Dëshmi

May 3, 2024 | 7:10

“Buona Fortuna”, kantautori shqiptar Ermal Meta publikon sot albumin e ri, fatsjellës në zgjedhjen edhe të emrit të vajzës, fëmijës së parë, që pritet të vijë në jetë në Qershor

 

“Buona Fortuna” do të publikohet më 3 maj, albumi i ri i kantautorit që ka dashur të tregojë historinë e kësaj periudhe në të cilën ai dhe partnerja e tij janë në pritje të vajzës së tyre të parë.

ermalAlbumi i ri i Ermal Metës me këngë të papublikuara titullohet “Buona Fortuna” dhe do të publikohet më 3 maj. 

Një album jo si të tjerët, pasi është rezultat i momentit të veçantë që po përjeton kantautori, i cili në qershor pritet të bëhet baba për herë të parë i një vajze të vogël që do të quhet Fortuna. “Janë dymbëdhjetë fotografi muzikore – shpjegon ai – një vepër që ishte një lloj udhëtimi brenda meje për mua. Të gjithë thonë se albumi i fundit është më i veçanti, e di që është një klishe. Por nuk mund ta përshkruaj ndryshe”. 

“Një ditë do të doja t’i luaja vajzës sime këtë disk dhe ta lija të dëgjonte atë që panë sytë e mi dhe çfarë ndjeu zemra ime ndërsa unë e prisja”. Kjo është fryma me të cilën Ermal Meta po përgatitet të lindë veprën e re. Një album jashtëzakonisht personal, i cili fotografon jo vetëm emocionet e një periudhe të papërsëritshme (“Një formë tjetër frymëzimi, e ndier kurrë më parë. Një album kujtimesh që ndoshta do të prirem t’i humbas sapo të bëhem baba në qershor”), por edhe një pjekuri dhe ndërgjegjësim i ri i arritur nga kantautori.

ermal1

“Vjen ai moment kur edhe nga ana muzikore duhet të bësh një bilanc se ku ke mbërritur dhe ku po shkon – shpjegon ai -. Nuk është e lehtë por bëhet e nevojshme të kesh koordinata të vogla brenda vetes. Ka pasur ndryshime në jetën time. Më është dashur të mësoj përsëri gjërat. Përvoja e romanit (“Nesër dhe përgjithmonë”, botuar në vitin 2022 – red.) më shtyu edhe më tej, gjë që më bëri të prisja për të bërë një album”.

Emri i zgjedhur për vajzën e vogël është i lidhur me një këngë në album. “Fjala Fortuna lindi në një mënyrë të veçantë – shpjegon ai -. Unë isha në studio dhe po punoja për një pjesë të quajtur “Ironica”. Po rishikoja tekstin dhe Chiara, e cila ishte ulur në divan, sugjeroi një ndryshim, me frazën “ka diçka që quhet Fortuna dhe ne të dy menduam në të njëjtën kohë “nëse do të ishte një vajzë do të doja ta quaja atë “Fortuna”. 

Por çfarë është fati për Ermalin? Diçka e lidhur ngushtë me sjelljet tona. “Rasti nuk varet nga vullneti juaj, ndërsa falbumiati nuk është i tillë – shpjegon ai -. Është diçka për të cilën angazhoheni, luftoni, e ndërtoni si mjeshtër ditë pas dite. Fati fluturon, fati ecën”. 

Pas albumit “Tribùurbana”, të vitit 2021, Meta iu përkushtua romanit dhe më pas kësaj vepre të re, gjeneza e së cilës, megjithatë, ishte e vështirë në fillim. “Unë nuk jam i zoti të shkruaj me disiplinë. Shkruaj vetëm nëse jam i frymëzuar – thotë ai -. Muajt e fundit ka pasur një nxitje të çmendur edhe pse në fillim isha pak e bllokuar: u ndjeva e papërshtatshme për Përshkruani këtë ndjenjë, atëherë kuptova se fjalët e duhura ishin thjesht ato që dolën nga unë.

Albumi hapet me “Unë vendos rrugën”, një lloj deklarate qëllimi ku Ermali flet sesi e ka marrë në njëfarë mënyre fatin e tij në duart e tij. “Njerëzit shpesh mendojnë se e dinë se çfarë është gjëja më e mirë për ju. Në vend të kësaj, të gjithë e perceptojnë botën përmes lëkurës së tyre dhe e shikojnë atë me sytë e tyre. Ekziston një shprehje shqiptare që thotë: pyesni 10 vetë dhe bëj si di vetë.” Por kënga është edhe një mënyrë për të lënë pas një të kaluar të vështirë. “Vitet e para të karrierës sime kanë qenë shumë të rëndësishme por edhe shumë të vështira, kam qenë gjithmonë pre e sulmeve të panikut para se të dilja në skenë. Kjo këngë shërben për të shkundur atë ndjesi”.

Sulmet e panikut nuk ishin e vetmja barrë nga e cila duhej të çlirohej Meta. “Kur fillova të bëja muzikë – kujton Meta – ishte për të shpëtuar veten. Muzika më shpëtoi emocionalitetin. Në moshën njëzet vjeç, të gjitha problemet e fëmijërisë dolën në dritë dhe nuk mund ta mbaja dot zemërimin. Shkova në terapi sepse gjithmonë mbaroja. Në situata të këqija kisha gëlltitur për një kohë të gjatë me La Fame di Camilla dhe më pas, kur fillova të shkruaja këngë për të tjerët, mund të ndihmoja familjen time me pak më shumë para.

Ndër këngët e tjera një rol të rëndësishëm ka edhe “Mediterraneo”. “Muzikisht jep një pikë kthese, është një përzierje e jugut të botës – thotë Ermali -. Ka një temperaturë të ngrohtë, flet për Mesdheun tonë, një vend jo vend, në të cilin përplasen më shumë jetë nga sa mund të imagjinohet. “. Në përgjithësi një album në të cilin Meta ka punuar edhe vetë për të qenë më i thatë. “Sot mendoj se jam më i drejtpërdrejtë muzikor – nënvizon ai -. Fillimisht linda si muzikant dhe më pas u bëra këngëtare dhe ndonjëherë kjo më ka bërë të jem paksa i ndërlikuar muzikor”.

ermal2

Ndër këngët e reja ka edhe bashkëpunime me Jake La Furia për “Malepiù non fa” (“Ai ka një aftësi mbresëlënëse në të shkruar. Dukemi të largët, por vetëm në zhanre, jo në qëllime. “) dhe Levante në notat e “Io e te” (“kënga kishte nevojë edhe për një shpirt. E thirra sepse arrin të jetë e fortë dhe e lehtë në të njëjtën kohë”).

Në kopertinën e albumit spikat një balenë e bardhë, së cilës i janë ngjitur disa fije. “Imazhi i balenës së bardhë të kujtesës Melvillian është diçka që ju kërkoni, e ndiqni dhe duhet të jeni gati ta lidhni dhe ta mbani me vete – shpjegon ai -. Fijet përfaqësojnë këngët. Dhe imazhi i jep vetes një dyshe duke lexuar Balena është një qift që fluturon dhe po ankorohet apo zvarrit këngë?”.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top