Në fokus

June 26, 2020 | 8:03

Esmeralda Birçaj: Sipas shkencës, mirësia është e mirë për zemrën dhe zvogëlon stresin

Ne të gjithë e dimë rregullin e artë: trajtoni të tjerët ashtu siç dëshironi të trajtoheni. Ndërsa është një histori e vjetër që mësojmë që në moshë të re, që ka shumë përfitime që lidhen me mënyrën se si i trajtojmë të tjerët. Shkenca tregon se qysh fëmijë ne jemi programuar biologjikisht të jemi të sjellshëm dhe mund ta zhvillojmë më tej këtë veçori me praktikë dhe përsëritje. Por ndonjëherë, për shkak të ndikimeve të jashtme dhe stresit të jetës së përditshme, ne mund ta humbim këtë aftësi të lindur.

Esmeralda Birçaj, eksperte e shëndetit mendor, Gjykata e Rrethit Vlore, Terapiste EMDR 1

Esmeralda Birçaj, eksperte e shëndetit mendor, Gjykata e Rrethit Vlore, Terapiste EMDR 1

Mirësia dhe empatia na ndihmojnë të komunikojmë me njerëzit e tjerë dhe të kemi marrëdhënie më pozitive me miqtë, familjen dhe madje edhe me të huajt dhe plotë të tjerë që takojmë në jetën tonë të përditshme. Megjithatë, përveç përmirësimit të marrëdhënieve personale, mirësia mund t’ju bëjë më të shëndetshëm.

Këtu janë gjashtë mënyra përmes të cilave shkenca mund t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin tuaj përmes mirësisë. 

Mirësia lëshon hormonet që na bëjnë të ndjehemi mirë.

E keni vënë re se kur bëni diçka të mirë për dikë tjetër, ndjeheni më mirë? Kjo nuk është diçka që ndodh rastësisht – është e lidhur me qendrat e kënaqësisë së trurit tuaj. Bërja e gjërave të mira për të tjerët forcon serotoninën, neurotransmetuesin që është përgjegjës për ndjenjat e kënaqësisë. Ashtu si sporti, altruizmi lëshon gjithashtu endorfina, një fenomen i njohur si “bërja” altruiste.

Pra, bëhuni vullnetar, ndihmoni dikë në nevojë, i blini një kafe ose i jepni një drekë – mund të jetë pikërisht ajo që kanë nevojë. 

Mirësia zvogëlon stresin.

Stresi, qoftë në formën e një nervozizmi të butë apo paniku të rëndë, është një përvojë jashtëzakonisht e zakonshme njerëzore. Ndërsa ekzistojnë disa mënyra për të zvogëluar stresin, siç janë meditimi, ushtrimet, ilaçet pa recetë dhe terapitë natyrore, të provosh të jesh i mirë me të tjerët mund të jetë një nga mënyrat më të lehta dhe më të lira për të mbajtur stresin nën kontroll.

5

Sipas një studimi të Universitetit të British Columbia (UBC) mbi lumturinë, “stresi shoqëror shoqërohet me efektin e pozitivitetit të ulët (PA), një faktor që mund të ndikojë dukshëm në mirëqenien psikologjike dhe funksionin adaptues”. Efekti pozitiv i referohet përvojës së një personi me humor pozitiv, siç janë gëzimi, interesi dhe gatishmëria.

Studiuesit në universitet zbuluan se pjesëmarrësit që performuan mirë performuan rritje të konsiderueshme në PA që vazhduan gjatë katër javëve të studimit.

Kështu që herën tjetër kur të ndjeheni pak në ankth, kërkoni mundësi për të ndihmuar të tjerët. Veprat e mira mund të shkojnë nga buzëqeshja ndaj dikujt ose vullnetarizmi, ose kushtimi i kohës tuaj në një organizatë. Edhe një gjest i vogël mund të bëjë një ndryshim të madh.

Mirësia është e mirë për zemrën tuaj.

Bërja e të tjerëve të ndjehen mirë sigurisht që mund të ngroh zemrën tënde, por gjithashtu mund të ndikojë vërtetë në ekuilibrin kimik të zemrës tënde.

Mirësia lëshon oksitocinën. Sipas Dr. David Hamilton, “Oxytocina shkakton lëshimin e një lënde kimike të quajtur oksid nitrik në enët e gjakut, gjë që i hollon ato. Kjo ul presionin e gjakut dhe për këtë arsye oksitocina njihet si një hormon “kardioprotektiv” sepse mbron zemrën (duke ulur presionin e gjakut).

Mirësia forcon zemrën tuaj fizikisht dhe emocionalisht. Ndoshta kjo është arsyeja pse thonë se njerëzit që kujdesen për të tjerët kanë zemër të madhe. 

Mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

Ju mund ta vini në dyshim, por nuk e themi kështu thjeshtë – egziston shkenca që e mbështet.

Sipas Health.com, jeni më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës nëse nuk keni lidhje të forta me familjen dhe miqtë tuaj. Kur jeni mirë me të tjerët, ju zhvilloni marrëdhënie të forta, të rëndësishme dhe miqësi.

Pra, bëni miqësi të reja, ose zgjëroni mirësinë dhe dhembshurinë tuaj ndaj atyre që keni tashmë.

6

Kufizon stresin.

Në jetën tonë të ngjeshur, ne vazhdimisht jemi duke kërkuar mënyra për të ulur stresin. Sidoqoftë, kjo mund të jetë më e lehtë nga sa mendojmë.

Ndihma për të tjerët ju lejon të bëni një pushim nga stresorët e jetës suaj dhe gjithashtu mund t’ju pajisin për të trajtuar më mirë situatat stresuese.

Sjellja lidhëse është çdo sjellje që ndërton marrëdhëniet tuaja me të tjerët.

Sipas një studimi mbi efektet e sjelljes para-shoqërore mbi stresin, “sjellja lidhëse mund të jetë një komponent i rëndësishëm i përballimit të stresit dhe sugjeron që përfshirja në sjellje antisociale (një veprim që synon të ndihmojë të tjerët) mund të jetë një strategji efektive për të zvogëluar ndikimin e stresit në mirëqenien emocionale.” Mode. “

Mirësia parandalon sëmundjen

Inflamacionet në organizëm shoqërohen me të gjitha llojet e problemeve shëndetësore si diabeti, kanceri, dhimbja kronike, mbipesha dhe migrena.

Sipas një studimi të të rriturve të moshës 57-78, “vullnetarizmi është treguar se ka shoqatën më të fortë me nivele më të ulëta të inflamacionit”. Oksitocina gjithashtu zvogëlon inflamacionin dhe madje disa akte të mirësisë mund të aktivizojnë lëshimin e tij.

Mirësia mund të jetë sekreti i një jete të shëndetshme dhe të lumtur. Sidoqoftë, e shihni vetë. Bëni dikë të buzëqesh, bëni një dhurim, bëhuni vullnetar ose ndihmoni të tjerët.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top