Mirëqenie

July 24, 2020 | 8:02

10 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë lëngun e Aloe Verës

Tashmë dihet që xheli i aloe verës mund të përdoret për shumë probleme të ndryshme, por ajo që ndoshta nuk dimë është pirja e lëngut të aloe verës dhe përfitimet që kjo sjell për të gjithë shëndetin.

Lëngu i Aloe Verës përmban lëndë ushqyese të ekuilibruara në një mënyrë ideale për shëndetin e trupit tonë. Nuk është një ilaç që bën mrekulli për të gjitha sëmundjet, por ai përmban substanca të dobishme që mund të ndihmojnë trupin tonë të eliminojë toksinat dhe për procesin e shërimit.

Lëngu i aloe verës gjendet lehtësisht në dyqanet e ilaçeve bimore dhe produkteve natyrale. Çdo paketë me lëng mund të ketë karakteristika të ndryshme, gjithashtu mund të praktikohet dhe metoda e marrjes përmes hollimit në ujë, gjithmonë sipas kushteve tuaja shëndetësore.

Arsyet pse duhet të pini lëng Aloe Vera dhe cilat janë përfitimet kryesore shëndetësore:

Detox

Lëngu i aloe verës njihet kryesisht si një ilaç i dobishëm për pastrimin e trupit. Stili i jetës tonë shpesh përfshin stresin, ndotjen dhe ushqimin jo të shëndetshëm. Kjo është arsyeja pse herë pas here ne duhet të pastrojmë trupat tanë. Lëngu i aloe verës ndihmon për t’u detoksifikuar dhe falë vitaminave dhe mineraleve është i dobishëm për tejkalimin e stresit.

Përmirëson tretjen

Një sistem tretës i shëndetshëm është i nevojshëm për të siguruar që trupi ynë të jetë në gjendje të thithë të gjithë ushqyesit e pranishëm në ushqime. Lëngu i aloe verës mund të përmirësojë thithjen e proteinave dhe rregullsinë e zorrëve. Ai gjithashtu mund të ribalancojë florën bakteriale të zorrëve dhe të zvogëlojë problemet e tretjes siç është urthi.

Mbron zemrën

Lëngu i aloe verës mbron zemrën sepse ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit LDL në gjak. Karakteristikat detoksifikuese të lëngut të Aloe Verës gjithashtu ndihmojnë në pastrimin e gjakut nag papastërtitë. Ky proces kontribuon në rigjenerimin e qelizave të gjakut dhe në mbajtjen e shëndetshme të enëve të gjakut.

Ulja e inflamacionit

Lëngu i aloe verës ka veti anti-inflamatore. Kjo do të thotë që mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të shkaktuara nga inflamacioni i tepërt në trup. Shumë simptoma shkaktohen ose përkeqësohen nga inflamacioni, siç është në rastin e artritit. Vetëm lëngu i Aloe Verës mund të mos jetë në gjendje të eliminojë plotësisht inflamacionin, por prapë mund të ndihmojë.

Forcon sistemin imunitar

Lëngu i Aloe Verës mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar për shkak të vetive antiseptike dhe antibakteriale të tij. Është gjithashtu një ndihmë në nivelin molekular, pasi përmban polisaharide, substanca të rëndësishme për mirëqenien e sistemit imunitar. Lëngu i Aloe Verës në përgjithësi ndihmon sistemin imunitar të funksionojë në mënyrë më efikase.

Mbron lëkurën

Ne e dimë që xheli Aloe Vera është i mirë për lëkurën në rast skuqjeje dhe djegie nga dielli, por edhe lëngu i Aloe Verës mund të jetë i dobishëm. Në fakt, lëngu i Aloe Verës, i marrë nga brenda, ka efekte të dobishme për lëkurën me veti anti-plakje dhe ka aftësinë për të lehtësuar puçrrat dhe acarimin.

Ju mbush me energji

Lëngu i Aloe Verës mund të jetë i dobishëm për të rritur nivelin e energjisë dhe për të rigjetur mirëqenien veçanërisht në një periudhë stresi ose nëse po ndiqni një dietë. Lëngu i aloe verës gjatë dietës ndihmon si në pastrimin e trupit ashtu edhe në funksionalitetin e sistemit tretës.

Shëndeti i dhëmbëve

Si ilaç natyral, lëngu i Aloe Vera mund të kontribuojë gjithashtu në shëndetin e gojës dhe mishrave, pasi ka një veprim natyror antibakterial dhe antimikrobik dhe përmban vitamina dhe minerale që nxisin shëndetin dhe rigjenerimin e qelizave. Ndryshe nga kjo xheli Aloe Vera është i dobishëm për t’u aplikuar direkt në mishrat e përflakur dhe plagët e vogla që mund të formohen në gojë.

Burim i aminoacideve

Trupit tonë i duhen 20 aminoacide të ndryshme për të prodhuar proteina. Midis tyre ne gjejmë 8 aminoacide thelbësore që trupi ynë nuk është në gjendje t’i prodhojë vetë. Lëngu i Aloe Verës përmban 7 aminoacide esenciale dhe gjithsej 19 aminoacide. Ky lëng nëse kombinohet me ushqimin e duhur, ndihmon trupin tonë që të ketë në dispozicion proteinat e nevojshme.

Rregullon sheqerin në gjak

Marrja e lëngut të Aloe Verës konsiderohet i dobishëm për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Ky lëng mund të ndihmojë ata që shqetësohen për rrezikun e zhvillimit të diabetit, me kusht që të ndiqet një dietë e duhur. Disa studime paraprake kanë filluar të nxjerrin në pah vetitë anti-diabetike të lëngut Aloe Vera dhe shpresohet që këto të konfirmohen edhe nga shkenca.

 

 

Burimi / https://www.greenme.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top