Lifestyle

October 5, 2017 | 10:19

5 receta dhe sekrete bukurie të mrekullueshme nga Egjipti

Gratë egjiptiane gjithmonë kanë pasur varësi ndaj elementeve natyrore për bukurinë e tyre të përjetshme. Gruaja më e famshme në kohët e lashta ishte Kleopatra, e cila ishte e famshme për bukurinë e saj të mahnitshme. Këtu janë disa nga sekretet e bukurisë së Kleopatrës.

1

1- Aloe Vera

Gratë e lashta egjiptiane përdorën Aloe Vera në flokët dhe lëkurën e tyre. Gjithashtu, ata e përdorin atë si një ilaç për djegie, si dhe trajtim për çrregullime të tretjes.

2- Qumësht dhe mjaltë

Kjo recetë është e famshme për karakteristikat e saj për bukurinë. Gratë egjiptiane laheshin me  qumësht dhe mjaltë për të ushqyer lëkurat e tyre. Qumështi ndihmon në largimin e qelizave të vdekura lëkurës dhe mjalti ndihmon në luftimin e infeksioneve.

3- Kafja

Kafja u përdor në Egjipt si një bimë mjekësore para se të zbulohej se mund të përdorej si pije. Gratë egjiptiane të lashtë përdorën kafen për pastrim fytyre. Receta që shumë gra egjiptiane ndjekin tani është të përziejnë tri lugë kafeje me një lugë gjelle vaji kokosi dhe një lugë çaji mjaltë. Kjo recetë ndihmon në zbutjen dhe pastrimin e lëkurës.

4- Vaj bajamesh

Vaji i bajameve është përdorur nga gratë e lashta egjiptiane për të luftuar shenjat e plakjes. Përmban antioksidantë dhe kjo është arsyeja pse ajo mund të trajtojë shenjat e plakjes. Gjithashtu, gratë e lashta egjiptiane përdorën vajin e bajames për të ushqyer lëkurën, si dhe për t’i dhënë asaj një aromë të këndshme.

5- Këna, shafran, okër të kuqe dhe bajame të djegura

Gratë egjiptiane të vjetra përdorën këna për të ngjyrosur flokët dhe për të ngjyrosur thonjtë e tyre. Ata përdornin shafranin si një hije sysh. Gjithashtu, ata përdorën bajame të djegura për të errësuar syrin. Përveç kësaj, ata përdorën okër të kuqe për të ngjyrosur buzët e tyre.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com