Mirëqenie

July 18, 2020 | 8:04

Ushqimet e shëndetshme që nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj

Midis mençurisë antike dhe zbulimeve të reja për cilësitë medicinale të shumë produkteve natyrore, më poshtë jepet një listë e ushqimeve më të mira që nuk duhet të mungojnë në tryezë.

Lakra për të ngadalësuar plakjen, limoni si një antitrup ose xhenxhefili për të trajtuar dhimbjet e kokës. Dhjetëra produkte të natyrës shërbëjnë si ilaç i vërtetë, për të kuruar ose parandaluar sëmundje të caktuara. Për të njohur shumë “aleatët” e kuzhinës, tashmë vjen një libër me 101 ushqimet më të mira që kujdesen për ne. Autori është gazetari dhe prodhuesi i verës Pier Francesco Lisi që zbulon sekretet e erëzave, frutave, perimeve dhe bishtajoreve.

Dafinë

Bimët aromatike janë një element tradicional i kuzhinës mesdhetare por edhe i mjekësisë popullore. Ato shquhen gjithashtu për vetitë e tyre antikancerogjene, si në rastin e apigeninës të pranishme në majdanoz dhe selino. Dafina, në veçanti, ka veti tretëse.

Borzilok

Përveç vetive tretëse dhe qetësuese, borziloku është krijuar për komponime të tjera të dobishme, të tilla si vitamina A dhe acidi çikor, një antioksidant me një aktivitet të fortë imunostimulues. Ai mund të rritet edhe në një vazo lulesh në ballkon.

Shafrani i Indisë

Një erëz shumë e studiuar për përmbajtjen e kurkumës, një polifenol që shquhet për vetitë e tij antikancerogjene.

Fasule

Të gjitha bishtajoret duhet të përfshihen të paktën tre herë në javë në dietën tonë, duke zëvendësuar ushqime të tjera proteinike me origjinë shtazore. Përveç fasuleve, qiqrave dhe thjerrëzave, ne mund të përfshijmë edhe bizelet.

Limon

Është një ilaç i vërtetë, me një seri indikacionesh të dobishme kundër kolesterolit, presionit të lartë të gjakut dhe gripit. Falë përmbajtjes së flavonoideve dhe vitaminës C, ai ka një veprim parandalues kundër kancerit, ashtu sikurse të gjitha agrumet e tjera.

Arra

Ashtu si pjesa tjetër e frutave të thata, nga lajthitë deri tek bajamet, ato janë një ushqim i domosdoshëm për shëndetin tonë. Ato duhet të konsumohen si një vakt i vërtetë dhe jo në fund të vaktit. Kohët e fundit ato janë lidhur edhe me parandalimin e kancerit të gjirit.

Rigoni

Rigoni përmban terpenes, substanca të afta për të bllokuar transformimin e tumorit të qelizave, siç na kujton Airc (Shoqata Italiane për Kërkimin e Kancerit).

Dardhë

Me shumëllojshmërinë e saj, është një ushqim që na shoqëron për shumë muaj të vitit. Mund të konsumohet nga diabetikët dhe personat që vuajnë nga alergjia, është një rregullues i shkëlqyeshëm i zorrëve. Ajo gjithashtu përmban fitonutrientë të ndryshëm të dobishëm për parandalimin e tumoreve dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Lakër e kuqe

Ngjyra e bukur e kuqe është e lidhur me një përmbajtje të mirë të anocianinës, polifenole të dobishme që janë gjithashtu të pranishme në verën e kuqe dhe që veprojnë kundër plakjes, kancerit dhe sulmit në zemër.

Sardele

Peshku blu është i mirë, kushton pak dhe është një shërim i vërtetë për shëndetin. Për të ruajtur më mirë Omega-3, e cila është një aleate e çmuar e arterieve, sardelet duhet të gatuhen në temperatura të ulëta, duke përdorur edhe limon, i cili, me veprimin e tij antioksidant, ruan vetë Omega-3.

Çaj

Jeshil, i zi ose i kuq çaji është gjithmonë i mirë. Në veçanti, çaji jeshil përmban përqendrime të larta të flavanoleve dhe tanineve, me aktivitet antioksidues më të lartë se vitamina C. Çaji jeshil është i lidhur me parandalimin e arteriosklerozës, osteoporozës, trombozës, si dhe me parandalimin e kancerit.

Rrush

Ushqimi dhe ilaçi kryesor i dietës së vjeshtës. Është energjik dhe ushqyes por në të njëjtën kohë pastrues dhe shumë i tretshëm.

Verë organike

Falë përmbajtjes së ulët të sulfatit, është e përshtatshme për shumë njerëz jotolerantë ndaj këtyre përbërjeve. Por pavarësisht kësaj, efekti toksik i alkoolit mbetet, për këtë arsye është i domosdoshëm konsumi i moderuar.

Xhenxhefil

I njohur që nga Mesjeta dhe i përdorur në mjekësinë kineze kundër impotencës, ai është efektiv kundër dhimbjes së kokës. Ka një veprim anti-inflamator gjithashtu të dobishëm në dietën antikancerogjene.

 

Burimi / https://blogi4cinzia1bois1.blogspot.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top