Mirëqenie

July 16, 2020 | 8:14

Uji i detit, eliksir i çmuar i bukurisë dhe shëndetit të lëkurës

Vera përqendrohet në lëkurën tonë e cila freskon veten përmes rrobave të lehta dhe lundrimit në ujërat e detit, të cilat mund të bëhen një trajtim i vërtetë bukurie për të gjithë. Noti në det nuk është vetëm një moment relaksimi dhe argëtimi, ai mund të bëhet një trajtim i vërtetë dhe shumë efektiv i stilit SPA.

Duke u përkëdhelur nga valët dhe duke u zhytur në një banjë të pasur me kripë dhe jod, do t’i jepni lëkurës një pamje të re, duke e bërë atë të butë, të ndritshme dhe të lëmuar, duke zvogëluar gjithashtu edhe celulitin.

Uji i detit | Eliksir i çmuar i bukurisë dhe shëndetit të lëkurës tonë

Uji i detit përfaqëson një burim të fuqishëm bukurie dhe shëndeti për lëkurën tonë dhe gjithashtu për trupin tonë. Një ditë në plazh apo më mirë akoma një festë në plazh mund të shndërrohet në një moment kujdesi për veten tuaj dhe mbi të gjitha falas, por le të zbulojmë se cilat janë përfitimet e ujit të detit për lëkurën tonë.

Lëkura e zhytur në ujin e detit merr shumë përfitime nga kripa, jodi dhe mineralet që përmbahen në të si squfuri dhe bakri. Këto substanca shërojnë lëkurën, e pastrojnë dhe zbutin atë në mënyrë natyrale.

Lëkura merr oksigjen nga kripa dhe jodi, të cilat përmes valëve të detit që e masazhojnë, depërtojnë në të, duke dhënë rezultate të dukshme pas disa ditësh. I njëjti masazh rezulton të jetë i shkëlqyeshëm si një trajtim anti-celulit, uji i detit në fakt lufton mbajtjen e ujit. Ecja në ujë shërben si një metodë natyrale trajtimi për ata me probleme të qarkullimit.

Edhe rëra mund të bëhet një trajtim i jashtëzakonshëm i bukurisë, një pastrim natyral lehtësisht i zbatueshëm. Thjesht uluni aty ku uji i detit është më i pakët dhe pasi të keni marrë një grusht rërë në pjesën e poshtme, mund të masazhoni trupin, duke u përqendruar më shumë në këmbë, vithe dhe bark. Pas masazhimit të lëkurës me lëvizje rrethore, zhytuni në relaks, duke u masazhuar nga valët.

Dy veprimet themelore për të përfituar nga uji i detit siguri dhe shëndet janë: aplikimi i kremit të diellit me faktor mbrojtës dhe të aplikoni një sasi të mirë kremi hidratues dhe qetësues pas plazhit.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top