Studim

July 17, 2020 | 8:10

Studim / Imuniteti nga coronavirusi zgjat vetëm disa muaj

Njerëzit që janë shëruar nga coronavirusi mund të kenë imunitet vetëm për disa muaj, ka gjetur një studim i ri shqetësues. Më parë thuhej se antitrupat zgjasnin më shumë, por duket se kjo nuk është e vërtetë.

Studiuesit nga King’s College në Londër besojnë se antitrupat ulen në mënyrë dramatike tre muaj pas infeksionit. Kjo do të thotë se njerëzit mund të infektohen me virus për herë të dytë.

Ata hetuan mostra nga 65 pacientë me coronavirus, 94 ditë pasi ata ishin diagnostikuar me COVID-19. Vetëm 17% e njerëzve që morën pjesë në studim kishin antitrupa tre muaj pas shërimit nga virusi.

Profesori Wendy Barclay, një virolog nga grupi këshillues shkencor i Qeverisë për emergjencat, paralajmëroi që coronavirusi mund të qëndronte më shumë se një orë në ajër, duke shtuar rrezikun e marrjes së virusit përmes ajrit.

 

 

Burimi / Telegrafi.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top