Këshilla & Arsye

June 13, 2019 | 8:20

Faktorët që nxisin shfaqjen e thinjave

Dalja e thinjave nuk do të thotë që ne po plakemi. Ato fillojnë të dalin  kur folikulat e rrënjëve nuk prodhojnë më melaninë, pigmentin që u jep ngjyrë flokëve. Kjo gjë ndodh zakonisht në të 30-at, por nuk do të thotë që një 20-vjeçare mund të mos ketë thinja. Përveç melaninës ka  faktorë të tjerë që nxitin daljen e thinjave.

Tiroidet – mund të ndikojnë në shfaqjen e thinjave. Edhe sëmundje të tjera që kanë të bëjnë me rënien e imunitetit, ndikojnë tek flokët.

Mungesa e vitaminave -kryesisht e B12.  Këtu theksojmë dietat drastike, si p.sh ata që vendosin të ndjekin një dietë vegjetariane apo vegane. Ata duhet të përdorin  si suplement B12, sepse rrezikohen nga anemia.

Stresi– nëse shikoni thinja në të 20-at nuk është normale. Vetëm nëse edhe prindërit janë thinjur pothuaj në këtë moshë, një nga arsyet mund të jetë stresi dhe stili i jetës.

Duhanpirja –  nëse je duhanpirës i rregullt me shumë mundësi thinjat i ke parë që në të 20-at. Ndoshta nuk shikoni thinja në skalp, por ja që shenjat në këtë rast shfaqen në folikula.

 

 

Burimi / OraNews

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top