Dëshmi

May 5, 2022 | 12:55

A është ndonjëherë shumë herët për të shkuar në terapinë e çifteve?

Terapia në çift nuk është gjëja e parë që na vjen në mendje kur mendojmë për ëndrrën e re të dashurisë. Por, pritshmëria e “përfundimit të përrallës” në marrëdhënie më në fund ka filluar të sfidohet – veçanërisht nga brezat e rinj, të cilët po hyjnë në atë që po quhet “terapia para angazhimit” më herët në marrëdhëniet e tyre se kurrë më parë, thonë terapistët.

cuople

“Në të kaluarën, terapia e çifteve është parë si e rezervuar për njerëzit që kanë qenë të martuar për dekada, më pas ato martesa janë prishur”, thotë Natasha Silverman, këshilltare për bamirësinë e marrëdhënieve Relate. “Tani po shoh një rritje të numrit të të rinjve që vijnë në terapi të cilët e konsiderojnë atë një pjesë jetike të vetë-kujdesit. Ashtu si kujdeseni për trupin tuaj në palestër, kujdeseni për mendjen dhe marrëdhënien tuaj në terapi.

image-wpc-couple-in-counselling-hugging-copy

Për Nikin, e cila filloi terapinë me partnerin e saj në moshën 32-vjeçare, ka qenë revolucionare. “Ishte fillimi i vitit 2016 dhe ne ishim njohur vetëm për rreth gjashtë muaj”, thotë ajo. “Ne ishim lidhur ekskluzivisht për dy muaj kur patëm këtë luftë masive, shkatërruese.” Në marrëdhëniet e mëparshme, ajo mund t’i kishte dhënë fund, por diçka i tha asaj se ia vlente të zgjidhej. “U ndjeva shumë e tërhequr nga ai dhe e dija se ai ishte i veçantë”, thotë ajo. “Unë u frymëzova nga ai dhe nuk doja ta hidhja atë larg.” Dhe kështu, kur motra e saj i prezantoi me terapistin që kishte punuar me veten, Nikki vendosi ta bënte këtë. “Brenda pesë minutave të para ajo dukej se kuptonte se si ndiheshim ne të dy”, thotë Nikki. “Ajo na tha se kishim rënë në një dinamikë të përbashkët marrëdhëniesh. Unë kam frikë nga konflikti dhe ai me të vërtetë anon në të. Ne të dy po shkaktonim ankthin e njëri-tjetrit në mënyra të ndryshme dhe kjo kishte çuar në këtë argument shkatërrues, shpërthyes.” Mësimi për mënyrat se si ata po krijonin zakone të këqija marrëdhëniesh ishte ndriçuese për të dy. “Unë tani besoj se mënyra si lidheni me partnerin tuaj romantik ka të bëjë shumë me fëmijërinë tuaj,” thotë Nikki. “Gjërat e vogla që të lëndojnë kur ishe më i ri mund të mbahen në marrëdhëniet tuaja. Mësova se disa gjëra nuk ishin që ai të më gjykonte apo të më poshtëronte, dhe terapia na dha të dyve njohuritë që na nevojiteshin për të kuptuar njëri-tjetrin.”

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.refinery29.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top