Mirëqenie

July 22, 2020 | 8:08

Hydrobike / Përfitimet e pedalimit në ujë

Hidrobike është pedalimi i një biçiklete në ujë, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të luftuar celulitin dhe për një sërë përfitimesh të tjera. Le të zbulojmë gjithçka rreth këtij trendi të fundit të fitnesit.

Është një antidot i shkëlqyeshëm kundër celulitit dhe këmbëve të ënjtura dhe kombinon të gjitha përfitimet e pedalimit në një biçikletë stërvitje me një masazh me ujë. Quhet hidrobke dhe është një mjet i ngjashëm me një biçikletë stërvitore që përdoret për t’u ushtruar në palestër. Bërja e fitnesit me ndihmën e hidrobike nuk është gjë tjetër veçse një variant i kësaj të fundit, megjithëse uji përfaqëson vlerën e shtuar.

Tonifikimi dhe hollimi janë vetëm disa nga përfitimet që sjell hidrobike për trupin tonë me avantazhin e mos dëmtimit të nyjeve, pasi ndodh shpesh në sporte të tjera siç është vrapimi.

Hidrobike, një mënyrë e re fitnesi, për të luftuar celulitin

Një trend i ri fitnesi, që po bëhet gjithnjë e më popullor pasi ju lejon të merrni rezultate të shkëlqyera kundër defekteve të lëkurës siç është celuliti. Hidrobike është një ushtrim i vërtetë në ujërat e pishinës. Një disiplinë që përveç luftimit të problemeve të tilla si celuliti, grumbullimi i ujit dhe këmbët e fryra shërben gjithashtu për tonifikimin e trupit, duke e forcuar atë.

Gjithashtu kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të humbur peshë, me hidrobike ju digjni shumë kalori: nga 400 deri në 600 në orë. Një seancë mesatare e kësaj disipline zgjat nga 45 deri në 50 minuta. Përkundër asaj që dikush mund të mendojë, me hidrobike, jo vetëm këmbët, por gjithë trupi forcohet. Në fakt, gjatë një stërvitje, shumë ushtrime kryhen për të tonifikuar krahët dhe vithet. Shkurt, një stërvitje e plotë që ndërthur përfitimet e çiklizmit me rezistencën e ujit. Për më tepër, pedalimi në ritme dhe intensitete të ndryshme do t’ju lejojë të ushtroheni më shumë fizikisht. Hidrobike shpesh rekomandohet si një përmirësim për sportet e tjera, përfshirë vrapimin.

Ndër përfitimet e pedalimit në ujë, duke qenë një aktivitet aerobik, vërehet një ulje prej rreth 40-50% e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare. Jo vetëm kaq, nyjet nuk dëmtohen dhe muskujt nuk mbingarkohen. Prandaj ky lloj ushtrimi është i dobishëm për ata që duhet të shërohen pas një lëndimi.

Por le të shohim se si funksionon hidrobike. Nuk është asgjë tjetër përveç një biçikletë stërvitjeje çeliku e fiksuar në fund të pishinës. Shufra e dorezës duhet të jetë në një nivel me ujin. Vendi rregullohet sipas fizikut tuaj në mënyrë që të ketë ujë në lartësinë e belit. E  rëndësishme është të mbani kokën, krahët dhe shpatullat jashtë ujit.

Përveç kostumit, këpucët e notit për pedalim, të mbyllura në pjesën e prapme të këmbës, mund të jenë të dobishme.

Gjatë ushtrimit mund të pedaloni si në këmbë ashtu edhe ulur dhe në të gjitha shpejtësitë e ndryshme, ndërkohë që mund të bëni edhe shumë ushtrime të tjera për abs, krahë dhe vithe.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top