Këshilla & Arsye

April 12, 2018 | 15:09

Arsyet pse gjithmonë keni ftohtë…

Anemia

Pyesin pse ke ftohtë? Ky kusht mund të jetë shkak. Anemia ndodh kur ju nuk keni mjaftueshëm rruaza të kuqe të gjakut për t’i siguruar trupit tuaj gjithë oksigjenin e nevojshëm. Zakonisht shkakton, dobësi, trullosje dhe mungesë frymëmarrjeje. Gjithashtu mund t’ju bëjë të ftohtë, sidomos duart dhe këmbët tuaja.

Hypothyroidism

Ndodh kur gjëndra tiroide në qafën tuaj nuk ka mjaftueshëm disa hormone. Mund t’ju bëjë tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit. Ju gjithashtu mund të keni nyje dhimbjeje, kapsllëk, lëkurë të thatë dhe shtim në peshë. Simptomat mund të kërkojnë vite për t’u shfaqur.

Hipotireoza mund të shkaktohet nga shumë gjëra, duke përfshirë sëmundje ose trajtime për sëmundje të tjera.

Fenomeni i Raynaudit

Kur e keni atë, enët e gjakut në duart tuaja tejkalojnë në temperatura të ftohta ose stres. Gjatë një sulmi, i cili zakonisht zgjat nga disa minuta në një orë, ato ngushtojnë dhe kufizojnë furnizimin me gjak. Kjo mund t’i bëjë gishtat dhe këmbët të ftohta, të mpirë dhe ato mund të kthehen në ngjyrë të bardhë ose blu. Mjekimi mund të lehtësojë simptomat dhe të parandalojë dëmtimin e indeve.

Sëmundje të veshkave

Diabeti dhe presioni i lartë i gjakut shpesh shkaktojnë sëmundje të veshkave. Mbeturinat mund të krijohen në nivele të rrezikshme, sepse veshkat nuk punojnë si duhet për të filtruar gjakun. Kjo mund të ulë temperaturën e trupit dhe të shkaktojë probleme të tjera. Sëmundja e veshkave është gjithashtu e lidhur me aneminë, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të ftohtë edhe kur jashtë është ngrohtë.

Diabeti i tipit 2

Nëse keni këtë sëmundje, mund të keni edhe anemi dhe probleme me veshkat dhe qarkullimin tuaj, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të ftohtë. Dëmi nervor nga diabeti mund t’ju lërë gjithashtu të ftohtë. Mbajtja nën kontroll e sheqerit në gjak me ndryshimet në stilin e jetës dhe ilaçet mund të ndihmojnë.

Sëmundja e arterieve periferike

Kjo ndodh kur arteriet tuaja ngushtohen dhe e bën më të vështirë për këmbët tuaja, dhe ndonjëherë edhe për krahët, për të marrë mjaftueshëm gjak. Nëse një këmbë është shumë më e ftohtë se tjetra, sidomos nëse gjithashtu ka dhimbje, është e mpirë ose e dobët, mund të jetë një shenjë e sëmundjes. Merrni menjëherë ndihmë mjekësore nëse vini re këto simptoma.

Anorexia Nervosa

Është një çrregullim i të ushqyerit që ju çon në uljen drastike të numrit të kalorive. Mungesa e yndyrës së trupit mund të bëjë të ndiheni të ftohtë gjatë gjithë kohës, veçanërisht në duar dhe këmbë. Kjo gjendje mund të jetë kërcënuese për jetën. Bisedoni me një mjek nëse mendoni se ju ose një person i dashur ka këtë çrregullim.

Gripi

Është shkaktuar nga një virus që ndikon në tërë trupin tuaj, duke përfshirë hundën, fytin dhe mushkëritë. Ju mund të keni temperaturë të lartë, ethe së bashku me dhimbje koke, dhimbje të muskujve, kollë dhe dobësi. Bëni një vaksinë vjetore të gripit për qëndruar të shëndetshëm.

Neuropatia periferike

Nëse këmbët tuaja ndjehen të ftohta, por nuk janë të ftohta kur i prekni, kjo mund të jetë shenjë e kësaj gjendjeje. Shpesh fillon te këmbët. Kjo ndodh kur një dëmtim ose një gjendje mjekësore dëmton nervat tuaja. Diabeti është një shkak i zakonshëm. Ju gjithashtu mund ta merrni atë për shkak të infeksioneve, mëlçisë ose sëmundjeve të veshkave, nuk merrni vitamina të mjaftueshme, ose viheni në kontakt me kimikate toksike.

Nuk merrni mjaftueshëm Vitaminë B12

Kjo mund të sjellë anemi, e cila mund t’ju bëjë të ftohtë. Ju mund të merrni vitaminë B12 kur hani mish pule, vezë dhe peshk. Disa drithëra dhe ushqime të tjera gjithashtu janë të fortifikuara me të.

Mbani mend se ju nuk mund të merrni mjaftueshëm vitaminë B12 edhe nëse hani shumë ushqime që e përmbajnë atë. Disa njerëz kanë probleme me thithjen e vitaminës për shkak të një sëmundjeje ose mjekimi që ata marrin.

Nuk merrni mjaftueshëm hekur

Pa sasinë e duhur të kësaj lënde ushqyese, mund të merrni “anemi të mungesës së hekurit”, gjë që mund t’ju bëjë të ftohtë. Mund të shkaktohet nga humbja e gjakut, dieta e dobët ose sepse trupi juaj nuk mund ta absorbojë mirë. Burimi më i mirë është mishi i kuq, por edhe shpendët, derri dhe peshku. Disa burime jo të mishit përfshijnë bukën e fortifikuar dhe drithërat, bizelet, sojën, kafenë dhe perimet me gjethe të gjelbra.

Hypopituitarism

Kjo ndodh kur gjëndra e hipofizës nuk prodhon mjaftueshëm hormone të caktuara. Një simptomë tipike është se ju bën të ndjeshëm ndaj të ftohtit ose keni vështirësi të qëndroni të ngrohtë. Gjithashtu mund të merrni anemi, të humbni oreksin dhe të bini nga pesha.

Mjekimet

Disa barna si efekt anësor mund t’ju bëjnë të ndiheni më të ftohtë. Beta-blockers, për shembull, ndihmojnë që zemra të qetësohet dhe të ndalojë trupin tuaj që të prodhojë kimikate të dëmshme si përgjigje ndaj sëmundjeve të zemrës. Por edhe ju mund të ndiheni të trullosur, të lodhur dhe të ftohtë në duart dhe këmbët tuaja. Bisedoni me mjekun tuaj. Ai mund t’ju sugjerojë të ulni dozën tuaj.

Pirja e alkoolit

Mund të duket se ju ngroh në fillim, sepse e bën gjakun tuaj të përmbyt enët e gjakut të zgjeruara vetëm nën lëkurë. Por temperatura juaj do të bjerë ndërsa trupi juaj tërheq gjak larg nga thelbi juaj për të ngrohur sipërfaqen e lëkurës tuaj. Alkooli gjithashtu depresionon pjesën e trurit tuaj që rregullon temperaturën tuaj. Në mot të ftohtë, kjo mund të shkaktojë një gjendje të quajtur hipotermi.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / https://www.webmd.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com