Këshilla & Arsye

September 16, 2020 | 8:10

Pije të gazuara, pse duhet ta kufizoni konsumin e tyre?

Pijet e gazuara duhet të konsumohen rrallë, sepse ato janë të pasura me sheqer, por tek të rinjtë dhe fëmijët është vërtet e vështirë të kufizosh konsumin e tyre. Shpesh i gjejmë në tryezë çdo ditë kur hahen vaktet. Ndonjëherë preferohet të shuani etjen gjatë ditës, për momentin duket se ju shuan etjen, por më pas në planin afatgjatë mund të shkaktojnë dëme në trup.

Le të përpiqemi të kuptojmë pse janë të dëmshme për shëndetin tonë, përse duhet të kufizojmë konsumin e tyre?

Pijet e gazuara ose pijet normale shpesh janë objekt diskutimi, duke pasur parasysh sasinë e konsiderueshme të sheqernave. Pa marrë parasysh përbërësit e tjerë, që përmbahen në to, të cilët mund të shkaktojnë probleme shëndetësore nëse merren rregullisht në sasi të mëdha. Të qenit të vetëdijshëm për problemet që shkaktojnë pijet me gaz mund të na bëjë të mendojmë pak, para se t’i sjellim ato rregullisht në tryezë.

Cilat janë pasojat në trupin tonë nëse tejkalohen sasitë?

Obeziteti: nëse fëmijët dhe adoleshentët pinë rregullisht pije të gazuara, ata mund të predispozojnë trupat e tyre për të qenë mbipeshë. Fatkeqësisht ata mund të bëhen të varur nga këto pije, sepse dëshira për të konsumuar sheqerna rritet gjithnjë e më shumë. Sheqeri i tepërt shndërrohet vetëm në dhjamë të barkut që mund të çojë në diabet dhe të shkaktojë sëmundje të zemrës.

Problemet e pagjumësisë: disa pije si p.sh Coca-Cola përmbajnë kafeinë, prandaj duhen shmangur absolutisht në mbrëmje, nëse doni të flini të qetë.

Probleme të zemrës: konsumi i sheqerit për fat të keq mund të çojë në uljen e niveleve të kaliumit në trup, duke çuar në dobësi të muskujve dhe probleme të zemrës, siç është aritmia.

Ënjtje barku: kjo ndodh menjëherë, kjo sepse këto pije përgatiten me dioksid karboni, i cili thith ajrin. Në fakt, këto pije rekomandohen që të mos konsumohen jo vetëm nga fëmijët, por edhe nga gratë shtatzëna ose gjidhënëse.

Problemet e zorrëve: jo vetëm sheqeri i pranishëm në të, por edhe ëmbëlsuesit e famshëm artificial padyshim që rrisin sasinë e baktereve “të këqija” në zorrë. E gjithë kjo do të çonte në sindromën e zorrës së irrituar.

Dobëson kockat: acidit fosforik u shtohet pijeve të gazuara për të siguruar ruajtje më të madhe. Është e vërtetë që fosfori është i nevojshëm për trupin sepse mban trurin dhe kujtesën aktive, por sasitë e tepërta mund të çojnë në probleme, të tilla si thithja e dobët e kalciumit, duke rezultuar në probleme të kockave dhe osteoporozë.

Yndyra e tepërt: shumë yndyrë formohet rreth organeve të tilla si mëlçia, veshkat, stomaku dhe zorrët. Kjo mund të çojë në shfaqjen e diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve inflamatore. Në fakt, nga këndvështrimi estetik vëreni një rritje të vëllimit të barkut.

Kanceri i pankreasit: studimet kanë treguar se sheqeri i tepërt mund të shkaktojë kancer të pankreasit.

Dëmton smaltin e dhëmbëve: sheqeri është vërtet i keq për dhëmbët tuaj, sepse në planin afatgjatë mund të shkatërrojë smaltin. Kjo rrezikon bukurinë e buzëqeshjes tuaj, kështu që duhet të kufizoni përdorimin dhe jo vetëm kaq, të lani dhëmbët menjëherë pas konsumimit. Acidi fosforik, siç kemi parë, jo vetëm që dobëson kockat, por mund të shkaktojë probleme me mishrat e dhëmbëve dhe në raste ekstreme edhe humbje të dhëmbëve.

Si të zëvendësoni pijet e gazuara?

Pasi të lexoni me kujdes pasojat shëndetësore, do të ishte e këshillueshme që të kufizoni konsumin e pijeve të gazuara, por si? Së pari, fëmijët nuk duhet të mësohen të konsumojnë rregullisht pije të gazuara. Edukimi për ushqimin fillon në moshë të re, kështu që nëse disa gjëra nuk blihen ose ofrohen, ato mund të shmangen lehtë.

Një alternativë e mirë është gjetja e pijeve të shëndetshme zëvendësuese, ja cilat janë:

-Lëng frutash të bërë në shtëpi, vendosni 4 karota të lara, lëngun e 3 portokalleve të kuq dhe lëngun e gjysmës së limonit në një blender dhe më pas pijeni.

-Çaj i ftohtë: freskues dhe ideal për shuarjen e etjes, mund ta përgatisni në shtëpi.

– Uji i frutave: i thjeshtë, i lehtë dhe i shpejtë, si thoni të vendosni ujë me fruta në një enë dhe ta lini të ftohet në frigorifer? Thjesht zgjidhni fruta si luleshtrydhe, ananas, mollë ose shtoni feta agrumesh. Sigurisht që varet edhe nga sezoni. Shtoni pak akull nëse dëshironi dhe lëreni të pushojë për pak kohë në frigorifer dhe më pas konsumojeni.

-Uji i kokosit: një pije e vërtetë natyrore, e cila merret nga arrat e kokosit, siguron shumë minerale dhe vitamina. Është krejtësisht ndryshe nga qumështi i kokosit i cili merret nga përzierja e ujit me tulin e përpunuar të kokosit. Një pije perfekte për tu freskuar, veçanërisht në verë, për të siguruar lëndët ushqyese të humbura me djersitje. Shumë i konsumuar nga atletët, pas trajnimit të rregullt ose aktivitetit fizik, sepse plotëson kripërat minerale të humbura dhe zvogëlon ngërçet.

Si të ndaloni pirjen e pijeve me gaz?

Nuk ka një rregull të saktë, gjithçka fillon me trurin tonë dhe nëse duam të jetojmë mirë dhe pa probleme që mund të dëmtojnë trupin dhe organizmin, duhet shmangur abuzimi me pije të gazuara. Por si mund të ndaloni të pini pije me gaz?

Këtu janë disa këshilla:

Ndaloni gradualisht: nëse jeni mësuar të pini çdo ditë, kufizohuni në 3 herë në javë, derisa të mos konsumoni fare.

Mos i blini: zgjidhja e shpejtë dhe pa dhimbje.

Gjeni një alternativë: nëse pijet e gazuara ju transmetojnë energji, gjeni një mënyrë tjetër, mbase duke bërë një shëtitje në natyrë.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top