FB

October 9, 2021 | 8:24

Zbulim revolucionar / Vaksina parandalon plotësisht artritin reumatoid në laborator

Duke studiuar efektet e mungesës së një proteine të veçantë në minjtë e modifikuar gjenetikisht, një ekip kërkimor amerikan i udhëhequr nga shkencëtarë nga Universiteti i Toledos (Ohio) zbuloi se plotësimi i tij me një vaksinë eksperimentale mund të parandalojë plotësisht artritin reumatoid. Nëse vaksina është e sigurt dhe efektive edhe te njerëzit, do të jetë një zbulim revolucionar.

0

Falë një zbulimi të rastësishëm, u zhvillua një vaksinë eksperimentale kundër artritit reumatoid që ka dhëmë rezultate befasuese në modelet e kafshëve, duke eliminuar plotësisht shfaqjen e sëmundjes. Nëse i njëjti efektivitet do të gjendej në provat klinike, ose në studimet njerëzore, do të ishte një nga zbulimet më domethënëse të viteve të fundit në historinë e mjekësisë.

Siç theksohet nga Instituti Humanitas, artriti reumatoid është një sëmundje inflamatore sistemike kronike “që prek nyjet e vogla dhe të mëdha”, të cilat bëhen “të dhimbshme, të fryra dhe deformohen me kalimin e kohës”. Sëmundja autoimune “mund të përfshijë edhe organe dhe sisteme të tjera si mushkëritë, syrin, lëkurën dhe venat”, duke ulur kështu cilësinë e jetës së pacientëve. Ajo prek kryesisht gratë (midis 40 dhe 50 vjeç) dhe trajtimet, të bazuara kryesisht në ilaçet imunosupresive, nuk janë gjithmonë efektive kundër formave më agresive. Në disa raste mund të zgjasë një jetë. Tani, falë vaksinës së re eksperimentale, ka shpresë se mund ta parandalojmë këtë sëmundje të përhapur dhe ta mposhtim.

Vaksina eksperimentale u zhvillua nga një ekip kërkimor amerikan i udhëhequr nga shkencëtarë nga Fakulteti i Mjekësisë dhe Shkencave të Jetës të Universitetit të Toledos, të cilët bashkëpunuan ngushtë me kolegët nga Departamenti i Mjekësisë së Brendshme të Universitetit të Miçiganit. Shkencëtarët, të udhëhequr nga profesori Ritu Chakravarti, lektor në Departamentin e Fiziologjisë dhe Farmakologjisë, zhvilluan vaksinën pasi identifikuan një proteinë të quajtur 14-3-3 zeta. Teknikisht është një autoantigjen – i cili njihet nga sistemi ynë imunitar – dhe që mendohej se ishte i përfshirë në shkaktimin e artritit reumatoid. Për të provuar këtë, Profesor Chakravarti dhe kolegët kryen eksperimente të veçanta me modele miu të modifikuar gjenetikisht (minjtë).

Përmes redaktimit të gjeneve, ata i privuan minjtë nga kjo proteinë, duke imagjinuar se ata do të shfaqnin një reduktim të sëmundjeve inflamatore. Në mënyrë të pabesueshme, ata zbuluan të kundërtën: mungesa e proteinës zeta 14-3-3 bëri që minjtë të zhvillonin një formë edhe më të rëndë të artritit reumatoid të hershëm të karakterizuar nga humbja e kockave, dëmtimi i rëndë i nyjeve, infiltrimi i qelizave, imuniteti dhe probleme të tjera.

Në dritën e këtyre rezultateve, shkencëtarët u përpoqën të bëjnë të kundërtën, domethënë, ata zhvilluan një vaksinë eksperimentale të aftë për të rritur përqendrimet e 14-3-3 zeta në kafshët e trajtuara. Iu dha minjve para se të mund të zhvillonin artrit reumatoid. Ata ishin plotësisht të mbrojtur prej tij. Me fjalë të tjera, falë kësaj vaksine, shkencëtarët ishin në gjendje të parandalonin shfaqjen e plotë të sëmundjes. “Për habinë tonë të madhe, artriti reumatoid është zhdukur plotësisht tek kafshët që kanë marrë një vaksinë,” tha profesor Chakravarti në një deklaratë për shtyp. “Ndonjëherë nuk ka mënyrë më të mirë se sa pabesueshmëria (bërja e zbulimeve të rastësishme shkencore gjatë hetimit të objektivave të tjerë të NDR),” tha autori kryesor i studimit. “Rastësisht arritëm një rezultat të gabuar, por doli të ishte rezultati më i mirë. Ky lloj zbulimi shkencor është shumë i rëndësishëm në këtë fushë, “shtoi eksperti.

1Shpresa është që vaksina eksperimentale të jetë gjithashtu efektive dhe e sigurt për njerëzit: në fakt mund të zhdukë sëmundjen sistemike më të përhapur autoimune në botë, e cila vlerësohet se prek 1 përqind të popullsisë së botës. Profesori Chakravarti vuri në dukje se pavarësisht se është kaq i përhapur, aktualisht nuk ka shërim për artritin reumatoid dhe nuk dihet se çfarë e shkakton atë. “Kjo është e vërtetë për pothuajse të gjitha sëmundjet autoimune, gjë që e bën kaq të vështirë trajtimin ose parandalimin e tyre. Nëse do të kishim sukses ta vinim këtë vaksinë në klinikë, do të ishte revolucionare,” përfundoi ajo. Detajet e hulumtimit “14-3-3ζ: Një shtypës i artritit inflamator” janë botuar në revistën autoritare shkencore PNAS.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi fanpage.it

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top