Në fokus

August 10, 2018 | 8:45

Çokollata e zezë, rrushi dhe vera e kuqe kanë një përbërës kimik që rinovon qelizat

Deri më tani është folur shumë për përfitimet e flavonoideve, derivateve bioaktive të bimëve të ndryshme, duke përfshirë kakaon,verën e kuqe dhe rrushin. Shkencëtarët pohojnë se këto përbërës kanë fuqi anti-inflamatore, antioksiduese, dhe disa besojnë se ato gjithashtu parandalojnë kancerin. Kohët e fundit, hulumtimi ka treguar se konsumimi i flavonoideve është i shkëlqyer për zemrën, përqendrimin dhe kujtesën.

Doza ditore e çokollatës dhe derivateve të saj përmirësojnë funksionin kardiovaskular dhe ulin ngarkesën në zemër, gjë që ndodh me plakjen dhe forcimin e arterieve. Një studim i ri, i botuar në revistën BMC Cell Biology, i kryer nga shkencëtarët nga Universitetet e Exeter dhe Brighton në Mbretërinë e Bashkuar, ka bërë një zbulim të rëndësishëm për të ndihmuar rinovimin ose plakjen me cilësi më të mirë të jetës njerëzore .

Para së gjithash, ju duhet të kuptoni se çfarë është stomaku qelizor. Ky është emri i dhënë në procesin e ndalimit të ndarjes së qelizës, kështu që nuk ka zëvendësim qelizash. Megjithëse janë gjallë, qelizat e lëmuara nuk rriten ose veprojnë ashtu siç duhet, duke humbur aftësinë për të funksionuar siç duhet. Teksa plakemi, ato grumbullohen në inde dhe në organe, të cilat bëhen më të ndjeshme ndaj sëmundjeve.

Shkencëtarët britanikë kanë aplikuar përbërësin resveratrol polifenol në laborator në qelizat që po plakeshin dhe për disa orë, thonë ata, kanë filluar të ndahen dhe të veprojnë përsëri si të ishin të reja. Resveratrol polifenol është një substancë kimike që gjendet në rrush të kuq, boronicë, verë të kuqe dhe çokollatë të zezë. Studiuesit besojnë se zbulimi mund të ndihmojë njerëzit të rriten më mirë sepse shumica e njerëzve mbi moshën 80 vjeç kanë një formë të sëmundjes kronike ose degjeneruese dhe kanë më shumë sëmundje të zemrës, goditjeve dhe kancerit.

Ky është hapi i parë në përpjekjen për t’i bërë njerëzit më të qëndrueshëm dhe më të shëndetshëm për jetëgjatësi, tha Lorna Harries, profesore e gjenetikës molekulare dhe autore kryesore e studimit. Të dhënat sugjerojnë se përdorimi i kimikateve për të rilidhur disa klasa të caktuara të gjeneve mund të sigurojë rivendosjen e funksionit të qelizave të vjetra.

 

Burimi / https://italiafeed.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com