Mirëqenie

November 3, 2018 | 11:43

Bajamet, zëvendësueset më të mira të vaktit të mëngjesit. Ja përfitimet që sjellin…

Sipas disa studimeve të bëra kohët e fundit, bajamet janë zëvendësueset më të mira të çdo gjëje tjetër në vaktin e mëngjesit. Është vënë re se të rinjtë që konsumojnë bajame në mëngjes, kanë nivele më të mira të sheqerit në gjak. Ato përmbajnë yndyrna të shëndetshme, proteina, vitaminë E dhe magnez, duke rregulluar nivelin e presionit të gjakut, reduktojnë urinë dhe shtimin në peshë.

73 studentë të vitit të parë të universitetit, i cili ndërmori këtë studim, pranuan që shpesh nuk e konsumojnë mëngjesin. Studentët u përzgjodhën për shkak të hulumtimeve të mëparshme duke marrë parasysh që 20 deri në 43% e tyre nuk hanë mëngjes. Rreth 63% e pjesëmarrësve raportuan se nuk konsumojnë kurrë mëngjes, rrallë, vetëm dy ose katër herë në javë.

Nxënësit u ndanë në dy grupe. Tridhjetë prej tyre hëngrën mbi 56g bajame të thata të thata, të barabarta me 320 kalori, çdo ditë për tetë javë. Pjesa e mbetur, pra 35 persona, konsumuan çdo ditë bukë të thekur gruri, duke arritur 338 kalori. Mëngjesi zakonisht u konsumua në orën 11:00. Të gjithë pjesëmarrësit mbajtën regjim të njëjtë gjatë studimit, me financimin e agjencive që e ndërmorën këtë studim.

Rezultatet dolën në përfundimin se studentët që konsumuan bajame, kishin nivele më të ulët të sheqerit në gjak 2 orë më vonë, si dhe 34% më pak rezistencë ndaj insulinës, sesa ata që konsumuan bukë gruri.

 

Burimi / Bota.al

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com