Këshilla & Arsye

November 10, 2020 | 12:53

Ndryshimet e humorit që tregojnë se vuani nga apnea e gjumit

Apnea e gjumit është kur frymëmarrja juaj ndalet dhe fillon ndërsa flini. Lloji më i zakonshëm quhet apnea obstruktive e gjumit (OSA). “Kjo lloj apneje ndodh kur muskujt e fytit në mënyrë të përhershme relaksohen dhe bllokojnë rrugët e frymëmarrjes gjatë gjumit”, shpjegon Mayo Clinic.

Shumë simptoma të OSA shfaqen gjatë vetë gjumit, por ato mund të zgjasin edhe kur jeni zgjuar. Sipas Mayo Clinic, përjetimi i ndryshimeve të humorit, të tilla si depresioni ose nervozizmi, mund të sinjalizojë OSA. Ndërsa lidhja me ndryshimet e humorit nuk është kuptuar plotësisht, hulumtimi i botuar në Journal of Sleep Research ka zbuluar një lidhje me disa kimikate në tru.

“Në studimet e mëparshme, ne kemi parë ndryshime strukturore në tru për shkak të apnesë së gjumit, por në këtë studim ne kemi gjetur ndryshime thelbësore në dy kimikate që ndikojnë në funksionimin e trurit”, tha studiuesi kryesor Paul Macey.

Për studimin, studiuesit ekzaminuan nivelet e dy kimikateve të trurit: glutamat dhe acid gama-aminobutirik, i njohur gjithashtu si GABA. Këto kimikate gjenden në një pjesë të trurit të quajtur insula. Kjo pjesë e trurit ndihmon në komandimin e sinjaleve nga rajone të tjera të trurit, për të ndihmuar në rregullimin e emocioneve, të menduarit dhe disa funksioneve fizike si presioni i gjakut dhe djersitja, thanë studiuesit.

Njerëzit me apnea të gjumit kanë nivele më të ulëta të GABA dhe nivele anormalisht të larta të glutamatit, thanë studiuesit. Ndërsa GABA vepron si një frenues i humorit – duke ngadalësuar gjërat dhe duke i mbajtur njerëzit të qetë – glutamati ka efektin e kundërt. Kur nivelet e glutamatit janë të larta, truri është i stresuar dhe nuk funksionon, shpjeguan studiuesit.

Simptoma të tjera të shoqëruara me OSA përfshijnë:

 • Gjumë i tepruar gjatë ditës
 • Gërhitës me zë të lartë
 • Episodet e vëzhguara të frymëmarrjes së ndaluar gjatë gjumit
 • Zgjimet e befasishme të shoqëruara me gulçim ose mbytje
 • Zgjimi me gojë të thatë ose dhimbje të fytit
 • Dhimbje koke në mëngjes
 • Vështirësia e përqendrimit gjatë ditës
 • Presioni i lartë i gjakut
 • Djersitje gjatë natës
 • Rënia e libidos.

Sipas NHS, ju duhet të konsultoheni me një mjek të përgjithshëm nëse keni ndonjë nga simptomat kryesore që lidhen me OSA.

Këto janë:

 • Frymëmarrja juaj ndalet dhe fillon ndërsa flini
 • Ju bëni zhurma të gulçimeve, gërhitjeve ose mbytjeve gjatë gjumit
 • Gjithmonë ndiheni shumë të lodhur gjatë ditës.

“Apnea e gjumit mund të jetë serioze nëse nuk diagnostikohet dhe trajtohet”, thotë NHS

Si ta trajtojmë atë?

OSA është një gjendje afatgjate dhe mund të keni nevojë për trajtim gjatë gjithë jetës për të kontrolluar simptomat. Ekzistojnë një numër trajtimesh dhe ndryshimesh efektive që mund të bëni për të përmirësuar mirëqenien tuaj. Ju mund të ndihmoni për të menaxhuar vetë simptomat e OSA duke riparuar aspektet jo të shëndetshme të stilit tuaj të jetës.

Sipas British Lung Foundation, zvogëlimi i sasisë së alkoolit që pini, mbajtja e një peshe të shëndetshme dhe zakonet e mira para gjumit mund të sjellin një ndryshim të madh. Humbja e peshës është veçanërisht e rëndësishme sepse mbipesha mund të ndikojë në frymëmarrjen tuaj, paralajmëron BLF.

“Ndërsa pesha juaj trupore rritet, rritet edhe numri i pauzave të frymëmarrjes kur jeni në gjumë”, paralajmëron BLF.

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top