Këshilla & Arsye

July 15, 2020 | 8:06

Kremi me ngjyrë, pse gjatë verës preferohet më shumë

Në verë, siç e dini, pak produkte tolerohen në fytyrë dhe bëhet pothuajse e pamundur të mendoni për krijimin e kremrave të hollësishme dhe bazave të fytyrës së errët, të cilat janë të rënda. Rreziku është ai i djersitjes më shumë, i një kremi që shkrihet, duke e lënë lëkurën me njolla. Në këtë mënyrë me më pak krem papërsosmëritë janë më pak të dukshme dhe fytyra duket më e njëtrajtshme, kështu që make-up mund të përdoret vetëm në raste të veçanta.

Pavarësisht kësaj, jo të gjithë arrijnë të heqin dorë plotësisht, kështu që fillojnë të luajnë me kremrat me ngjyra. Në gjysmë të rrugës midis një trajtimi për lëkurën dhe një kozmetike të vërtetë, ato kombinojnë dy veprime në një dhe janë perfekte për verën. Kremrat me ngjyrë, në të vërtetë, kanë veti hidratuese, një strukturë e butë që është uniforme me lëkurën dhe e lehtë, nuk të jep ndjesinë e lëkurës së rëndë, e cila tenton të djersitet. Për këtë, ata kombinojnë një veprim uniformimi të dhënë nga pigmentet e pranishme, të cilat minimizojnë papërsosmëritë dhe e bëjnë ngjyrën më të ndritshme dhe më kompakte.

Akoma më mirë nëse kremrat me ngjyrë kanë një SPF. Në këtë mënyrë, përveç trajtimit hidratues dhe bazës së fytyrës, kombinohet faktori mbrojtës. Në këtë mënyrë është e mundur të minimizohen hapat e trajtimit të lëkurës në mënyrë që të mos krijojmë shumë shtresa. Ato janë një zgjidhje e shkëlqyeshme jo vetëm për të mbrojtur veten nga rrezet e dëmshme të diellit, por edhe për ti dhënë një pamje të njëtrajtshme fytyrës.

Edhe lëkurat më të lehta mund të përdorin kremra me ngjyra, të cilat shpesh ekzistojnë në një variant të vetëm ngjyrash që përshtatet për të gjitha tonet e lëkurës, ose të cilat kanë një gamë më të ngushtë ngjyrash. Në rastin e lëkurës shumë të zbehtë, efekti do të jetë ai i një çehre pak të rrezitur, si pas një dite në plazh. Një efekt lëkure të rrezatuar, mund ta arrini thjesht duke aplikuar një sasi të vogël kremi me ngjyrë dhe duke e hapur mirë në fytyrë, qafë dhe dekolte, ta përzieni me lëkurën, për një rezultat uniform, jashtëzakonisht të natyrshëm dhe të padukshëm.

Një trajtim shumë qëllimësh, perfekt për ata që janë gjithmonë me nxitim, për ata që nuk duan të vendosin make-up gjatë verës ose për ata që duan një efekt të rrezitur, por natyror. Për ata që ende nuk mund të shijojnë një pushim në plazh dhe një nxirje të vërtetë, por duan të shijojnë një çehre të shëndetshme, uniforme dhe rrezatuese. Të gjitha të kombinuara me hidratim, aktivë kundër plakjes dhe mbrojtje nga agjentë të jashtëm si dielli, era dhe ndotja.

 

 

Burimi / https://dilei.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top