FB

April 7, 2021 | 8:55

3 receta për të përgatitur një maskë fytyre kundër pikave të zeza

Të shëmtuara dhe të bezdisshme, pikat e zeza janë akumulime të sebumit dhe keratinës, që lindin kryesisht në zonën T të fytyrës (hundë, ballë dhe mjekër). Këto njolla të lëkurës njihen gjithashtu me emrin e komedoneve dhe karakterizohen nga një ngjyrë e errët; për më tepër, jo vetëm që janë një prerogativë ekskluzive e adoleshencës, por ato janë papastërti për shumë njerëz, pasi varen nga lloji i lëkurës dhe nivelet hormonale.

Mjeti më efektiv për të eliminuar pikat e zeza është të kryeni një rutinë efektive ditore të mbështetur nga një maskë fytyre që duhet të aplikohet 1, maksimumi 2, herë në javë, duke përdorur produkte specifike për llojin tuaj të lëkurës. Një aspekt tjetër që nuk duhet nënvlerësuar është heqja e make-up-it, që duhet të kryhet çdo mbrëmje dhe në mënyrë rigoroze.

Maska e pikave të zeza është një produkt bukurie që rrit kujdesin e përditshëm të lëkurës dhe ndihmon në luftimin e papastërtive. Për të qenë efektive në veprimin e saj, kësaj lloj maske, duhet t’i paraprijë një pastrim i plotë i lëkurës dhe përdorimi i një saune për fytyrë ose i një peshqiri të nxehtë për të hapur poret.

Ka shumë lloje të maskave të fytyrës në treg, por është gjithashtu e mundur që t’i bëni ato në shtëpi, duke i dhënë kështu jetë një ilaçi të lirë dhe efektiv. Pra, le të shohim tre receta me të cilat mund të përgatisim vetë një maskë fytyre kundër pikave të zeza.

Maskë me kos

Maska me kos është ideale për të zbutur lëkurën, për ta ushqyer dhe për ta bërë atë më të menaxhueshme. Zgjidhni një kos mjaft të trashë, siç është kosi grek, pastaj shtoni disa pika vaj esencial të gjethes së dafinës dhe lëng limoni, i cili do të ndihmojë më shumë në hapjen e poreve, duke e bërë më të lehtë heqjen e pikave të zeza. Masën e përgatitur vendosni në fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për rreth gjysmë ore.

Maskë me sodë buke dhe limon

Për të bërë këtë maskë, mjafton të përzieni pak sodë buke me disa pika limoni: në këtë mënyrë, do të merrni një trajtim me efekt pastrimi, të aftë për të eliminuar papastërtitë dhe për të parandaluar shfaqjen e pikave të zeza. Këtë maskë mund ta përdorni maksimumi dy herë në muaj dhe duhet ta lini të veprojë për 10 minuta.

Maskë argjile

Argjila është një aleat i shquar i bukurisë, i cili ndihmon në pastrimin e lëkurës dhe ka veti rimineralizuese, rigjeneruese dhe detoksifikuese. Midis shumë llojeve të argjilës, më të efektshmet për të luftuar papastërtitë e lëkurës janë:

  • balta jeshile, e cila thith sebumin e tepërt të prodhuar nga lëkura dhe është ideal për lëkurën me vaj;
  • balta e kuqe e cila përmban minerale dhe elementë efektivë kundër pikave të zeza dhe akneve dhe ideal për lëkurën me vaj;
  • balta e bardhë, më delikate, me një veprim antibakterial dhe e përshtatshme për të qetësuar lëkurën me puçrra me inflamacion dhe skuqje.

Për të përgatitur një maskë balte kundër pikave të zeza, thjesht blini një paketë të llojit që i përshtatet më së miri lëkurës tuaj dhe përzieni atë me ujë, duke ndjekur udhëzimet në paketim. Pastaj mund t’i shtoni kësaj përbërjeje, në varësi të efektit që dëshironi të arrini:

  • pak mjaltë, i cili është shumë i mirë për qetësimin e lëkurës, pasi ka një veprim qetësues dhe anti-inflamator;
  • disa pika të çajit të rozmarinës, me një veprim pastrues dhe astringjent, ose çajit të kamomilit, i cili ka një veprim qetësues;
  • disa pika vaj ulliri, për një efekt hidratues;
  • disa pika lëng limoni, për të rritur veprimin pastrues të maskës.

Pasi të krijoni një përzierje kremoze, vendoseni atë në fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për rreth 20 minuta (gjithmonë duke ndjekur kohën e treguar në paketim).

 

 

Burimi / https://www.today.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top