Lifestyle

June 8, 2018 | 10:42

Çaji i zi, sekreti për rënie nga pesha dhe përmirësim të metabolizmit

Përgjithësisht periudha e dimrit është ajo që ju bën të shijoni një çaj të nxehtë. Por edhe nëse nuk e keni një zakon të tillë, duhet të mbani parasysh se një filxhan i thjeshtë i çajit të zi sjell shumë përfitimeve shëndetësore, mund të habiteni kur të dëgjoni se pirja e pijeve popullore pa qumësht është një nga mënyrat më të lehta për të humbur peshë dhe për të rritur metabolizmin tuaj.

Hulumtimet nga UCLA zbuluan se çaji i zi mund të promovojë humbje peshe dhe përfitime të tjera shëndetësore duke ndryshuar bakteret në zorrë.

FEMAIL sjell përfitimet e pijeve të nxehta, si pijeve të ngjashme bimore.

Fitimet prebiotike

Deri tani, të gjithë e dimë rëndësinë e shëndetit të mirë të zorrëve, deri në atë masë sa shumë prej nesh kalojnë shumë kohë duke u përqendruar në dietat tona të përditshme rreth pre dhe probiotics.

Por në fakt, çaji i zi dhe çaji jeshil kanë përfitime prebiotike – dhe mund të nxisin rritjen e mikroorganizmave të mira që kontribuojnë në mirëqenien e një personi.

Nxitja e metabolizmit

Është thënë prej kohësh se çaji jeshil është çaji më i mirë për metabolizmin. Por studime të tjera kanë zbuluar gjithashtu se çaji i zi mund të ketë efekt pozitiv në metabolizëm.

Hulumtuesit zbuluan se çaji i zi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës dhe obezitetit duke ndryshuar mikrobiomin e zorrëve, duke e bërë ‘anti-obezogjen’.

Mbingarkesë antioksidante

Së fundmi, çaji i zi është shumë i pasur me antioksidant. Polifenolet e çajit të zi janë të shumta dhe mbeten në zorrë tuaj – duke ndihmuar në rritjen e shëndetit të zorrëve ‘dhe formimin e acideve yndyrore me zinxhirë të shkurtër, një lloj i metabolitëve bakterialë që përmirësojnë metabolizmin’.

Gjithashtu çajërat bimor janë efektiv kundër fryrjes, stresit dhe ankthit.

 

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com