Dëshmi

July 7, 2022 | 9:50

Historia e inçestit të çiftit vëlla-motër, prindër të 4 fëmijëve

Vëllezërit e motrat incestuoze që ranë në dashuri dhe patën katër fëmijë së bashku vazhdojnë të bëjnë thirrje për t’i dhënë fund ligjeve që ndalojnë marrëdhëniet e tyre shqetësuese. Patrick Syuebing u ribashkua me motrën e tij më të vogël Susan Karolewski më shumë se 20 vjet pasi ai u transferua në një shtëpi kujdesi në Gjermaninë Lindore të atëhershme kur u sulmua nga babai i tyre. Aty filloi gjithçka…

Gjashtë muaj pasi ai ri-zbuloi familjen e tij biologjike, atëherë 23-vjeçari dhe Susan, e cila është me aftësi të kufizuara mendore, filluan të ndajnë një dhomë gjumi pas vdekjes së nënës së tyre, Ana Marie. Çiftimi i tyre i paligjshëm ka prodhuar katër fëmijë, dy prej të cilëve janë me aftësi të kufizuara të rënda. Në vitin 2001, çifti u zotua të ndryshonte ligjet e Gjermanisë duke e bërë seksin midis vëllezërve dhe motrave të paligjshëm, të cilin e çuan në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në 2012. Patrick vuajti dy dënime me burg për akuzat për incest në atë kohë.

Në atë kohë Mail Online raportoi Patrick duke thënë: “Ne nuk ndihemi fajtorë për atë që ka ndodhur mes nesh. Ne duam që ligji që e bën inçestin krim të shfuqizohet. U bëra kryefamiljar dhe duhej të mbroja motrën time. Ajo është shumë e ndjeshme, por ne e ndihmuam njëri-tjetrin gjatë kësaj periudhe shumë të vështirë dhe përfundimisht ajo marrëdhënie u bë fizike. Ne as që e dinim se po bënim ndonjë gabim kur filluam të flinim bashkë. Nuk menduam të përdornim prezervativ. Nuk e dinim që ishte i paligjshëm për të fjetur së bashku. Nëna jonë nuk do ta kishte miratuar, por të vetmit që duhet të na gjykojnë tani jemi ne.”

Susan ka mbrojtur bashkimin e tyre, duke shpjeguar se ata nuk e njihnin njëri-tjetrin kur u rritën pasi vëllai i saj u shpërngul në moshën tre vjeçare kur babai i tyre tashmë i vdekur e sulmoi me thikë.

“Ne ramë në dashuri si të rritur dhe dashuria jonë është e vërtetë. Nuk mund të bëjmë asgjë për këtë. Të dy ishim të tërhequr pas njëri-tjetrit dhe më pas natyra na mori përsipër. Ishte kaq e thjeshtë. Çfarë mund të bëjmë tjetër? Ne ndoqëm instinktet dhe zemrat tona”.

Vëllai i saj iu nënshtrua një vazektomie në një përpjekje për të ndryshuar mendjen e gjykatave për ta lejuar atë të jetonte me motrën e tij pa rrezikun e më shumë kohë në burg.

“Nuk dua të kthehem në burg dhe e di që nuk do ta lëmë kurrë njëri-tjetrin vullnetarisht. Nëse dikush dyshon në dashurinë tonë, ai thjesht duhet të shohë se ne nuk do të mbahemi të ndarë.”

Aktualisht janë 22 vende në mbarë botën që nuk e kanë kriminalizuar inçestin, duke përfshirë Francën, Argjentinën, Brazilin, Japoninë, Korenë e Jugut dhe Turqinë. Kjo praktikë dënohet me vdekje në Afganistan, Iran, Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Nigerinë. Është e paligjshme në Britaninë e Madhe, e dënueshme me burgim të përjetshëm.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.mirror.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top