Lifestyle

November 24, 2017 | 9:54

Flokë gri: Tre elementet që i mungojnë trupit tuaj

Flokët gri janë si rrudhat, ato janë shenja të dukshme dhe të pakontestueshme të plakjes. Ashtu si plakja, pavarësisht përparimit të shkencës që mund të ndihmojë deri në një farë mase, çështja e ngjyrës së flokëve është kryesisht gjenetike.

gri

Ngjyra e flokëve përcaktohet nga sasia e pigmentit të melaninës që depozitohet në  flokë ndërsa rritet.

Qelizat kolostrum në folikulet e flokëve vdesin gradualisht dhe çdo qime përmban më pak melaninë, duke e bërë flokun gri.

Pas moshës 30-vjeçare, për çdo 10 vjet që kalon, shansi i zbardhjes së flokut rritet me 10% -20%.

Mungesa e disa lëndëve ushqyese bazë mund ta përshpejtojë këtë proces.

Në veçanti, mungesa e zinkut, bakrit dhe vitaminës B12 mund të përshpejtojë mbulimin me flokë gri.

Marrja e shtesave të duhura, përveç rritjes së imunitetit dhe mbrojtjes së kockave, mund të ndihmojë në ruajtjen e ngjyrës natyrale të flokëve.

 

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com