Mirëqenie

January 29, 2020 | 8:10

Ja pse konsumi i hudhrës esëll mund të revolucionarizojë shëndetin tuaj

Hudhra është e lidhur me gastronominë, ky përbërës natyral i vogël dhe i fuqishëm është një pjesë integrale e traditës sonë të kuzhinës dhe është thelbësore për përgatitjen e gatimeve të shumta. Sidoqoftë, janë të paktë ata që e dinë që hudhra është gjithashtu një nga perimet më të pasura në lëndë ushqyese dhe veti terapeutike dhe se ajo ishte përdorur nga paraardhësit tanë në mjekësinë tradicionale.

Ngrënia e hudhrës me stomak bosh është padyshim mënyra më e mirë për të shijuar të gjitha pronat e saj. Në Egjiptin e lashtë hudhra u vlerësia si një antibiotik natyral dhe ngrënia e saj esëll na lejon të përfitojmë më shumë. Hudhra është e shkëlqyeshme për të luftuar infeksionet e kërpudhave, ftohjet, sëmundjet e frymëmarrjes dhe shumë gjendje të tjera.

Përtypja e hudhrës me dhëmbë na lejon të promovojmë lëshimin e allicinës, një përbërës me veti të fuqishme antibakteriale. Hudhra gjithashtu përmban shumë vitamina si C dhe D, dhe minerale të tilla si magnez, kalcium, kalium dhe natrium. Përmban më shumë se 400 përbërës mineralë dhe një sasi të madhe antioksidantësh.

 

 

Burimi / https://www.rimedio-naturale.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top