Këshilla & Arsye

February 18, 2020 | 14:12

8 këshilla të dobishme që ju ndihmojnë të humbni peshë

Dieta nuk do të thotë të mos hani ose të reduktoni në mënyrë drastike vaktet. Shumë njerëz mendojnë se për të humbur peshë duhet domosdoshmërisht t’i drejtoheni “dietave” me kalori të ulët. Për një moment lini mënjanë dëshirën për dieta dhe lexoni 8 këshilla praktike për të humbur peshë.

Le të zbulojmë pse ndjekja e një diete, madje edhe për të humbur peshë, nuk do të thotë të heqësh dorë, të pakësosh ushqimin, të anashkalosh vaktet.

Dietat e minutës së fundit dhe të bëra vetë, shkaktojnë rreziqe

Dietat kufizuese ose të bëra vetë nuk janë aspak një aleat i mirë për shëndetin tonë dhe mbartin rreziqe. Gjithmonë duhet të konsultoheni me një dietolog dhe, në raste ekstreme, merrni frymëzim vetëm nga dietat që mund të sugjerojnë kombinime alternative të ushqimeve. Në raste të tjera, për sa i përket dietave në internet, ndonjëherë mund të gjejmë brenda tyre ushqime, vetitë ushqyese të të cilave nuk i njohim dhe prandaj është mirë të shkojmë më thellë.

Rreziqet e humbjes së kilogramëve në një kohë të shkurtër

– dieta e mosngrënies mund të shkaktojë probleme serioze të mëlçisë dhe shqetësime të metabolizmit tonë

– dieta që siguron marrjen ekskluzive të frutave dhe perimeve mund të shkaktojë dëme në trupin tonë, sepse është pa vitamina thelbësore si grupi B dhe mungesa e proteinave, duke bërë që të ndjeni gjendje dobësie dhe rrit rrezikun për të vuajtur nga zorra e irrituar dhe fryrja e barkut.

– dietat me proteina të larta na përjashtojnë nga marrja e karbohidrateve të cilat janë thelbësore për trupin tonë dhe mund të shkaktojnë një rritje të mundshme të sëmundjeve kardiovaskulare, sëmundjeve të veshkave, osteoporozës.

Të vdesësh urie nuk ka të bëjë me humbjen e peshës

Dietat e tepërta kufizuese me siguri do të na çojnë në një gjendje të dukshme të humbjes së peshës, të cilën do ta rimarrim menjëherë sapo të fillojmë të hamë normalisht.  Për këtë arsye, të gjithë njerëzit që fillojnë këto dieta të varfra në ushqim të domosdoshëm për shëndetin, do të duhet të përpiqen shumë për të ruajtur humbjen e peshës së arritur. Mangësia ushqyese do të ndihet brenda një kohe të shkurtër, metabolizmi do të pushojë së funksionuari si duhet, këto dhe sinjale të tjera që do të çojnë në një mosfunksionim të të gjithë organizmit.

8 truke për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme dhe korrekte

Është e vërtetë që për të humbur peshë ju duhet të zvogëloni marrjen e kalorive por kjo duhet të bëhet siç duhet, le të zbulojmë se si t’i vini në praktikë këto 8 këshilla të thjeshta.

– Për shembull, nevojat tona ditore për energji mund të zvogëlohen me 200-400 kalori.

– Për më tepër, për të mos humbur muskujt, aktiviteti fizik duhet të bëhet bukë e përditshme

– Mesvaktet janë thelbësore për të rritur metabolizmin tuaj

– Sasia kalorike e darkës duhet të jetë më pak se ajo e mëngjesit dhe drekës

– Asnjëherë mos e privoni veten nga ushqime komplekse siç janë buka, makaronat, drithërat, të cilat japin energji

– Marrja e duhur e proteinave, mish, peshk ose vezë

-Për të gjitha gatimet duhet një pjesë perimesh

– Gjithmonë preferoni vaj ulliri ekstra të virgjër të papërpunuar dhe mësoni se si ta zvogëloni kripën

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top