Lifestyle

January 11, 2021 | 8:24

Harry dhe Meghan i japin lamtumirë rrjeteve sociale: “Ka shumë urrejtje dhe një krizë e së vërtetës në botë”

 

Dukët e Sussex-it, sipas “Sunday Times” braktisin Facebook dhe Twitter. Ata nuk kanë postuar asnjë përmbajtje të re në Instagram për disa muaj.

Marrëdhënia e trazuar e Harry dhe Meghan me rrjetet sociale duket se ka marrë fund. Sepse, sipas Sunday Times, dy dukët e Sussex-it që ikën në Amerikë, i kanë dhënë lamtumirën e fundit Facebook dhe Twitter. Edhe llogaria e Sussexroyal në Instagram nuk ka postuar asnjë përmbajtje të re prej disa muajsh.

1

Arsyeja do të ishte “urrejtja ndaj të dyve në mediat sociale”, diçka që Harry dhe Meghan e kanë theksuar shpesh muajt e fundit. Ish-aktorja amerikane ka denoncuar vazhdimisht duke u sulmuar çdo ditë në internet, me shkelje të vazhdueshme raciste dhe seksiste: “Mendoj se jam personi më i kontrolluar dhe i ofenduar në botë”, kishte thënë ajo në të kaluarën. Kur dy dukët “rebelë” ende ndanin profilin e Pallatit Kensington me Princin William dhe gruan e tij – Dukesha e Kembrixhit Kate Middleton – Pallati Buckingham u detyrua madje të lëshonte një deklaratë që njoftonte ankesa për autorët e komenteve raciste dhe seksiste: po vlerëson se Meghan Markle merrte deri në qindra në ditë në atë kohë, përfshirë kërcënime për dhunë dhe akuza për “pretendim të shtatzënë”.

Megjithatë, deri vitin e kaluar Dukes of Sussex llogarisnin shumë praninë e tyre në rrjetet sociale, aq sa, së bashku me lamtumirën në Royal House, ata hapën profilet e tyre të reja në internet pa e njoftuar atë paraprakisht në Pallatin Buckingham, gjë që irritoi shumë punonjësit e ndërtesës dhe menaxherët e saj të komunikimit. Vetë Meghan, para se të martohej me Harry, kishte një prani shumë të dendur në pothuajse të gjitha rrjetet sociale, me miliona ndjekës të përgjithshëm dhe postime pothuajse të përditshme: “Por shpejt u bë diçka e pamundur për t’u duruar”, kishte vërejtur dukesha e Sussex-it në atë kohë bën.

Sot, gjërat kanë ndryshuar shumë. Meghan ndihet e poshtëruar në internet dhe Harry menjëherë sheh në këtë urrejtje presionet e padurueshme dhe fiksimet e medias, sipas tij, përgjegjëse për vdekjen e nënës së tij Diana: “Mediat sociale”, tha ai kohët e fundit, “kanë shkaktuar një krizë urrejtjeje, një krizë e shëndetit mendor dhe një krizë e së vërtetës në botë ”. Kështu që të dy do t’i kishin dhënë një prerje të pastër pranisë së tyre në mediat sociale dhe 10 milion ndjekësve në Instagram (një milion vetëm në gjashtë orët e para): edhe fondacioni i tyre i ri Archewell nuk do të ketë një prani në Twitter, Facebook dhe të ngjashme, dhe çifti do të përqendrohet në podcast milioner dhe projekte dokumentare në Spotify dhe Netflix. As pezullimi i fundit i Donald Trump nga Twitter, Facebook dhe Instagram nuk ka ndryshuar mendje.

 

Përgatiti Orjona Tresa

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top