Mirëqenie

May 15, 2018 | 15:08

Çfarë mund të thotë frymëmarrja për shëndetin tuaj?

Gërhitja

Goja juaj mund të thahet nëse ju gërhisni ose e mbani hapur kur flini dhe kjo krijon më shumë mundësi për bakteret. Ju keni më shumë gjasa të gërhisni nëse flini në shpinë, kështu që mund t’ju ndihmojë fjetja në një anë. Ushqimi në dhëmbët tuaj gjithashtu mund të ndihmojë rritjen e baktereve – një pastrim do të ishte mirë përpara se të shkoni në shtrat.

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve

Nëse fryma juaj ka një erë metalike, mund të keni baktere që rriten nën mishrat tuaj – kjo mund të çojë në inflamacion madje edhe infeksion. Dentisti e quan atë parodontitis. Ju keni më shumë gjasa që ta keni atë nëse pini duhan ose nuk i pastroni gurëzat rregullisht.

Refluksi i acidit

Kjo gjendje e bën acidin e stomakut të rrjedhë në rrugën e gabuar, prapa në tubin që lidh fytin tuaj me stomakun (ezofagun tuaj). Mund t’i japë frymës tuaj një erë të keqe dhe të sjellë pjesë të ushqimit ose të lëngshme në gojën tuaj. Acidi gjithashtu mund të dëmtojë fytin dhe gojën tuaj dhe kjo mund të bëjë një terren për më shumë baktere me erë të

keqe.

Diabeti

Nëse keni frymë me shije frutash mund të jetë një shenjë se trupi juaj po përdor yndyrë në vend të sheqerit (glukozës). Kjo do të thotë se po ulë insulinën e hormoneve.

Pylori

Ky është një lloj bakteri i lidhur me kancerin e stomakut dhe ulçerat. Mund të shkaktojë frymëmarrje të zymtë, dhe mund të keni përzierje, djegie të zorrëve, dhimbje të stomakut ose dispepsi.

Infeksione të frymëmarrjes

Ftohjet, kollitjet dhe infeksionet e sinusit mund të dërgojnë mukozë të mbushur me baktere përmes hundës dhe gojës. Kjo mund të ndikojë frymën tuaj.

 

Mjekimi

Disa ilaçe shkaktojnë frymëmarrje të keqe, sepse ato thajnë gojën. Ilaçe të tjera – si nitratet që trajtojnë kushtet e zemrës, kimioterapia për kancerin dhe disa ndihmesa të gjumit – çlirojnë kimikate që mund të bëjnë erë të këndshme kur ato shpërndahen në trupin tuaj. Kjo gjithashtu mund të ndodhë nëse ju merrni shumë vitamina.

Gurë në bajame

Nëse ushqimi ngec në bajamet tuaj – organe të vogla në anën e pasme të fytit që ndihmojnë në luftimin e mikrobeve – kalciumi mund të mbledhë rreth tij dhe të formojë gurë të bajameve. Ato zakonisht nuk shkaktojnë probleme. Por ndonjëherë mund të irritojnë fytin tuaj, dhe bakteret mund të rriten në to – kjo bën që fryma juaj të ketë erë. Për t’i pastruar ju ndihmon gargare me ujë pasi të hani.

Dehidratim

Kur trupi juaj nuk ka ujë të mjaftueshëm, ju nuk mund të bëni pështymë të mjaftueshme, e cila normalisht pastron bakteret nga goja juaj. Kjo mund të çojë në frymëmarrje jo aq të freskët. Kushtet që ndikojnë në gjëndrat që bëjnë pështymë – si Sindromi Sjögren dhe skleroderma – gjithashtu mund të shkaktojnë gojë të thatë dhe frymë të keqe.

Infeksioni

Një dëmtim ose prerje brenda gojës mund të infektohet me baktere që kanë një erë. Kjo mund të ndodhë aksidentalisht ose nëse keni kirurgji të mishrave të dhëmbëve apo nëse keni hequr një dhëmb. Ju keni më shumë gjasa të keni një infeksion në qoftë se ju nuk ndiqni udhëzimet e dentistit. Ajo mund të shkojë vetë. Nëse jo, mund të trajtohet me antibiotikë.

Mosfunksionim i mëlçisë

Nëse keni një aromë të ëmbël, mund të jetë një shenjë se mëlçia juaj nuk funksionon mirë për shkak të avancimit të sëmundjes së mëlçisë. Ju gjithashtu mund të keni simptoma të tjera, duke përfshirë edhe verdhëzën – kur lëkura juaj dhe të bardhët e syve tuaj kanë ngjyrë të verdhë, sepse ekziston një pigment natyral që quhet bilirubin në sistemin tuaj.

Mosfunksionim i veshkave

Ju mund të keni frymë me aromë “peshku” nëse veshkat tuaja nuk mund të pastrojnë ashtu siç duhet mbeturinat. Është më e zakonshme në fazat e fundit të mosfunksionimit të veshkave, e njohur si sëmundja renale e fazës së fundit (ESRD). Kur arrin këtë pikë, zakonisht trajtohet me dializë që ndihmon në filtrimin e gjakut ose përmes transplantit të veshkave.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / webmd.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com