Këshilla & Arsye

May 18, 2020 | 8:10

10 mënyra për të hequr erën e lagështirës nga rrobat

Ja se si të shpëtoni nga era e pakëndshme e lagështirës në rrobat tuaja! Ne kemi vendosur t’ju tregojmë për mjetet më të dobishme për të hequr qafe erën e lagështisë dhe mykut.

Është një nga përbërësit më të zakonshëm kur flasim për mjete shtëpiake. Veprimi i saj është kryesisht dezinfektues: qëllimi është të neutralizoni erën mbizotëruese të mykut dhe lagështisë! Thjesht vendosni rrobat tuaja në ujë, në të cilin keni shtuar një gotë uthull. Lërini ato në ujë deri në pesë orë.

Si të përdorni më mirë zbutësin e rrobave?

Ne ju këshillojmë të vendosni rrobat tuaja në një legen me ujë me pak detergjent dhe lërini për maksimumi çerek ore. Pas kësaj, mund t’i lani rrobat normalisht.

Edhe hiri i zjarrit është i dobishëm!

Përveç rritjes së butësisë së pëlhurave, pluhuri arrin të heqë erën e keqe të mykut. Përziejmë pluhurin me ujë derisa të përftohet një përzierje homogjene dhe më pas hidheni në lavatriçe.

Sodë buke

Në mjetet juridike të gjyshes, soda e bukës ka një rëndësi laike. Gjithashtu na ndihmon kundër erës së lagështirës. Mbush një enë me ujë me disa lugë sode buke dhe në të fut rrobat e tua për gjysmë ore. Më pas mund të vazhdoni me larjen normale në lavatriçe.

A keni menduar ndonjëherë për … Vodka?

Natyrisht, edhe rrobat e thata i nënshtrohen lagështisë. Në këtë pikë, është e rëndësishme të mendoni për një ilaç që nuk mund të dëmtojë rrobat dhe që në të njëjtën kohë i çliron nga erërat e këqija. Bëni një llak me një dozë të barabartë uji dhe vodka. Spërkatni rrobat dhe ju sigurojmë që rezultati do të jetë befasues.

Limon dhe kripë: mirupafshim, lagështi!

Limoni dhe kripa janë ndër përbërësit më të rëndësishëm në luftën kundër mykut dhe lagështisë. Në këtë rast, ju do të duhet të bëni një pastë me një lugë çaji lëng limoni dhe dy lugë çaji kripë të imët. Masazhoni me këtë pastë zonën e prekur të veshjes dhe më pas vazhdoni me larjen.

Përfitimet e zbardhuesit

Ky ilaç ka për qëllim vetëm rrobat e bardha: mos e përdorni në ato me ngjyra. Vendosni rrobat tuaja në ujë dhe zbardhues për rreth gjysmë ore dhe më pas lajini ato.

Avantazhi i peroksidit të hidrogjenit

Peroksidi i hidrogjenit që do të përdoret është 3%: mos përdorni më shumë, pasi do të shkatërroni rrobat. Vendosni gjysmë gote në një legen të mbushur me ujë së bashku me rrobat për një maksimum prej çerek ore.

Amoniaku është efikas, por kini kujdes!

Para së gjithash, asnjëherë nuk rekomandohet të përzieni detergjent dhe amoniak. Larja e parë e rrobave tuaja duhet të përfshijë vetëm ujë dhe një gotë amoniaku. Në larjen e dytë, përdorni pastruesin klasik.

Ilaçi i gjyshes: ajrosja e rrobave!

Çdo ilaç që kemi renditur, kërkon që rrobat të vendosen gjithmonë në diell dhe në ajër të pastër.

 

Burimi / https://blog.pianetadonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top