FB

October 13, 2021 | 8:50

Qëndrimi në mënyrë jo korrekte shkakton probleme për shpinën dhe gjendjen shpirtërore

Ngrini dorën nëse nuk jeni përballur kurrë me dhimbje shpine ose dhimbje në qafë dhe shpatulla pasi keni kaluar shumë orë para kompjuterit ose në tavolinë, duke studiuar apo punuar. Qëndrimet e këqija, veçanërisht nëse ruhen për një kohë të gjatë dhe madje edhe më keq nëse bëhen të zakonshme, mund të shkaktojnë shumë probleme: një pozicion i kërrusur ose i zhytur, përveç dhimbjeve klasike në zonat e mesit dhe qafës së mitrës, mund të gjenerojë ngjeshje të barkut dhe të kraharorit, i cili ndonjëherë rezulton në mosfunksionim të zorrëve, dhimbje në këmbë dhe përkeqësim të humorit. Sidoqoftë, ka disa zgjidhje, madje edhe mjaft të thjeshta, për t’u zbatuar.

Efektet e qëndrimit jo të duhur – Mënyra në të cilën gabimet posturale ndikojnë në shpinë, nga sakrumi deri te rruazat e qafës së mitrës, është mjaft intuitive: një lakim i panatyrshëm i shtyllës kurrizore, fakti i mbajtjes së shpatullave të ngritura ose “të mbyllura”, pozicioni i qafës së përkulur përpara ose e zhytur për të lexuar më mirë ekranin e kompjuterit shkakton tension të muskujve dhe dhimbje në nyje që shfaqen me dhimbje shpine, ngurtësim të qafës, dhimbje koke dhe sëmundje të tjera. Defektet e qëndrimit mund të shkaktojnë probleme të tjera, ndër të cilat mund të përmendim vështirësi në frymëmarrje, dispepsi, çrregullime të zorrëve, lodhje të përgjithshme. E gjithë kjo është për shkak të faktit se, nëse nuk ulemi drejt dhe nëse nuk ngrihemi kurrë nga tavolina për të bërë një pushim dhe shtrirje, organet e brendshme të gjoksit dhe barkut i nënshtrohen një ngjeshjeje që pengon funksionimin e duhur të tyre. Në nivelin gastrointestinal, pasojat mund të jenë kapsllëk, zbaticë dhe bark i fryrë dhe i zgjatur; Kompresimi i diafragmës dhe muskujve të tjerë që ndihmojnë frymëmarrjen mund të jetë baza e vështirësive më të mëdha në zgjerimin e mushkërive, dhe për këtë arsye të frymëmarrjes më pak efikase, duke rezultuar në më pak oksigjenim të indeve dhe një ndjenjë të lodhjes së përgjithshme.

Trupi dhe mendja – Sipas disa studimeve, gabimet posturale gjithashtu kanë një efekt në gjendjen shpirtërore. Trupi dhe mendja janë të lidhura së bashku, siç dëshmohet nga fakti se kur jemi të qetë trupi ynë merr pozicione “të hapura”, ndërsa kur ndihemi të trishtuar dhe në depresion ne priremi të “mbyllemi”, duke kërrusur shpatullat, qafën dhe gjoksin. Kalimi midis trupit dhe mendjes është gjithmonë i dyanshëm: kjo demonstrohet, ndër të tjera, nga një studim i vitit 2009 i botuar në revistën shkencore European Journal of Social Psychology: një ekip shkencëtarësh kognitivistë kreu një seri kërkimesh të cilat treguan se qëndrimi ynë ndikon në atë që ne mendojmë për veten dhe sa besim kemi në aftësitë tona.

Një studim i Zelandës së Re tregoi gjithashtu se ata që përkulen kanë vetëbesim të ulët, janë më të prirur ndaj frikës dhe pesimizmit, ndërsa ata që qëndrojnë drejt përballojnë më mirë stresin. Fakti i të qenit gjithmonë në një pozicion të mbyllur dhe të “rrëzuar” ndikon negativisht në gjendjen tonë, gjë që na shtyn të mbyllemi edhe më shumë.

Si të përmirësoni qëndrimin – Shumë shqetësime posturale zgjidhen thjesht duke marrë pozicione të sakta dhe duke bërë disa aktivitete fizike. Rregulli i parë është të mbani pozicionin e duhur kur studioni ose punoni, duke pajisur vendin e punës në një mënyrë ergonomike: ne duhet t’i kushtojmë vëmendje marrëdhënies së saktë midis lartësisë së karriges dhe tryezës, t’i mbajmë parakrahët të mbështetur mirë në pjesën e sipërme të tryezës dhe të përshtatim ekranin deri në lartësinë e syve, kështu që ju mund të shihni qartë pa kërrusur shpatullat ose qafën. Kushtojini vëmendje edhe ndriçimit: llambat dhe dritaret nuk duhet të krijojnë reflektime në ekran. Llambat mund të orientohen në mënyrë të përshtatshme ose dritaret mund të shfaqen përmes një perdeje. Këmbët duhet të vendosen fort në tokë dhe ju duhet të uleni pa i kryqëzuar këmbët. Pozicionet gjithmonë ulur janë po aq të dëmshme sa ato gjithmonë në këmbë: në rastin e dytë është e nevojshme të lëvizësh shpesh, duke bërë disa hapa mbrapa dhe me radhë dhe të përfitosh nga çdo mundësi për të pushuar për t’u ulur me këmbët e ngritura, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut nga këmbët drejt zemrës. Po, edhe me aktivitetin e duhur fizik, i cili përmirëson gjendjen e përgjithshme të trupit, tonifikon muskujt, mbështet më mirë shtyllën kurrizore duke kompensuar pozicionet e pasakta dhe duke lehtësuar tensionin. Lëvizja më pas lëshon endorfina, duke përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe duke zvogëluar stresin.

Dinamika posturale – Është një ilaç i vërtetë për të gjithë dhe është shumë i lehtë për tu mësuar. Mjaftojnë disa ushtrime, për tu bërë gjatë pushimeve edhe në zyrë, për të shtrirë krahët, muskujt e shpinës dhe qafës, për të relaksuar muskujt dhe për të zvogëluar lodhjen. Le të kujtojmë të bëjmë një pushim pesëmbëdhjetë minutësh çdo dy orë, nëse punojmë para një kompjuteri, i cili është gjithashtu i nevojshëm për mirëqenien vizuale. Ne duhet të shfrytëzojmë çdo mundësi për të lëvizur sa më shumë: 30-40 minuta aktivitet fizik në ditë janë ideale për të na mbajtur të tonifikuar, plot energji dhe në një humor të mirë.

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top