Dëshmi

March 1, 2021 | 10:28

Dëmi që pandemia ka shkaktuar në shëndetin mendor të të rinjve gjermanë, sipas ekspertëve

Pollina Dinner u kthye në shkollë në Berlin për herë të parë këtë javë pas dy muaj izolimi. 9-vjeçarja që shkon në klasë të tretë u entuziazmua kur pa përsëri shokët e saj të klasës dhe mësuesit, por vuri re ndikimin e pandemisë së koronavirusit në jetën e saj.

“Unë nuk kam frikë nga koronavirusi, kam frikë se gjithçka do të vazhdojë kështu – se shkolla ime do të mbyllet përsëri, nuk do të jem në gjendje të shoh miqtë e mi dhe se nuk do mund të shkoj në kinema me familjen time”, tha vajza duke prekur maskën blu mjekësore dhe duke marrë frymë thellë. “Mbajtja e kësaj maske është edhe më keq sesa mbyllja e të gjitha dyqaneve.”

Psikiatër, psikologë dhe pediatër në Gjermani kanë shprehur shqetësimin se mbylljet e shkollave, kufizimet shoqërore dhe masat e tjera paraprake po zmadhojnë frikën, përçarjen dhe stresin e pandemisë në mesin e 13.7 milion fëmijëve dhe adoleshentëve të Gjermanisë, duke rritur mundësinë e një krize të ardhshme të shëndetit mendor.

“Ne ende nuk kemi ndonjë studim afatgjatë, por ka shumë prova anekdotale të një rritjeje në spital dhe praktikave të tejmbushura të psikologëve,” tha Julia Asbrand, një profesore e psikologjisë së fëmijëve dhe të të rinjve në Universitetin Humboldt të Berlinit. Një sondazh i fundit nga Qendra Mjekësore Universitare Hamburg-Eppendorf zbuloi se rreth një në tre fëmijë vuan nga ankthi ose depresioni i lidhur me pandeminë ose po shfaq simptoma psikosomatike si dhimbje koke ose dhimbje stomaku. Fëmijët nga familjet më të varfra dhe emigrante preken në mënyrë disproporcionale, sipas sondazhit.

Pollina, e cila emigroi nga Rusia me familjen e saj në 2019, shqetësohet se do të harrojë shumë nga gjermanishtja e saj, pasi në shtëpi ajo flet vetëm rusisht. Ajo është një nga 150 të rinjtë nga familje të pa privilegjuara, të cilët para pandemisë kalonin rregullisht kohë në një program mbështetje për të rinjtë në periferinë lindore të kryeqytetit gjerman.

Arche – Ark në anglisht – është i vendosur në rrethin Hellersdorf të Berlinit, një lagje me ndërtesa betoni të ndërtuara gjatë ish-regjimit Komunist të Gjermanisë Lindore. Disa fëmijë lejohen të vijnë personalisht, por vetëm një herë në dy javë. Pjesën tjetër të kohës, punonjësit socialë dhe edukatorët përpiqen të qëndrojnë në kontakt përmes bisedave me video ndërsa ndihmojnë klientët e tyre të rinj me mësimin në distancë.

“Shumë janë tërhequr plotësisht dhe nuk duan të dalin më nga dhomat e tyre. Ata kanë fituar shumë peshë, po luajnë lojëra në internet pa ndërprerje dhe nuk kanë më ndonjë strukturë në jetën e tyre të përditshme”, tha themeluesi i Arche Bernd Siggelkow.

Bllokimi i dytë i madh në Gjermani filloi para Krishtlindjeve. Studentët e klasave 1-3 u lejuan të ktheheshin në klasa këtë javë me madhësi të reduktuara të klasave dhe orë të kufizuara. Qeveria shpreson të lehtësojë kufizimet e mëtejshme në javët e ardhshme dhe ka thënë se rihapja e të gjitha shkollave është një përparësi kryesore.

Sidoqoftë, ekziston shqetësimi se vendi po kalon në një valë të tretë të infeksioneve për shkak të varianteve më ngjitëse të virusit. Virologët kanë thënë vazhdimisht se është ende e paqartë në çfarë mase përhapet virusi nga fëmijët që ndjekin shkollën në shtëpi dhe komunitete. Më shumë se 2 milion njerëz kanë kontraktuar virusin në Gjermani dhe pothuajse 70,000 kanë vdekur nga COVID-19, megjithëse vetëm 10 nën moshën 20 vjeç, sipas qendrës së kontrollit të sëmundjes së vendit.

Edhe pse fëmijët nuk rrezikojnë aq shumë nga ndërlikimet e rënda të COVID-19 sa të rriturit e moshuar, ata mund të jenë më të prekshëm ndaj efekteve kolaterale të shëndetit mendor të pandemisë. Një analizë nga siguruesi shëndetësor gjerman DAK në lidhje me çështjet psikologjike të të rinjve konfirmon vëzhgimet e personit të parë të personelit në Arche.

Vlerësimi, i cili u mor nga agjencia gjermane e lajmeve dpa, tregoi se numri i fëmijëve dhe adoleshentëve të shtruar në spital për trajtim psikiatrik në Berlin pothuajse u dyfishua gjatë gjysmës së parë të vitit 2020, kur shkollat u mbyllën për më shumë se dy muaj gjatë izolimit të parë të vendit, krahasuar me gjashtë muajt e parë të vitit 2019. Statistikat nënvizojnë tendosjen psikologjike që pandemia po shkakton mbi të rinjtë, por nuk ilustron qëllimin e problemit, tha për dpa Christoph Correll, drejtori i psikiatrisë së fëmijëve dhe të rinjve në spitalin Charite të Berlinit. “Shtrimet në spital janë maja e ajsbergut,” tha ai.

Adoleshentët, veçanërisht vajzat, janë më të prirura ndaj çrregullimeve të të ngrënit dhe vetë-dëmtimit, dhe shumë probleme psikologjike të fëmijëve po zbulohen ndërsa prindërit janë të mbingarkuar dhe mësuesit, punonjësit socialë dhe pediatrit nuk kanë kontakte të rregullta me studentë, klientë dhe pacientë, paralajmërojnë ekspertët.

Profesorja e psikologjisë Asbrand shqetësohet se shëndeti mendor i fëmijëve dhe adoleshentëve nuk ka marrë vëmendjen e duhur gjatë pandemisë. Së bashku me profesionistë të tjerë të fushës, ajo i shkroi një letër të hapur qeverisë këtë muaj për të nxitur nevojat e të rinjve për tu adresuar më mirë në krizën shëndetësore në vazhdim dhe t’i jepet përparësi kur shoqëria të rihapet.

Një veprim i menjëhershëm që autoritetet qeveritare mund të ndërmarrin për të ndihmuar në zbutjen e problemeve të mundshme do të jetë lejimi i grupeve për t’u mbledhur për shkollë dhe sporte rinore, në përputhje me higjienën dhe masat paraprake të distancimit.

“Ne të gjithë nuk e dimë ende se si do të zhvillohet kjo për një kohë të gjatë, por ne duhet të përqendrohemi në shëndetin mendor të të rinjve,” tha ajo.

Ndërsa këtë javë po ndiqte Arche për ndihmë me detyrat e shtëpisë të caktuara në internet, 16-vjeçari Robin Reyer tha që të mos jesh në gjendje të shoqërohesh me miqtë ka qenë një nga pjesët më të vështira të kufizimeve të pandemisë. “Unë dua të festoj përsëri ditëlindjet, të dal dhe të luaj futboll me miqtë e mi në park ose t’i takoj në Burger King”, tha ai ndërsa bënte një pushim jashtë në diellin e pranverës.

“Tani, më lejohet të takoj e shumta vetëm një mik”, tha ai. “Kjo me të vërtetë trishton.”

 

Burimi / https://apnews.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top