FB

August 3, 2021 | 8:10

Akullore, pesë gjëra që duhet të dini për ëmbëlsirën simbolike të verës

E këndshme për t’u ngrënë në rrugë, ulur në një lokal ose në fund të një vakti: akullorja është sigurisht ëmbëlsira më e njohur e verës. Ka shumë lloj akulloresh shumëngjyrëshe dhe tërheqëse: ja si të njohësh një akullore të hollë dhe të mirëfilltë artizanale.

Çfarë është akullorja: akullorja është një ëmbëlsirë që të gjithë e njohim. Ekziston një përkufizim shumë i saktë në lidhje me akulloren artizanale që u hartua disa vjet më parë dhe që përsërit rëndësinë e lëndëve të para dhe njohuri të thella të teknikave të prodhimit. Akullorja tradicionale italiane përcaktohet si rezultat optimal i ngrirjes dhe përzierjes së njëkohshme të një përzierje të lëndëve të para origjinale, natyrore, mundësisht të freskëta dhe përbërës ushqimorë me cilësi të lartë, të zgjedhur, të balancuar dhe të përzier me mjeshtëri nga prodhuesi artizanal i akullores në laboratorin e tij. sipas origjinalitetit dhe krijimtarisë së tij.

Akullorja është e mirë për ju: akullorja është një ushqim i përshtatshëm për të gjithë, nga fëmijët deri tek ata të fiksuar pas qëndrimit në formë. E përsosur në verë, ajo gjithashtu gjen admirues në dimër, sepse shumë nuk mund t’i shpëtojnë thirrjes së saj. Përveçse e shijshme dhe e parezistueshme, akullorja është gjithashtu e mirë për shëndetin: është një antidepresant i shkëlqyer, veçanërisht ajo me çokollatë, mund të jetë një tretës efektiv, veçanërisht ajo me fruta dhe nëse përgatitet me receta që përjashtojnë glutenin dhe laktozën, mund të konsumohet edhe nga ata që vuajnë nga intoleranca ushqimore. Për më tepër, akullorja artizanale është një kënaqësi që mund t’u jepet edhe atyre që janë në dietë: marrja kalorike e një akulloreje me fruta është në fakt vetëm tetëdhjetë kalori.

Përbërësit: për një akullore të mirë të bërë në shtëpi, përbërësit janë themelorë. Ndër kryesoret ka qumësht (të paktën 60%), ajkë (5-20%), shije natyrale, por edhe vezë, sheqer, fruta, çokollatë, pasta lajthie dhe përbërës të tjerë. Sigurisht aditivët duhet të shtohen në përzierje për të siguruar qëndrueshmërinë e produktit, i cili nuk duhet të jetë në sasi të tepërt; për më tepër, në krahasim me atë industriale, akullorja artizanale në përgjithësi përmban më pak yndyrë (6-10% në atë të punuar me dorë, 8-12% në atë industriale).

Për të zgjedhur më të mirën: kur e lëmë veten të tundohemi nga kaq shumë mirësi, padyshim që mund t’i besojmë vetëm krijuesit të akullores. Sugjerimi? Konsultohuni me librin e vetëm të përbërësve, të cilin çdo dyqan akulloresh është i detyruar ta mbajë, mund të jetë i dobishëm për të kontrolluar sasinë e aditivëve të pranishëm në brumë: jo ngjyrave artificiale, yndyrave vegjetale të hidrogjenizuara dhe shijeve sintetike, po përbërësve të tillë si mielli i farës carob, një trashës natyral.

Kushtojini vëmendje çmimit: zgjedhja e përbërësve të freskët dhe sezonalë mund të rrisë koston e kupës së shijshme edhe me disa cent. Krijuesi kryesor i akullores di të japë aromë dhe shije për produktin e tij duke zgjedhur produktet më të mira. Përdorimi i përbërësve të thjeshtë dhe të mirëfilltë është thelbësor për të pasur një akullore të shkëlqyer artizanale, por jo vetëm: në fund të fundit është një rregull aq i thjeshtë sa është i rëndësishëm për të gjitha ushqimet.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top