Dëshmi

March 15, 2021 | 8:47

E mbijetuar nga dhuna mashkullore, kampionia olimpike rrëfen si ka shpëtuar nga ish-i i dhunshëm

 

Elisa Di Francisca kampione olimpike dhe skermatore flet për veten në një intervistë të gjatë për la Repubblica, duke folur për sukseset e saj të mëdha, por edhe për dhimbjet private dhe të parrëfyera kurrë. Për herë të parë, skermierja dhe ish-kampione olimpike tregon se si ka shpëtuar nga ish-i i dhunshëm.

1

“Mendoj se kam shpëtuar, – zbuloi ajo, duke folur për dhunën ndaj grave. – I mbijetova dhunës mashkullore. Ndoshta ai do të më kishte shpërfytyruar, mbase do të kisha përfunduar në listën e gjatë të grave viktima nga një marrëdhënie e keqe. Përkundrazi jam këtu, sepse thashë mjaft, falënderoj edhe një nënë që ishte afër meje, jo vetëm kur më theu buzën me një grusht. Dhe unë mbeta shtatzënë me të njëjtin të dashur xheloz dhe abuziv, i cili gjithashtu më kishte larguar nga skermat. E ndërpreva shtatzëninë, duke u përpjekur ta anuloja atë moment. Kam biseduar me shumë pak njerëz për këtë, por dhimbja që provova, më lëndoi shumë, është një mendim që kthehet”.

Që nga viti 2019, Elisa u martua me Ivan Villa, ajo është nëna e Ettores të vogël dhe pret fëmijën e saj të dytë. Kampionia gjithashtu kujtoi në intervistë marrëdhënien e jetuar me një nga shokët e saj të ekipit. “Ishte një moment kur pata refuzimin e burrave, – rrëfeu ajo -, të paktën nga ata që më ndodhnin mua, kështu që ishte normale të kisha një marrëdhënie me Claudian, një shoqen time të skuadrës. Në kuptimin që ishim shumë intime, mendonim në të njëjtën mënyrë, kishim një ndjeshmëri të përbashkët dhe kishte lëvizje fizike. Gjithmonë i kam thënë: Më pëlqejnë burrat, por nëse do të duhej të puthja një grua, ti do të ishe ajo. Filloi kështu, zgjati një vit, ajo donte diskrecionin, unë e provokova para të gjithëve: hajde, dashuro, futu brenda, do të pres ty në dhomën tënde. Më pëlqen joshja. Për mua ishte një përvojë e re, jo për të, aq sa ajo donte që unë të ndryshoja mendim për burrat. Ndërkohë, ka nga ata që më bënin pyetje pa kuptim: por ti kë sheh në rrugë? Unë i shoh të gjithë, sepse mendoj se gjithçka ka diçka për të më dhënë”.

2

Midis njerëzve që kanë shënuar jetën e Elisës është edhe Stefano Cerioni, mësuesi dhe ish-trajneri italian: “18 vjet diferencë. Ai është i martuar, i ndarë, me dy fëmijë – zbuloi ajo, duke folur për historinë e tyre të dashurisë. – Duket e qartë, e di. E vë veten me personin që di gjithçka për ty, i cili kujdeset për ty. Duke pranuar marrëdhëniet, ishte ai që deklaroi veten. Ishte një marrëdhënie besimi, por është e pamohueshme, që priresh ta shpërblesh trajnerin tënd me rezultate sportive. Mbaj mend që një evropian kishte humbur në sulmin e dytë dhe unë duhej të paraqitesha për darkën. I thashë se kisha dhimbje koke vetëm për të mos zbritur. Më dukej sikur e kisha tradhtuar respektin e tij, se e kisha zhgënjyer. Ai u zemërua, erdhi të më merrte, unë dola jashtë, duke gulçuar, por darkova me të tjerët”.

Një marrëdhënie u ndërpre me zgjedhjen e burrit për të lënë Italinë dhe për të shkuar për të stërvitur ekipin rus. “Për mua ishte një tradhti e dyfishtë, – rrëfeu sportistja -. Po humbja njeriun dhe trajnerin që i dinte të gjitha sekretet e mia. Dhe ku po shkonte ai? Për të ndihmuar armikun tim Deriglazova. U tërbova, u përlesha, isha aq e nevrikosur dhe bëra një prerje të çmendur flokësh. Duhet të them se shoqet e mia të ekipit gjithashtu e përjetuan ndeshjen kundër rusëve si një përballje. Ndëshkimi i kundërshtarëve, për të lënduar trajnerin që kishte zgjedhur të largohej. Por ishte një kohë e keqe dhe e lodhshme, skermimi nuk bëhet me inat. Ishte vuajtje dhe unë nuk isha më e rrjedhshme”.

 

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi Dilei.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top