FB

July 23, 2021 | 9:10

Disa këshilla se si të luftoni celulitin…

Lufta me celulitin është e vështirë por jo e pamundur. Ne kemi një shans për ta hequr qafe atë dhe për ta mbajtur larg. Ka ende kohë për të punuar për atë “trup perfekt për verën”, kështu që më poshtë jepen disa zgjidhje për këtë problem, të cilat mund t’ju ndihmojnë.

Receta shtëpiake kundër celulitit

Ekziston një recetë për luftimin e celulitit që mund ta bëni edhe në shtëpi. Pak përbërës janë të mjaftueshëm dhe për rezultatet më të mira, unë rekomandoj ta përdorni 2-3 herë në javë, duke masazhuar zonën për 3-5 minuta.

Përbërësit që ju nevojiten:

  • Një filxhan kafe
  • Një filxhan vaj kokosi
  • Një filxhan sheqer
  • Gjysmë lugë gjelle kanellë

Pra, pasi të keni blerë këto përbërës, gjithçka që duhet të bëni është të filloni përgatitjen. Vendosni vajin e kokosit në një tas dhe vendoseni në mikrovalë për ta shkrirë. Shtoni përbërësit e tjerë në tas dhe përziejini mirë.

Më pas masën e përftuar aplikojeni në çdo vend ku keni celulit. Pastaj bëni masazh për 3-5 minuta dhe përsëritni aktivitetin 2-3 herë në javë. Kremin e mbetur mund ta ruani, sepse nuk prishet dhe mund të zgjasë me muaj pa qenë e nevojshme ta mbaheni në frigorifer.

Përdorni uthull molle

Aty ku ka celulit lyejeni me uthull dhe mbështilleni me një qese plastike. Mbajeni mbështjellësen për një orë. Pasi të ketë kaluar koha, hiqeni dhe pastroni përzierjen e përhapur në lëkurë me ujë të ngrohtë. Përsëriteni aktivitetin rregullisht çdo ditë derisa të merrni rezultatet e dëshiruara.

Pini sa më shumë ujë dhe hiqni dorë nga lëngjet

Rekomandohet të pini lëng limoni çdo mëngjes me stomak bosh. Përzieni limonin me pak ujë, pastaj pijeni. Thuhet gjithashtu se është një aleat i shkëlqyeshëm kundër celulitit.

Ushqim i shëndetshëm

Ushqimi luan gjithashtu rolin e tij, sepse nuk mund të presim të hamë ushqim jo të shëndetshëm pa pasur efekte negative në pamjen e trupit. Ngrënia e sasive të mëdha nuk prodhon celulit, por ushqimi jo i shëndetshëm po. Kështu që mund të përpiqeni të bëni gatime të shëndetshme (dhe të shijshme). Recetat janë shumë më tepër nga sa mendoni!

Ushtrimet

Ushtrimet gjithashtu na ndihmojnë të luftojmë celulitin. Rekomandohet që të shkoni në palestër të paktën 2-3 herë në javë. Në mëngjes ose në mbrëmje, gjithmonë duhet të gjejmë gjysmë ore. Të gjitha këto procese të luftimit të celulitit kërkojnë rregullsi. Në çdo rast, nëse ndjekim këto metoda, rezultatet do të shfaqen sa më shpejt që të jetë e mundur. Edhe nëse rezultatet do të shfaqen brenda disa ditësh, është e nevojshme t’i mbani të gjitha këto zakone në mënyrë që celuliti të mos shfaqet më.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top