FB

August 3, 2021 | 8:47

Përfitimet që mollët i sjellin shëndetit tuaj

Molla ndihmon për të kontrolluar sëmundje të caktuara siç është diabeti, përmirëson tretjen, duke kontribuar në një përdorim më të mirë të lëndëve ushqyese dhe është e përshtatshme për ata që duan të humbin peshë, sepse është e pasur me fibra dhe e ulët në kalori.

Për më tepër, mollët janë të mbushura me antioksidantë, ujë dhe vitamina, kjo është arsyeja pse mollët kanë përfitimet e mëposhtme shëndetësore:

  • Ulje e kolesterolit të keq
  • Kontrolli i diabetit, sepse ka indeks të ulët glicemik
  • Ndihmon për të humbur peshë, sepse përmban ujë dhe fibra që zvogëlojnë oreksin
  • Përmirëson kapsllëkun sepse fibrat e tretshme detoksifikojnë sistemin tretës
  • Lehtëson dhimbjet e gastritit dhe shëron ulcerat e stomakut, pasi fibrat formojnë një xhel që mbron mukozën e stomakut.

Një mënyrë e thjeshtë për të konsumuar këtë frut është të hani mollë në formën e saj natyrale, të shtoni mollën në sallatën tuaj të frutave ose të bëni një lëng.

Të hash 1 mollë në ditë për mëngjes, si ëmbëlsirë ose mesvakt është një mënyrë e shkëlqyer për të shijuar të gjitha përfitimet e saj, duke siguruar shëndet më të mirë. Një mollë mesatare ka rreth 74 kalori.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top