Mirëqenie

May 29, 2020 | 8:37

Trajtimet e thjeshta natyrore për hidratimin e duhur të flokëve

Flokët e thatë janë një problem që prek shumë njerëz, shpesh për disa arsye, flokët janë pa shkëlqim. Kjo ndodh si për shkaqe të jashtme, të tilla si ndotja, dielli ose i ftohti, ose trajtimet agresive kozmetike si lyerja. Por ndodh edhe për shkaqe të brendshme, të tilla si ushqimi i dobët dhe mungesa e hidratimit.

Flokët e thatë kanë tendencë të humbasin shkëlqimin, elasticitetin, të bëhen gjithnjë e më të brishtë dhe kanë tendencë të këputen. Ka trajtime natyrale që mund t’i bëjmë në shtëpi, të cilat na lejojnë të hidratojmë flokët duke filluar nga rrënjët.

Trajtimet që duhet të ndiqni për hidratimin e flokëve

Është e rëndësishme të kujdeseni për flokët, bërja e tij në mënyrë natyrale është shumë e dobishme, në mënyrë që të mos stresoni më tej flokët. Le të zbulojmë trajtimet që mund të përdorim lehtësisht në shtëpi.

 • Vaj argani
 • Vaj kokosi
 • Vaj susami
 • Vaj kikiriku
 • Vaj gruri
 • Vezë dhe qumësht
 • Banane dhe vaj bajamesh
 • Gjalpë kakao dhe vaj kokosi
 • Kunguj dhe mjaltë

Këshilla të dobishme për t’u ndjekur

Flokët e thatë dhe të brishtë, për fat të keq janë një problem i shumë njerëzve, shkaku kryesor është hidratimi dhe kujdesi i dobët i flokëve. Kur flokët bëhen të thatë, ata kanë tendencë të humbasin shkëlqimin dhe të bëhen gjithnjë e më të brishtë dhe do të priren që të këputen. Por nëse i kushtoni shumë vëmendje, duke ndjekur këshillat, menjëherë do të vini re ndryshimin.

 • Mos i lani flokët çdo ditë
 • Përdorni vetëm produkte të përshtatshme për flokët tuaj
 • Mos përdorni shpesh pjaster
 • Pini shumë ujë dhe hani shumë fruta dhe perime.

Mos aplikoni produktet e flokëve që përmbajnë kimikate të tilla si silikone dhe sulfate. Ju duhet të preferoni produkte me bazë përbërës ushqyes, të tillë si aloe vera dhe vajrat esencialë.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top