Në fokus

July 14, 2020 | 8:02

Simptomat e çuditshme të covid-19 që zgjasin me muaj

Kur pyeta anëtarët e një grupi në internet në lidhje me covid-19 nëse dikush kishte simptoma të zgjatura ose të pazakonta, unë u kontaktova nga 140 njerëz brenda 24 orësh. Lista e sëmundjeve ishte tronditëse. “Ndjehem sikur shoh një makth me sy hapur,” tha Zoe Wall. Zoe ishte një grua e shëndetshme, por dy muaj më parë u prek nga covid-19. Sot ajo vuan ende nga dhimbjet e gjoksit dhe ndjehet shumë e rraskapitur.

Simptomat e Harry filluan dy muaj më parë me një dhimbje të tmerrshme koke dhe kruajtje në të gjithë trupin, e ndjekur nga gulçim. Sot ajo ende ka vështirësi në frymëmarrje, dhimbje në gjoks, ënjtje dhe një krah të mpirë. Jenn rezultoi pozitive për covid në 31 Mars dhe që prej asaj kohe ka humbur sensin e saj të nuhatjes dhe shijes. Abbi ka vështirësi të vogla në frymëmarrje, por ende vuan nga sëmundje serioze të stomakut dhe ka humbur 19 kile për dy muaj. Të tjerët raportojnë rraskapitje, dhimbje koke, ndjesi shpimi në gishta dhe ndjenjën e shtrëngimit.

Kanë kaluar disa muaj që nga shpërthimi i pandemisë. Ndërkohë, kemi mësuar shumë për covid-19 dhe tashmë është e qartë se edhe në rastet më të buta mund të ketë efekte të zgjatura. “Natyrisht që ka diçka: nuk sëmundje imagjinare. Dhe me sa kam mundur të verifikoj, këto simptoma duken të palidhura me ashpërsinë e sëmundjes”, thotë Danny Altmann, imunolog në Imperial College London. E gjithë kjo do të thotë që ne duhet të rimendojmë se si diagnostikojmë dhe trajtojmë covid-19. Ndër të tjera, lista e gjatë e simptomave sugjeron që ekzistojnë nëntipe të ndryshme të sëmundjes, njohja e të cilave mund të na ndihmojë të parashikojmë se cilat raste mund të zhvillohen në forma serioze.

Çrregullime të lëkurës

Në fillim të marsit, kur u shpall pandemia, mendimi që qarkullonte ishte se ishte një infeksion i frymëmarrjes me simptoma të ngjashme me gripin. Një pakicë e të infektuarve mendohej se zhvillonin pneumoni dhe kishin nevojë për mbështetje të frymëmarrjes, ndërsa shumica nuk shkoi përtej një kombinimi me kollës, ethe dhe gulçim që u zhduk brenda dy javësh. Shenjat e para të faktit se virusi Sars-cov-2 shkakton një patologji shumë më të gjerë u shfaqën në shkurt, kur shpërthimi në metropolin kinez të Wuhan ishte në kulmin e tij dhe mjekët e rajonit italian të Lombardisë regjistruan një rritje të konsiderueshme të rasteve. Ndërsa kolegët e ndihmës së parë u sëmurën njëri pas tjetrit, mjekë si Sebastiano Recalcati, dermatolog në spitalin Manzoni në Lecco, filluan të kujdesen për pacientët e shtruar me covid-19. Recalcati gjeti çrregullime dermatologjike në rreth 10% të pacientëve që ai ekzaminoi.

Disa simptoma, të tilla si skuqje në gjoks, mund të kishin shkaqe të tjera përveç virusit, por të tjerat ishin më specifike. Disa pacientë kishin flluska të vogla në gjoks ose rreth gojës, të ngjashme me ato të lisë së dhenve, por që nuk shkaktonin kruajtje. Që atëherë, Recalcati dhe kolegët e tjerë kanë dokumentuar një seri çrregullimesh dermatologjike, duke përfshirë një acarim skuqjeje, të shkaktuar nga mpiksje të vogla në enët e gjakut dhe lezione në këmbë, simptoma të cilat shfaqeshin disa javë pas infeksionit. “Ne besojmë se ato mund të lindin nga një reagim i vonuar imunitar, ndërsa llojet e tjera të acarimit mund të jenë një përgjigje e drejtpërdrejtë virologjike,” shpjegon Recalcati.

Për momentin, humbja e shijes dhe aromës konsiderohet simptoma kryesore nga shumë institucione shëndetësore

Ky ishte vetëm fillimi. Nga mesi i marsit, virusi ishte përhapur në të gjithë Evropën dhe shumë qeveri kishin njoftuar mbylljen e pjesës më të madhe të aktiviteteve. Ndërsa përgatitej të mbyllte laboratorin e tij në kolegjin King në Londër, epidemiologu Tim Spector pyeti nëse ekzistonte një mënyrë për të kryer studimin e tij mbi ndryshimet në shëndetin e binjakëve. Së bashku me kompaninë e teknologjisë Zoe, Spector krijoi një aplikacion që u lejonte binjakëve të ekzaminuar në studimin e tij – dhe gjithashtu pjesës tjetër të popullatës – të raportojnë dhe gjurmojnë të gjitha simptomat e mundshme të covid-19, në mënyrë që t’i monitorojnë ato me kalimin e kohës .

Aplikimi për gjurmuesin e simptomave Covid u lançua në 23 mars, së bashku me vendosjen e izolimit në Mbretërinë e Bashkuar. Brenda 36 orëve, ajo u shkarkua nga një milion përdorues. Më 29 Mars kishte tashmë 1.5 milion, nga të cilat 1,702 kishin raportuar se i ishin nënshtruar testit. “Vetëm atëherë filluam të vërejmë mungesën e nuhatjes si një simptomë mbizotëruese, e gjetur në 60% të rasteve pozitive”, thotë Spector. Për sa i përket analizës parashikuese, kjo është një përqindje më e lartë se ethet ose kolla, të cilat ndodhin edhe te njerëzit që kanë rezultuar negativ.

Disa studime të kryera në Kinë dhe Itali kanë gjetur një humbje mjaft të shpeshtë të shijes dhe aromës tek pacientët me covid-19. Për momentin, humbja e shijes dhe erës konsiderohet si një simptomë kryesore nga shumë institucione shëndetësore. Faktorë të tjerë parashikues që analizohen aktualisht janë dhimbjet akute të muskujve që dukshëm ndryshojnë nga ato që zakonisht i atribuohen gripit – “ato mund të jenë jashtëzakonisht të forta”, shpjegon Spector – dhe humbja e oreksit, e lidhur me mungesën e erës dhe shijes. Vetë Spector humbi tre kile brenda një jave pasi kontraktoi një formë relativisht të butë të covid-19.

Lista e simptomave të papritura vazhdon. Probleme të tjera gastrointestinale të lidhura me covid-in, siç janë diarreja dhe të vjellat, janë raportuar nga studiuesit në Kaliforni dhe Hong Kong. Shumë mjekë zbulojnë gjithashtu simptoma neurologjike, përfshirë dhimbje koke, marramendje, konfiskime dhe halucinacione. James O’Donnell, drejtor i qendrës irlandeze për biologjinë vaskulare në Dublin, raporton se disa pacientë janë shtruar në spital me një trombozë të venave të thella ose emboli pulmonare.

Disa njerëz relativisht të rinj dhe të shëndetshëm që vuajnë nga forma të buta të covid-19 preken nga sulmet në zemër dhe rrahjet me frekuencë të pazakontë. “Rrahjet duket se përfshijnë pjesë të ndryshme të trurit. Disa ndodhin dhe zhvillohen tek pacientët që marrin rregullisht antikoagulantë standardë,” shpjegon O’Donnell. “Ne filluam nga një sëmundje e frymëmarrjes, por brenda dy muajsh kuptuam se është një fenotip multisystem, funksionimin e të cilit ende nuk e njohim mirë.”

Lodhje ekstreme

Një tjetër simptomë e përsëritur është lodhja ekstreme. Në mes të marsit, Paul Garner u detyrua të ndërpresë punën pasi u infektua me covid-19 dhe që nga atëherë ka ndjerë si të ishte goditur në kokë me një shkop. “Të flasim për rraskapitje pas virusit nuk ndihmon, sepse në rastin tim lodhja ndodhi që nga dita e parë dhe u shoqërua me sëmundje shumë serioze,” thotë ai. “Kjo gjithashtu nënkupton që ne e dimë se çfarë po ndodh dhe se virusi është zhdukur, por e vërteta është se ne nuk dimë asgjë.” Garner krahason simptomat me ato të sindromës së lodhjes kronike (CFS), me një ndryshim thelbësor: CFS nuk duket se ka një shkak, ndërsa “këtu shkaku është i sigurt”, shpjegon ai. Garner flet nga përvoja personale. Profesor i sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë Tropikale në Liverpool, ai ka kaluar shumë nga sëmundjet që studion. E vetmja që ai e konsideron me siguri të krahasueshme me covid-19 janë ethet e dengosës, një sëmundje e transmetuar nga mushkonjat dhe një shkak i lodhjes së rëndë edhe shumë kohë pasi virusi është eliminuar. “Gjëja e çuditshme në lidhje me covid-19 është që në një moment simptomat lehtësohen. Ndiheni pak të nxehtë dhe të rraskapitur, por filloni të ndjeheni më mirë. Pastaj, befas, virusi ju kaplon përsëri nga një drejtim tjetër. “

Natyra e vazhdueshme e disa formave të covid-19 krijoi probleme serioze për njerëzit që kontaktuan me mua përmes grupit të mbështetjes online. Shumë njerëz janë të bindur që simptomat e tyre nuk merren seriozisht sepse nuk kërkojnë trajtim spitalor.

Pas shërimit nga Sars, 10-20% e pacientëve vuajtën nga depresioni, ankthi, pagjumësia dhe lodhja

Jo të gjithë janë të befasuar që Sars-cov-2 shkakton simptoma kaq të larmishme dhe të vazhdueshme. Virologu i Universitetit të Liverpool-it Julian Hiscox ka punuar me koronaviruse që nga fillimi i viteve 1990, duke përfshirë ato që shkaktojnë Mers. “Gjithçka që ne kemi regjistruar tashmë është vërejtur në koronaviruse të tjera,” shpjegon ai. “Falë studimeve të kafshëve, ne e dimë se një koronavirus mund të shkaktojë manifestime të ndryshme klinike. Nga përvoja me Sars dhe Mers, ne e dimë që disa njerëz shërohen, ndërsa të tjerët vazhdojnë të ndjehen keq”.

Rreth 28% e njerëzve që janë infektuar me Sars vazhdojnë të përjetojnë mosfunksionim të mushkërive 18 muaj pasi simptomat e sëmundjes janë zhdukur, me një përkeqësim të cilësisë së jetës dhe aftësisë për të ushtruar. Një meta-analizë e kohëve të fundit sugjeron që 10-20% e pacientëve vuanin nga depresioni, ankthi, pagjumësia dhe rraskapitja në muajt pas shërimit nga Sars. “Nëse covid-19 ka efekte të ngjashme me Sars dhe Marsin, do të kemi shumë raste të çrregullimeve mendore dhe lodhje afatgjatë,” konfirmon Ed Bullmore, një neurobiolog në Universitetin e Kembrixhit dhe autor i librit “The Inflamed Mind”.

Në këtë rast nuk është trauma psikologjike që vjen nga një sëmundje e rëndë. Sipas Bullmore, sëmundjet janë produkt i përgjigjes sonë imune ndaj infeksionit. Kur qelizat imune ndeshen me një ndërhyrës, ato lëshojnë molekula sinjale të quajtura citokina për të forcuar reagimin imunitar. Disa nga këto molekula përfundojnë në tru dhe shkaktojnë një sekretim të mëtejshëm të citokinave dhe rrjedhimisht të inflamacionit.

“Shpesh njerëzit e infektuar me koronavirusin e ri kanë një reagim inflamator ekstrem. Një gjendje inflamatore e këtij lloji ka një ndikim negativ në tru”, thotë Bullmore. Në mënyrë të veçantë, fenomeni mund të dëmtojë qelizat nervore në zonat e trurit të dedikuara për rregullimin emocional. Inflamacioni mund të vazhdojë për një kohë të gjatë edhe pasi Sars-cov-2 të jetë eliminuar nga trupi. “Përgjigja e saktë ndaj virusit është aktivizimi masiv i qelizave imune”, thotë Altmann. “Nuk do të më befasonte nëse ky mekanizëm do të modifikonte reagimin imunitar në një mënyrë pak patologjike dhe kronike.”

Mungesa e oksigjenit

Lodhja gjithashtu mund të lidhet me probleme vaskulare siç janë mpiksjet, të shkaktuara nga sistemi imunitar ose depërtimi i virusit në qelizat që mbulojnë enët e gjakut. Mikrokoagulatët në mushkëri mund të zvogëlojnë rrjedhën e oksigjenit duke kufizuar qarkullimin e gjakut të oksigjenuar. “Ne mendojmë se mund të ketë një rreth vicioz, në të cilin pneumonia pasohet nga mikrokoagulat në mushkëri dhe rrjedhimisht oksigjenim i dobët. Kështu cikli fillon përsëri,” shpjegon O’Donnell. Është e paqartë nëse mikrocoagulat ndodhin edhe te njerëzit me forma të buta të covid-19, por nëse trupi nuk merr mjaftueshëm oksigjen mund të ndikojë në shumë prej ankesave të raportuara nga pacientët, të tilla si gulçim, dhimbje koke dhe lodhje.

Një burim tjetër i inflamacionit të zgjatur mund të jenë zorrët. Qelizat që mbulojnë traktin gastrointestinal, në fakt, kanë në sipërfaqen e tyre një receptor të quajtur Ace2, i njëjti që përdoret nga Sars-cov-2 për të depërtuar në qelizat e mushkërive. Kjo sugjeron që qelizat gastrointestinale mund të infektohen dhe të acarohen nga virusi. Studiuesit e Hong Kong-ut kanë gjetur një profil të ndryshuar bakterial në zorrët e njerëzve që vuajnë nga covid-19, i karakterizuar nga një sasi e lartë e baktereve të dëmshme dhe zvogëlimi i atyre të dobishëm. Këto ndryshime vazhdojnë edhe pasi të jetë zhdukur virusi. “Faza e zgjatur e ndryshimit më shqetëson”, pranon Siew Ng, kreu i ekipit kërkimor të Universitetit Kinez të Hong Kongut. “Nëse bakteret nuk kthehen në nivele natyrale, mund të ndodh lodhje e zgjatur, keqtrajtim dhe humbje e oreksit. Gjithashtu mund të rritet dhe rreziku i infektimit”.

Shumë njerëz që shfaqin simptoma të vazhdueshme pyesin veten nëse janë akoma ngjitëse. 1 Prillin e kaluar, Kim Clarke, me banim në Surrey, Mbretëria e Bashkuar, humbi nuhatjen dhe që nga ajo kohë ka qenë vazhdimisht pozitive në testet për virusin. Edhe pse ajo ende vuan nga dhimbje koke, rraskapitje dhe gulçim, ajo vazhdon të kujdeset për tre fëmijët e saj. “Shkencëtarët thonë se nuk transmetoj virusin sepse e kam atë që prej një kohe të gjatë. Por nuk mendoj se dikush e di vërtetë këtë. Të paktën prania e virusit shpjegon pse akoma ndihem kaq. Unë nuk mund të largohem nga shtëpia sepse nuk mund të eci ose të marr frymë”.

Kohëzgjatja e simptomave

Një shqetësim tjetër është përqindja e personave të infektuar që vazhdojnë të shfaqin simptoma dhe kohën që duhet para se simptomat të zhduken. Në këtë rast Spector mblodhi të dhëna të rëndësishme. Pasi ndoqi dy mijë njerëz që rezultuan pozitiv, zbuloi se kohëzgjatja mesatare e simptomave është dhjetë ditë, por ka dhe disa raste që zgjasin shumë më gjatë. Një në dhjetë njerëz ka pasur çrregullime për më shumë se tre javë dhe një në njëzet për më shumë se një muaj.

“Pothuajse askush nuk shfaq të njëjtat simptoma. Bazuar në analizën e grupimeve të simptomave dhe qëndrimit në spital, besojmë se ekzistojnë gjashtë nëntipe të ndryshme të sëmundjes”, shpjegon Spector. Grupimi i këtyre simptomave mund të jetë i dobishëm në parashikimin e gjasave për të pasur nevojë për të shkuar në spital. “Format e sëmundjes të karakterizuara nga një fillesë akute dhe e ngjashme me gripin, mbarojnë më shpejt, me një shërim të plotë të pacientit, ndërsa ato më komplekse zvarriten për më gjatë. Në çdo rast, ne kemi nevojë për më shumë të dhëna për të arritur në përfundime të besueshme,”shpjegon ai.

Në këtë moment janë të domosdoshme studime të tjera post-covid-19. “Ne mezi presim të rihapim laboratorët tanë për të kuptuar më mirë disa nga këto simptoma afatgjata dhe pasojat e infeksionit”, thotë Altmann. “Kam pasur shumë kontakte me njerëz që janë shkatërruar nga sëmundja. Ata nuk e prisnin që ajo të kthehej në një çrregullim kronik”.

Deri më tani, përgjigja ndaj covid-19 është përqendruar në përpjekjen për të shmangur vdekjen e personave të infektuar, por spitalet kanë filluar të krijojnë lehtësira për kontrolle mbi të mbijetuarit, përfshirë ata që ende vuajnë nga Sëmundjet. “Shpresoj të kuptojmë disa nga mekanizmat biologjikë të sëmundjes, në mënyrë që të gjejmë zgjidhje të përshtatshme terapeutike”, thotë Altmann.

Zoe Wall thotë se nuk mund të presë që makthi të marrë fund. “Jeta ime ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Unë nuk e di se si t’i përshtatem gjithë kësaj. As nuk e di nëse dua të adaptohem. Thjesht dua të vazhdoj jetën time”.

 

 

Burimi / https://www.internazionale.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top