Mirëqenie

May 18, 2020 | 8:46

Ujë me kastravec dhe nenexhik për të pastruar trupin

Uji është komponenti kryesor i trupit tonë, jetik për të kryer siç duhet të gjitha funksionet dhe proceset e tij. Nëse e përzieni këtë lëng me diuretikët, si kastraveci, mund të përmirësoni përfitimet e tij shëndetësore.

Kastraveci është i ulët në kalori, përmban zero gram yndyrë dhe është i pasur me vitaminë C, vitaminë K, magnez, kalium dhe mangan. Për më tepër, ai siguron antioksidantë, përfshirë flavonoide dhe tanina, të cilat parandalojnë akumulimin e radikalëve të lirë dhe mbrojnë kundër sëmundjeve dhe plakjes.

Po ashtu, kastraveci ju ndihmon të humbni peshë në disa mënyra. Çdo 100 gram kontribuon me 16 kalori, duke e bërë atë një përbërës për ushqimet dhe sallatat tuaja. Përmbajtja e tij e lartë e ujit ka një efekt diuretik, eliminon mbajtjen e lëngjeve dhe ju lejon të ulni barkun dhe të humbni yndyrën.

Gjethet e nenexhikut shtojnë një prekje të freskisë në pije, përmirësojnë tretjen dhe qarkullimin e gjakut. Gjithashtu ka aftësinë të shpejtojë metabolizmin, duke rritur sasinë e kalorive të djegura gjatë ditës dhe gjithashtu zvogëlon oreksin, duke ngrënë vetëm atë që ju nevojitet dhe jo atë që kërkon ankthi.

Përgatitja e ujit me kastravec dhe nenexhik:

Për këtë ju keni nevojë për një kastravec të prerë në feta të holla, të cilat do t’i shtoni në një filxhan me ujë të ftohtë së bashku me një limon të prerë dhe 5 gjethe nenexhiku. Lëreni të pushojë për dy orë në frigorifer dhe do të keni një pije diuretike, të shëndetshme dhe freskuese.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top