Mirëqenie

October 1, 2020 | 8:06

Rastet kur nuk duhet ta përdorni sodën e bukës

Soda e bukës është një produkt shumë i njohur në shtëpitë tona. Përdoret për dezinfektimin e ambienteve por edhe në kuzhinë. Sidoqoftë, nëse keni një nga këto probleme, mos konsumoni kurrë sodë buke!

Sodë buke

Soda e bukës është një zgjidhje e njohur dhe e gjejmë shpesh në shtëpinë e shumë personave. Ne përdorim sodë buke në shtëpi kur duam të gjejmë një ilaç efektiv, së bashku me limon dhe uthull, për të dezinfektuar pajisjet e banjës dhe lavamanët e kuzhinës. Ne përdorim sodë buke kur duam të zbardhim atletet tona dhe t’i bëjmë ato të duken përsëri si të reja. Ne përdorim sodë buke kur duam të lajmë me kujdes perimet për gatimet tona të kuzhinës. Ne gjithashtu përdorim sodë buke për shëndetin tonë, kur duam të dezinfektojmë zgavrën e gojës dhe të gjejmë lehtësim nga një kollë e vazhdueshme duke shtuar një lugë çaji sodë buke në një gotë ujë me limon.

Por, a është soda e bukës një ilaç për të gjitha? Ndërsa duket si një produkt i padëmshëm, për disa njerëz është më mirë ta mbajnë atë larg.

Kush nuk duhet të pijë sodë buke

Soda e bukës është e mirë për shumë njerëz, por fatkeqësisht jo të gjithë mund të marrin të njëjtat përfitime. Në fakt, marrja e sodës së bukës nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga veshkat, zemra, presioni i lartë i gjakut. Përveç trajtimeve specifike farmakologjike, të gjitha këto çrregullime përfshijnë ndjekjen e një diete adekuate të karakterizuar nga mungesa e kripës në ushqim. Prandaj, meqenëse soda është me bazë natriumi, në këto raste marrja e saj duhet të shmanget absolutisht, në mënyrë që të mos ndikojë negativisht në problemet shëndetësore para-ekzistuese.

Pirja e sodës së bukës gjithashtu nuk është e mirë për njerëzit me çrregullime të rënda të stomakut. Nëse një gotë ujë dhe sodë buke mund të funksionojë në rast të tretjes së vështirë. Kjo nuk është e mirë për ata që vuajnë nga gastriti ose ulçera. Në raste të tilla është më mirë të konsultoheni me një mjek.

Ata që marrin ilaçe kortikosteroide duhet gjithashtu të shmangin konsumimin e sodës së bukës. Kur kushtet tona shëndetësore e bëjnë të nevojshme përdorimin e kortizonit, ne duhet të shmangim përfshirjen e ushqimeve që përmbajnë një sasi të lartë natriumi sepse ekziston rreziku i irritimit të mukozës së stomakut. E njëjta gjë vlen edhe për sodën.

Tani le të flasim për përdorimin e sodës së bukës për të zbardhur dhëmbët. Nëse vërtet dëshironi ta provoni këtë metodë është mirë ta provoni një herë në muaj, sepse soda e bukës ka një veprim të lartë gërryes dhe mund të prish smaltin e dhëmbëve nëse përdoret çdo ditë, duke favorizuar kështu shfaqjen e kariesit.

 

 

Burimi / https://www.giornal.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top