Këshilla & Arsye

May 16, 2018 | 9:44

A është madhësia e racionit ajo që ju shëndosh? Nutricionistja tregon se sa duhet të hani…

Edhe pse shumica e njerëzve po bëjnë gjithnjë e më shumë përpjekje për të ngrënë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, të pasur me proteina, karbohidrate, fruta dhe perime, shumë prej tyre kanë ende kilogramë të tepërt.

Duke folur për FEMAIL nutricionistja, Lee Holmes, tha se madhësia e racionit është e rëndësishme.

“Shumë nga klientët e mi më tregojnë se po hanë gjithmonë gjërat e duhura dhe nuk mund të humbasin peshë.

“Pjatat e tyre janë të mbushura me tre lloje mishi, një kungull të tërë, tre patate të ëmbla, oriz ngjyrë kafe, një avokado të tërë dhe dy ëmbëlsira pas darkës. Kontrolli i madhësisë së racionit është çelësi për të jetuar një jetë të sigurt dhe të shëndetshme”.

Sipas Lee, ka një numër strategjish që mund të ndihmojnë në menaxhimin e madhësisë së racionit tuaj, duke përfshirë ushqimin intuitiv.

Pasi të jeni në gjendje të dëgjoni trupin tuaj dhe të kuptoni se sa keni nevojë, do të jeni në rrugën e duhur për të ngrënë sasinë e duhur të ushqimeve të duhura në çdo kohë“, shpjegoi ajo.

‘Nëse jeni duke u përpjekur të zvogëloni madhësinë e racionit, investoni në pjata të vogla.

“Hulumtimet kanë provuar se pjatat e mëdha e bëjnë racionin e ushqimit të duket më i vogël, ndërsa pjatat më të vogla e bëjnë një vakt të duket më i madh. Ky iluzion i vogël optik mund të bëjë të gjitha ndryshimet.

Lee tha se për të llogaritur sasinë korrekte për një vakt mendoni për madhësinë e stomakut tuaj në krahasim me madhësinë e pjatës tuaj.

“Rreth gjysma e pjatës tuaj duhet të jetë e mbushur me perime, për t’ju ngopur pa u shtuar peshë. Gjëja më e mirë për perimet është se kanë pak kalori, por janë jashtëzakonisht të pasura me micronutrients dhe fibra“, shpjegoi ajo.

‘Mendoni perime me gjethe, të tilla si; spinaq, kale, domate, kungull i njomë, brokoli, lulelakër, fasule, qepë dhe tranguj.

‘Ndërsa të gjithë kemi dëgjuar se duhet të marrim afërsisht pesë racione me perime në ditë, unë them se mund të merrni dhe më shumë. Pesë është vetëm një pikë referimi, por nëse mund të keni më shumë, bëjeni atë”.

Megjithatë, kur është fjala për proteina, Lee tha se një shërbim i mishit duhet të jetë sa madhësia e pëllëmbës tuaj të dorës.

“Nëse jeni duke konsumuar bishtajore si një burim proteinash, hani rreth madhësisë së një grushti apo një gjysmë kupe, për të marrë dozën tuaj të proteinave”, tha ajo.

Ajo gjithashtu rekomandon që ushqimet e pasura me karbohidrate të jenë një garniturë, jo një pjatë kryesore.

‘Nëse jeni duke ngrënë drithëra ose kokrra të tilla si quinoa dhe hikërror, një racion është përafërsisht gjysmë filxhani.

“E njëjta gjë vlen edhe për perimet prej niseshteje, siç janë patatet e ëmbla, panxhari dhe kungulli”.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com