshme aleanca e nënës dhe bijë kundër vjehrrës dhe për këtë arsye është kaq e çuditshme të flasësh në telefon për bëmat e fundit të armikut tonë më të keq të familjes, në thelb vetëm nëna mund t’i çmojë këto tema në mënyrën e duhur.

Përgatiti: Brikela Daci / Burimi / https://www.pianetadonna.it

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com