Mirëqenie

November 19, 2020 | 8:25

Diabeti tip 2 / Ushqimet më të mira dhe më të këqija për mëngjes

 

Diabeti tip 2 prek mbi 300 milion njerëz në të gjithë botën. Karakterizohet nga nivele të larta të sheqerit në gjak dhe rezistencë ndaj insulinës. Të jetosh me këtë gjendje do të thotë që një person duhet të jetë tepër vigjilent kur bëhet fjalë për zgjedhjet e tij ushqimore. Mjeku Andrew Thornber ka dhënë këshillat e tij kryesore për ushqimet më të mira që duhet të konsumojnë në mëngjes, ata që vuajnë diabeti i tipit 2.

Drithëra me shumë fibra dhe pak sheqer (kontrolloni përmbajtjen e sheqerit pasi disa mund të mashtrojnë). Qulli është një mundësi e shkëlqyeshme, i mbushur me arra (pa kripë) dhe fruta (si manaferrat ose banania). Zgjidhni bukën integrale, e cila është e shkëlqyeshme për diabetin dhe shëndetin e tretjes. Shmangni lëngjet dhe smoothie-t me shumë sheqer. Në vend të kësaj provoni ta bëni vetë dhe shmangni blerjen në dyqan.

Shmangni shtimin e sheqerit dhe shurupeve në kafe. Banania e pjekur në tost është një mundësi më e mirë sesa reçeli ose një shtresë me sheqer, si dhe duhet të kufizoni kaloritë e tepërta dhe gjalpin.

Vezët omëletë janë gjithmonë një mundësi e mirë me një copë bukë të thekur. Shmangni pastat dhe brioshët. Shtoni fruta dhe perime, për të grumbulluar marrjen e fibrave. Opsione të mira janë manaferrat, frutat e thata ose gjysma e një bananeje në drithërat tuaj. Një suxhuk ose proshutë e rastit është e mirë, por provoni të gatuani në vend që të skuqni dhe shmangni yndyrën e tepërt.

Nëse jeni me nxitim, mos merrni si zakonisht drithëra me shumë sheqer. Një banane ose një mollë do të ishte një mundësi më e mirë. Mëngjesi është një vakt i domosdoshëm. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit me diabet të tipit 2 që hanë mëngjes kanë më pak të ngjarë të hanë shumë gjatë ditës.

E rëndësishme është zgjedhja e një produkti ushqimor që ju mban të ngopur për më gjatë. Ushqimet që kanë një indeks të ulët glicemik mund të ndihmojnë në parandalimin e rritjes së sheqerit në gjak gjatë gjithë mëngjesit dhe madje edhe pas drekës. Kjo nga ana tjetër do të fillojë metabolizimin dhe do të sigurojë energji gjatë gjithë ditës. Vezët dhe të bardhat e vezëve kanë një renditje zero të indeksit glikemik. Meqenëse vezët nuk kanë karbohidrate ose sheqerna, ato nuk kanë potencial për të rritur nivelet e glukozës në gjak.

Një çaj për mëngjes

Një studim në minjtë diabetikë zbuloi se çaji ngadalësoi tretjen e karbohidrateve, gjë që uli nivelet e sheqerit në gjak. Gjithashtu përmirësoi funksionin e mëlçisë dhe veshkave. Çaji jeshil ka të ngjarë të jetë edhe më i dobishëm, pasi vetë çaji jeshil është treguar se ul nivelet e sheqerit në gjak.

Në fakt, një studim përmbledhës i pothuajse 300,000 individëve zbuloi se pirësit e çajit të gjelbër kishin një rrezik prej 18% më të ulët për t’u bërë diabetik. Nevojiten studime të mëtejshme njerëzore për të parë përfitimet e çajit në kontrollin e sheqerit në gjak. Pasja e diabetit të tipit 2 do të thotë që trupi nuk kontrollon glukozën në gjak. Kur glukoza në gjak qëndron për shumë kohë shumë lartë, mund të zhvillohen probleme serioze shëndetësore. Është e rëndësishme të kontrolloni glukozën tuaj në gjak përmes dietës, stërvitjes dhe ilaçeve.

Kjo mund të vonojë ose parandalojë sëmundjen e veshkave, syve, nervave dhe zemrës dhe komplikime të tjera të diabetit. Kjo është arsyeja pse zgjedhja e ushqimeve të sakta për mëngjes mund t’ju përgatisë për një ditë të shëndetshme me nivele të stabilizuara të sheqerit në gjak.

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top