Mirëqenie

July 1, 2020 | 8:08

Sezoni veror… Ja nga çfarë duhet të keni më shumë kujdes

Nxehtë, plazh, det dhe rreze të ngrohta dielli, asgjë nuk është më e bukur: vera është sezoni më i dashur! Është koha ideale për të filluar një dietë të saktë dhe të shëndetshme, pasi oreksi zvogëlohet dhe trupi, duke humbur shumë lëngje, ka nevojë për shumë ujë dhe ushqime të pasura me proteina dhe veti ushqyese!

Thelbësore është të pini shumë dhe të konsumoni të paktën 5 vakte me fruta dhe perime, në mënyrë që të merrni të gjithë energjinë e nevojshme! Shmangni ushqimet e rënda, të pasura me yndyrna dhe kimikate, ato mund të ngadalësojnë metabolizmin tuaj dhe trupit do t’i duhet një kohë më e gjatë për t’i absorbuar ato plotësisht.

Për të përmirësuar tretjen, konsumoni ushqime të pasura me veti hidratuese! Çajrat bimorë, çajrat e ftohtë dhe lëngjet organike janë perfekte, por këto janë të gjitha gjërat që ju tashmë i dini mirë. Sidoqoftë, ekziston një tundim i zakonshëm, shumë i rrezikshëm, i cili rrit rrezikun për pasoja të rënda në organizëm: ujë me akull!

Kujdes nga pirja e ujit me akull!

Ne e kemi përsëritur disa herë se sa e rëndësishme është të konsumosh shumë ujë dhe të jesh gjithmonë i hidratuar. Është me të vërtetë thelbësore, të pini pije në temperaturën e duhur dhe jo të ngrira!

Kur është nxehtë ne kemi tendencë të marrim lëngje shumë të ftohta, sepse ato japin lehtësim të menjëhershëm ndaj nxehtësisë, duke na mashtruar se kemi freskuar trupin, por në realitet është shumë i rrezikshëm.

Uji i akullit mund të bllokojë stomakun, tretjen dhe metabolizmin, duke çuar në të përziera, dhimbje barku dhe të vjella. Nuk hidraton dhe ushqen trupin, trupi, duke u mbushur me lëng, do të priret të fryhet dhe të bllokojë plotësisht oreksin, me pasojë dhimbje të forta koke dhe dobësi të muskujve.

Prandaj rekomandohet të konsumoni pije në temperaturën e dhomës dhe të hani ushqim të lehtë dhe të shëndetshëm! Vera është një sezon i bukur për shumë arsye, por trupit i duhet më shumë vëmendje, kështu që mos e nënvlerësoni shëndetin, veçanërisht në këtë periudhë të nxehtë!

 

 

Burimi / https://www.pianetadonne.blog/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top