FB

October 13, 2021 | 10:32

Këshilla për burrat mbi 40 vjeç, ja suplementet që ju ndihmojnë të rrisni testosteronin dhe shëndetin

Burrat që kërkojnë të optimizojnë shëndetin e tyre në të tashmen dhe të ruajnë të ardhmen e tyre duhet të përmirësojnë dietat e tyre. Suplementet ushqyese për meshkujt mbi 40 vjeç mund të ndihmojnë në rindërtimin e niveleve të testosteronit dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

Është e rëndësishme të theksohet se suplementet nuk janë zëvendësim i zakoneve të shëndetshme, siç është ushtrimi i duhur fizik dhe gjumi i mirë. Por ajo që ata mund të bëjnë është të ndihmojnë në rritjen e vitalitetit, të mbështesin shëndetin më të madh të përgjithshëm dhe, në disa raste, të adresojnë shqetësimet specifike shëndetësore.

Vitamina D

Testosteroni i ulët i bën burrat të prirur ndaj një sërë çështjesh shëndetësore të tilla si apnea e gjumit, metabolizmi i ulët, humbja e dëshirës seksuale dhe lodhja. Nivelet e duhura të vitaminës D janë një pjesë kritike e shëndetit të burrave. Përfshirja e vitaminës D zvogëlon rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës, përmirëson funksionin imunitar, rregullon ndryshimet e humorit dhe ndihmon në zbutjen e depresionit. Për më tepër, përmirëson riparimin e ADN -së e cila rrit mbrojtjen kundër llojeve të caktuara të kancerit. Përveç suplementeve, salmoni, sardelet, të verdhat e vezëve dhe karkalecat janë burime të mëdha natyrore të vitaminës D

Magnez

Stresi kronik, konsumimi i më shumë se 7 pijeve alkoolike në javë, konsumimi i rregullt i kafesë, çajit ose pijeve të tjera me kafeinë krijon një mangësi magnezi tek meshkujt. Niveli i rekomanduar ditor (RDA) për magnez është afërsisht 375mg në ditë për burrat. Kufijtë e AZHR -së janë krijuar për të parandaluar simptomat e mungesës. Spinaqi, farat e kungullit, bajamet, avokadot, fiqtë dhe bananet janë disa burime të mëdha të magnezit.

Omega 3

Mungesa e acideve yndyrore Omega 3 në dietë mund të çojë në sëmundje të zemrës, ndryshime të humorit, kujtesë të dobët, lëkurë të thatë, dhimbje të kyçeve dhe sëmundje autoimune. Yndyrnat Omega-3 janë thelbësore për shëndetin e përgjithshëm dhe kanë një ndikim pozitiv në funksionimin e zemrës dhe trurit, dhe ato ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit në trup. Omega-3 vjen nga burimet shtazore dhe bimore. Burimet kryesore të kafshëve janë peshqit si salmoni, sardelet, skumbri, etj. Burimet kryesore të bimëve janë fara e lirit, chia dhe arrat. Konsumimi i Omega-3 është i njohur për të ndihmuar në luftimin e qelizave të caktuara të kancerit, kolesterolit të lartë, diabetit dhe infertilitetit.

Zinku

Zinku ndihmon duke promovuar funksionin imunitar për të luftuar sëmundjet, duke mbështetur rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm të qelizave dhe duke siguruar një ndjenjë të duhur të shijes dhe erës. Është veçanërisht e rëndësishme për burrat për shkak të rolit të tij në ruajtjen e shëndetit të prostatës, niveleve të testosteronit dhe shëndetit të përgjithshëm seksual. Por meqenëse trupat tanë nuk prodhojnë zink, rekomandohet një konsum ditor për të siguruar nivele të shëndetshme të këtyre perimeve minerale kritike, duke përfshirë manaferrat, agrumet, kivi, mollët, rrushin e kuq, lakër jeshile, qepët, spinaqin, patatet e ëmbla dhe karotat.

Vitamina B6

Kjo lëndë ushqyese është një pjesë thelbësore për proceset si zhvillimi i trurit dhe transportimi i oksigjenit përmes qarkullimit të gjakut. Vitamina B6 gjithashtu ju ndihmon të mbani një sistem të shëndetshëm nervor dhe imunitar. Vitamina B6 ndihmon në qarkullimin më të mirë të gjakut dhe një sistem imunitar më të fortë. Ushqimet e pasura me vitaminë B6 do të ndihmojë trupin tuaj të mbrohet nga infeksionet. Burimet e mira të vitaminës B6 përfshijnë qiqra, banane, patate, tofu dhe arra. Konsumimi afatgjatë dhe i tepërt i alkoolit mund të rezultojë në një mangësi të B6, siç mund të jetë hipotiroidizmi dhe diabeti.

Zakonet e shëndetshme për shëndetin e përgjithshëm

Është e domosdoshme që burrat mbi 40 vjeç të krijojnë një rutinë që përfshin një dietë të shëndetshme dhe të larmishme dhe stërvitje të rregullt. Është më mirë të shmangni ose ndaloni plotësisht pirjen e duhanit dhe të kufizoni rreptësishtë konsumin e alkoolit. Gjithashtu, testet e rregullta të kontrollit dhe monitorimi i presionit të gjakut, sheqerit në gjak, nivelit të kolesterolit dhe shëndetit të prostatës është gjithashtu një domosdoshmëri.

 

Burimi / tvklan.al

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top