Mirëqenie

February 12, 2020 | 8:24

Melasa, lëngu çudibërës që trajton shumë probleme shëndetësore, përfshirë edhe kancerin

Melasa është një lëng i trashë, i errët, i nxjerrë gjatë procesit të rafinimit të kallam sheqerit. Ai përmban nivele të larta të lëndëve ushqyese, veçanërisht hekur dhe ka shumë përfitime që lidhen me të:

– Parandalimi i kancerit:

Ndihmon në parandalimin e kancerit dhe trajtimin e disa llojeve të kancerit. Kombinimi i melasave të zezë me sode buke ka qenë efektive për kancerin.

– Shëndeti i kockave:

Prania e hekurit, kalciumit, kaliumit, magnezit, manganit dhe bakrit ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të osteoporozës dhe sëmundjeve të tjera të kockave për t’i mbajtur ato të shëndetshëm dhe të fortë

– Kalciumi:

Mban kocka dhe dhëmbët e shëndetshme dhe luan një rol jetësor në shëndetin e zorrës së trashë, shëndetin e zemrës, mpiksjen e gjakut, aktivitetin e nervit të trurit dhe funksionimin e muskujve. Ndihmon gjithashtu në parandalimin dhe trajtimin e kancerit të zorrës së trashë dhe tkurre tumoret kancerogjene.

– Antioksidantë:

Ndihmojnë në parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës dhe posedojnë veti anti-plakje.

– Mangani:

Ndihmon trupin të luftojë dëmtimin radikal të lirë të qelizave dhe ADN-së

– Prodhimi i energjisë:

Karbohidratet shndërrohen në energji për të ndihmuar në rimbushjen e ruajtjes së hekurit në trup. Ai gjithashtu përmban vitaminë B6, e cila është thelbësore në prodhimin e energjisë.

– Hekuri:

Ndihmon për të parandaluar marramendjen, lodhjen, humbjen e flokëve, nervozizmin dhe aneminë. Ai gjithashtu ndihmon trupin të luftojë infeksionet, mbështet funksionin e trurit dhe muskujve dhe ndihmon në përmirësimin e imunitetit. Ai luan një rol kritik në funksionimin e gjakut dhe qelizave dhe është thelbësor për prodhimin e energjisë.

– Shëndeti i zemrës:

Përmban mangan, magnez, bakër, kalcium, kalium dhe vitaminë B6 për të ruajtur shëndetin e mirë të zemrës dhe për të zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër, goditje në tru dhe sëmundje kardiovaskulare. Ndihmon gjithashtu në trajtimin e koagulimit të gjakut, zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, ul presionin e gjakut dhe lufton stresin oksidativ dhe inflamacionin në sistemin kardiovaskular.

-Kalciumi

Kalciumi ndihmon në pastrimin e zorrës së trashë të toksinave. Kalciumi shpesh shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të kancerit të zorrës së trashë

– Kaliumi

Ndihmon në ruajtjen e shëndetit të mirë kardiovaskular dhe në përmirësimin e densitetit të kockave. Ndihmon gjithashtu në uljen e presionit të gjakut dhe ndihmon në uljen e rrezikut të sulmit në zemër, goditje në tru dhe osteoporozë dhe artrit.

– Seleni

Ndihmon në ruajtjen e funksionit të tiroides, mbrojtjen antioksiduese, parandalimin e kancerit, shëndetin kardiovaskular dhe sëmundjet inflamatore si artriti reumatoid.

– Vitamina B6

Ndihmon në përmirësimin e imunitetit, sistemit nervor, formimin e qelizave, shëndetin e gjakut dhe prodhimin e energjisë. Është një anti-inflamator natyral dhe posedon veti anti-kancerogjene.

– Magnezi

Ndihmon në balancimin e kalciumit për prodhimin dhe energjinë e kockave. Është e nevojshme për funksionimin e qetë të sistemit tonë nervor dhe ruan shëndetin e zemrës. Ndihmon në parandalimin e spazmave të muskujve, duke mbrojtur kështu kundër aritmisë dhe sulmeve të zemrës.

-Ëmbëltues natyror

Ka indeks të ulët glicemik dhe është një alternative e mirë për sheqerin dhe ëmbëltuesin artificial. Gjithashtu parandalon ruajtjen e yndyrnave në mëlçi.

– Humbje peshe

Ka zero yndyrë dhe shumë pak kalori.

– Problemet me stomakun dhe tretjen

Është mirë për problemet e stomakut dhe tretjes. Ndihmon për të qetësuar dhimbjet e stomakut, kurojnë ulcerat e stomakut trajtojnë zorrët e irrituara dhe kushte të tjera të tretjes, përfshirë kapsllëkun dhe diarrenë.

– Përkujdesje lëkure:

Është e shkëlqyeshme për shëndetin e lëkurës dhe ndihmon në kurimin e ekzemës, psoriasis, akneve dhe kushteve të tjera të lëkurës. Antioksidantët ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mirë të lëkurës dhe zvogëlojnë shfaqjen e strijave, rrudhave dhe kushteve të tjera të lëkurës të lidhura me plakjen e parakohshme. Kur aplikohet në fytyrë, vetitë eksfoliant heqin butësisht qelizat e vdekura të lëkurës

– Përdoret për maskë për fytyrën

1 lugë gjelle melasa e përzier me disa pika uji mund të aplikohet në fytyrë (duke shmangur zonën e syve). Lëreni për 5 minuta dhe shpëlajeni.

– Kujdesi për flokët

Ndihmon në përmirësimin e cilësisë së flokëve duke i kthyer ato përsëri në ngjyrën e tyre origjinale. Ndihmon gjithashtu në stimulimin e gjëndrave të flokëve për të parandaluar rrallimin e tyre.

– Zinku

Ndihmon në mbështetjen e shëndetit të prostatës.

– Bakri

Së bashku me zinkun, ndihmon në eliminimin e dëmtimit të oksidimit, prodhon qelizat e kuqe të gjakut dhe përmirëson imunitetin

– Tonik shëndetësor:

1 lugë gjelle melasa përziejeni në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pijeni në mëngjes. Mund të shtohet gjithashtu si një ëmbëltues natyral 2 deri 3 herë në ditë për të promovuar shëndet të mirë dhe mirëqenie.

 

 

Burimi / OraNews

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top