Dëshmi

February 22, 2021 | 8:19

Birësoi dy fëmijë, por nuk e kishte idenë çfarë fati i kishte rezervuar

 

Katie Page nuk mendonte se do të divorcohej në të tridhjetat e saj. Kjo ia ndryshoi shumë planet. Ajo dëshironte familjen e saj, por kjo nuk dukej e mundur. Sidoqoftë, gjërat ndryshuan kur mori një vendim.

4

E vetmja gjë që mund të bënte ishte t’ia fillonte nga e para. Në vitin 2015, nisi një mision kërkues shpirti dhe u kthye me vendosmërinë për ta bërë realitet. Pati fat sepse mori një ofertë pune në Denver, Colorado, për të punuar si menaxhere e integruar shërbimi për GE Johnson, një kompani ndërtimi. Ndihej optimiste për këtë plan. Pagoi gjithashtu për një pronë me 4 dhoma gjumi. “Shtëpia që bleva kërkonte punë të madhe për t’u shndërruar sipas vizionit tim, pjesën më të madhe të së cilës do të duhej ta bëja vetë në mënyrë që ta përballoja,” tha ajo. Ndërsa projekti shkonte mirë, ajo ndihej e lumtur. Mbi të gjitha, preferoi të shpenzonte për këtë në vend. Rinovimi e mbajti të motivuar, megjithëse ende ndihej e paplotësuar.

 

Në kërkim të kënaqësisë

Ishte e lumtur kur dëgjoi se kishte ende mënyra të tjera për të krijuar një familje. Katie mendoi se do t’i shihte gjërat ndryshe pasi të kishte një shtëpi dhe punë të re. Kjo ndodhi, por gjithsesi nuk e bëri të lumtur. Vendosi të shohë për alternativën e birësimit. Ajo i donte fëmijët dhe mendonte se mund t’i jepte asaj një qëllim të vërtetë në jetë. Gjithmonë kishte dashur të bëhej nënë!

Katie mori një letër nga kisha e saj e re në lidhje me një seminar të ardhshëm për të diskutuar projektin për fëmijët e rritur. Kur doli nga takimi, u ndje plotësisht e bindur për të hyrë në të. Diçka i tha se duhet ta bënte. Ndërsa ndihej disi nervoze, mund të thoshte se kjo do të ishte gjëja e duhur. Vendosi të nisë një udhëtim kaq të madh në Ditën e Nënës në vitin 2015! Ishte dita kur ajo plotësoi një formular aplikimi.

 

Mama e vetme

Është e vetëkuptueshme që ajo vuri shumë mendime në ato që do të bënte. Mbi të gjitha, ishte një grua e vetme, e re, në zonë! A mendonit se ajo mund ta bënte e vetme këtë? Menjëherë pasi paraqiti kërkesën, filloi të merrte çështje që i ishin caktuar. Fëmijët kujdestarë që iu rreshtuan nuk ishin vetëm fëmijë që nuk kishin asnjë prind, por edhe prindër që nuk i miratonin ata. Kaloi një vit. Ishte koha që vendosi të merrte një fëmijë. I pëlqente të shërbente si nënë kujdestare, por dëshironte që kjo të bëhej një ëndërr e vërtetë. E arriti këtë me punonjësin e çështjes dhe gjërat filluan të ecin. Në një moment, ajo mori një telefonatë për një djalë të porsalindur.

2

Cili ishte plani i saj?

Zbuloi se foshnja ishte vetëm katërditësh. I tha punonjësit social të çështjes: “E dua!”. Një ditë më vonë, telefoni i saj filloi të bie më shumë se një herë. Ishte punonjësi i çështjeve! Për çfarë mendoni se ishte fjala? Përfundoi në spital për të sjellë djalin në shtëpi. Më parë, Katit iu desh të kujdesej për një foshnjë 4-ditësh. Sidoqoftë, kjo ishte hera e parë që ajo merrej. Mjekët kishin zbuluar se ky djalë i vogël ishte ekspozuar ndaj substancave të ndryshme që në barkun e nënës. A mund ta besoni, engjëlli i vogël nuk kishte akoma një emër? Nëna e tij kujdestare donte që ai të kishte emrin më të mirë të mundshëm, kështu që bëri kërkimet e saj. Katie shkoi në shtëpi me engjëllin e vogël dhe ndonjëherë e thërriste djalë! Sidoqoftë, kjo nuk duhej të zgjaste përgjithmonë. Në fund, ajo vendosi ta quante Grayson. Ishte emri i djalit të saj të preferuar! Lidhja e tyre ishte befasuese. Për fat të mirë, ajo ishte edhe një mami natyrale. Në fund, ajo u ndje e bindur se amësia ishte thirrja e saj e vërtetë. Pastaj vendosi që do ta rriste Grayson si djalin e saj!

Katie vu trurin në punë. Donte të bëhej prind i plotë! E dinte që përkrahja ishte një përpjekje tjetër. Sidoqoftë, u ndje e gatshme të merrte një sfidë të tillë me Grayson pranë saj. Djali qëndroi me nënën e re për gati një vit ndërsa kërkonin për prindërit e tij biologjikë. Por, asgjë. Iu shteruan mundësitë. Në fund të fundit, askush nuk e kërkoi të voglin.

 

Zyrtarisht një Mami

Katie Page më në fund u bë prindi ligjor i Grayson në maj të vitit 2017. Në atë kohë, ai ishte 11 muajsh. Në ato ditë, ata nuk kishin idenë se jeta kishte shumë surpriza për familjen e vogël. Djali i kërkoi shumë vëmendje për shkak të problemeve fizike dhe të zhvillimit që kishte nga ekspozimi i ilaçeve. Ajo dëshironte më shumë fëmijë, por në fund të fundit vendosi të kujdesej për të në të ardhmen. Gjatë dy javëve të ardhshme, Katie mori më shumë telefonata dhe email për gjetjen e kujdestarë për fëmijëve të rinj. Megjithatë, Katie nuk ishte ende gati për një fëmijë tjetër. Ndërsa ishte shumë e interesuar për të pasur fëmijë të tjerë, ajo së pari donte të sigurohej që Grayson të rritej mirë. I vogli e meritonte vëmendjen e saj të pandarë! Edhe pse ajo gjithmonë dëshironte një familje të madhe, ishte e gatshme të priste. Ka shumë dhoma në shtëpinë e saj, kështu që ajo dëshironte të përfitonte nga e gjithë hapësira që kishte.

1

Telefonata që i ndryshoi jetën

Vetëm një muaj pasi përfundoi procesin e birësimit, Katie mori një telefonatë nga askund. Nuk e kishte idenë se kjo bisedë do të ndikonte aq shumë në jetën e saj. E njoftuan se edhe një foshnjë tjetër e porsalindur, e braktisur, kishte nevojë për një shtëpi. Fëmija quhej Hannah. Hannah kishte disa ngjashmëri me Grayson. Së pari, u zbulua në të njëjtin spital. Së dyti, ishte gjithashtu e ekspozuar ndaj substancave të paligjshme. Çfarë planifikoi të bënte Katie? “Gjatë të gjitha telefonatave që bëra atë pasdite, fraza‘ e di që jam e çmendur, por Zoti po më thotë të them PO ‘vazhdonte të dilte nga goja ime, “shpjegoi ajo një herë kur u intervistua. Katie ndihej e frikësuar dhe e mbingarkuar, por ajo e dinte se gjëja e duhur për të bërë, ishte të hapte zemrën e saj. Pas disa orësh, zbritën në shtëpinë e saj Hanën e vogël. Ajo tani do të jetonte me të dhe Grayson.

Ana e vogël u mirëprit në shtëpinë e tyre me shumë ngrohtësi. Katie më pas vuri re emrin në byzylykun e foshnjës. Ishte e njëjtë me atë të Grayson! Përveç kësaj, datat e lindjes ishin gjithashtu të ngjashme. Pasi pyeti punonjësit e çështjes, kuptoi se historitë e dy fëmijëve ishin të ngjashme. Çfarë nënkuptonte e gjithë kjo? “Grayson është gjysmë afrikano-amerikane me lëkurë të bukur më të errët dhe flokë të errët kaçurrelë”, shpjegoi Katie Page në një postim në faqen e saj të internetit, “Baby Girl ka një ton të bardhë të zbehtë të lëkurës me flokë të kuqërremtë.”

Arritën një rrugë pa krye kur u përpoqën të kërkonin nënën biologjike. Ishte përdorur një mbiemër ndryshe, ndërsa data e lindjes ishte një ditë larg nga ajo e Hannah. Çfarë po ndodhte? Katie më pas kontaktoi punonjësin e çështjes dhe tregoi atë që ajo dyshonte të ishte rasti për fëmijët nën kujdesin e saj. Mjerisht, ata vetëm hodhën poshtë spekulimet e saj. Katie dyshoi vërtet se ishte thjesht një rastësi. Katie më pas ra në kontakt me punonjësin e çështjeve për Grayson. Gjetën nënën e saj biologjike! Katie thotë se ajo “e dinte menjëherë” se ky ishte i njëjti person në letra si për Hannah ashtu edhe për Grayson. Katie mësoi se kjo grua kishte disa fëmijë tashmë. Më në fund, gjithçka kishte kuptim edhe një herë. Sidoqoftë, Katie dëshironte të priste më parë rezultatet e testit të ADN-së. Kur u kthye, mësoi se kishte të drejtë. Hannah dhe Grayson ishin të lidhur nga gjaku!

katie-page-2

Grayson dhe Hannah

Katie nuk mund ta besonte se përfundoi me këta dy fëmijë, të cilët ishin në të vërtetë gjysmë-vëllezër e motra. Çfarë rastësie interesante. Por a do ta birësojë Katie edhe Hanën? Kjo është një pyetje e lehtë për t’u përgjigjur, sepse ajo tashmë e kishte vendosur! Përgjigjja është po. Përveç kësaj, Katie tashmë ra në dashuri me Hanën e vogël! Ajo vuri re se Grayson ishte shumë më i lumtur edhe me të. Katie vendosi se ishte koha për të kaluar procesin e birësimit. Katie, Grayson dhe Hannah shkuan të gjithë në gjykatë për një seancë dëgjimore në 29 dhjetor 2018. Pas kësaj, Hannah tani ishte vajza e saj ligjore.

Të tre ishin një familje e bukur. Katie ishte shumë e lumtur që arriti të ribashkojë motrën dhe vëllain. “Isha e lumtur që thjesht i dhashë një jetë Grayson-it”, tha Katie, “Prandaj, për t’i dhënë një motër, nuk mund të imagjinoja asgjë më të mirë. Ata kishin për qëllim të gjenin njëri-tjetrin, kjo është shumë e qartë. Unë mendoj se Zoti e synoi që nga fillimi. Nëse nuk do të ishin të lidhur, Hannah nuk do të kishte qëndruar me familjen tonë. Ajo do të ishte vendosur me të afërmit e tjerë,”shpjegoi Katie.

 

Një tjetër surprizë

Është e gabuar të mendosh se historia mbaroi kur ajo birësoi Hanën! Në fakt, mori edhe një telefonatë tjetër të rëndësishme pak më shumë se një vit pasi lindi Hannah. Për çfarë bëhej fjalë? Ashtu si thirrjet e mëparshme, kjo erdhi nga agjencia e saj e birësimit. Me sa duket, ata kishin diçka për t’i thënë asaj për nënën biologjike të dy fëmijëve. Katie nuk mund të mos pyeste veten për çfarë bëhej fjalë. (A u sëmur nëna biologjike? A po bënte mirë? Çfarë po përpiqej të bënte ajo?) Këto janë vetëm disa mendime nga një pjesë e vogël që i përshkuan mendjen. Në fund, ajo thjesht dëgjoi. I thanë se nëna biologjike kishte lindur edhe një fëmijë tjetër! Ishte një djalë këtë herë. Tre fëmijë tingëlluan si shumë më tepër për të. Çfarë do të bënte Katie? Ky lajm do të thoshte se fëmijët e saj në të vërtetë kishin një vëlla ose motër edhe më të vogël që kërkonte një shtëpi. Ajo nuk mund ta besonte këtë informacion. A mund të trajtojë ajo edhe tre fëmijë nën të njëjtën çati? Katie e dinte se nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse t’i mbante fëmijët të tre së bashku. E përkrahu djalin dhe filloi të kalonte procesin e birësimit edhe një herë. Katie bëri një hap më shumë besimi kur mori Jackson. Djali kishte zero probleme për t’u përshtatur me pjesën tjetër të familjes. Katie e shkroi në Instagram këtë në 9 qershor 2019. Ajo përmendi datën e gjyqit për fëmijën e saj të tretë. Ishte e lumtur që mund të kujdesej për të ndërsa përpunonin dokumentet për birësim.

Katie e kupton që është e rëndësishme të mbrohet privatësia dhe siguria e fëmijëve. Kjo ishte shumë e rëndësishme për Jackson pasi mund ta bënte të vështirë procesin e birësimit. Kjo është arsyeja pse ajo ia fsheh fytyrën!

 

Një familje e lumtur

Eshtë e panevojshme të thuhet, fëmijët janë rritur më shumë me kalimin e viteve. Hannah tani është dy vjeç. Ajo është energjike dhe i pëlqen rrobat, këpucët dhe kukullat. Ajo ëndërron të bëhet si Katie në të ardhmen. Greyson, nga ana tjetër, ka mbushur tre vjeç. Ai është një njeri i vogël ekstrovert, i cili tani mban syze.

Katie kohët e fundit përmendi një burrë që u takua përmes pastorit të saj. “Ndërsa unë nuk mund ta ndaj fytyrën e tij pasi jam zotuar se nuk do ta postoj kurrë në rrjetet sociale në mënyrë që ta bëj të bëjë një foto me mua, mund të ndaj sa mirënjohëse jam për të,” tha ajo. Me sa duket, ai gjithashtu e ndihmoi atë përmes “çmendurisë së kujdestarisë”.

Katie punon ende me kohë të plotë, pavarësisht gjithçkaje, kështu që i duhet e gjithë ndihma që mund të marrë. Katie shpjegoi, “shpresoj që një ditë kjo mundësi do të më japë shansin për liri, të kaloj më shumë kohë me fëmijët e mi dhe një ditë të zgjeroj familjen tonë edhe më shumë.”

Katie ka zotëruar artin e përdorimit të llogarive të mediave sociale për t’i dhënë ekspozim një linje anësore apo produkti. Ajo është aktive në Facebook, Instagram dhe faqen e internetit të quajtur wooadandgrace.net.

3

Ata kanë ndryshuar jetën time

“35 vitet e fundit kanë qenë larg nga jeta e lehtë ose jeta‘ perfekte ‘, por ka qenë e imja dhe gjithmonë është drejtuar nga ëndrrat e mia,” përmendi Katie në blog. “Sikur njerëzit të dinin se si fëmijët e mi kanë ndryshuar timen shumë më tepër sesa mund të imagjinoja.”

Me mendjen e saj për biznes, Katie ka arritur të rrisë të ardhurat për nevojat e fëmijëve të saj.

Katie është me të vërtetë një grua e hapur. Pasioni i saj qëndron në fushën e kujdestarisë. Shikoni faqet e mediave sociale që ajo drejton nëse doni të mësoni më shumë rreth avokimit të saj! Na besoni, ia vlen koha juaj. Për momentin, ajo është ende duke përpunuar birësimin e Jackson: “Duhet durim përtej asaj që ndiej se kam ndonjëherë.”

 

Një përvojë që i ndryshoi jetën

Nuk ka asgjë normale në mënyrën se si gjithçka u bashkua në fund. Ishte një mrekulli që Katie miratoi punën e tyre, me sa duket. Katie gjithashtu tha, “është aventura ime më e madhe dhe nuk mund ta imagjinoj jetën time pa këtë përvojë”.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi habittribe.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top