Lifestyle

August 30, 2018 | 13:38

Ja disa mënyra se si të riparoni flokët e dëmtuar nga dielli

Uji i detit, dielli dhe dushet e shpeshta e tendosin bukurinë e flokëve tona. Për të patur flokë të shkëlqyeshëm dhe të fortë dhe pas pushimeve, duhet të mësoni si t’i trajtoni.

Ja 5 mënyra të natyrshme për të shmangur stresin e flokëve tuaja.

Me shtimin e vajrave natyrore do të jetë më e lehtë që t’i bëni sërish flokët tuaj të shëndetshëm dhe të shndritshëm. Mos harroni që nuk duhet t’i shpëlani flokët me ujë me klor e të kripur, por vetëm me ujë të freskët duke shmangur përdorimin e shmapos sa herë që lani flokët. Vajrat bimorë mund të përdoren jo vetëm për t’u aplikuar në flokë, por edhe për t’u pirë.

Larja e shpeshtë e flokëve tenton t’i thajë flokët dhe t’i bëjë ato më të brishtë.

Hedhja e shampos direkt në flokë, është një zakon i keq të cilin duhet ta harrojmë. Hidheni shampon në një tas dhe më pas shpërndajeni atë me ujë të ngrohtë.

Është e rëndësishme të masazhoni lëkurën me lëvizje rrethore dhe të thella, pastaj të kaloni në gjatësi: në këtë mënyrë do të shmangim stresin e flokëve dhe do të zbulojmë me kënaqësi të madhe se është e mjaftueshme të përdorim më pak produkt se zakonisht.

Për të shmangur ujin e kripur, diellin dhe klorin nëse jemi në pishinë, është e dobishme të përdorim rregullisht vaj natyral. Ndër të shumtët mund të zgjedhim midis vajit jojoba, i cili absorbohet lehtë, vaj kokosi, gjalpë shea, vaj argani. Ne duhet vetëm të masazhojmë skalpin me qetësi dhe gjithë gjatësinë e flokëve, në këtë mënyrë do t’i bëjmë më të fortë dhe më të shndritshëm. Masa e vetme paraprake: mos harroni ta përsërisni këtë veprim kohë pas kohe, sidomos pas banjës.

Për të garantuar flokë për t’u patur zili, le të kujtojmë që të bëjmë një maskë ushqyese dhe ristrukturuese disa herë në javë. Këtu janë mjetet juridike tradicionale: përzierja e një luge vaj ulliri ose bajame të ëmbël ose kokosi, pak kos ose mjaltë dhe masazhojmë flokun e lagur. Për një rezultat optimal, mbështillni kokën me një qese plastike transparente për gjysmë ore. Do të siguroni flokë të butë.

Parandalimi është më i mirë se kurimi: vjeshta është një periudhë e vështirë për flokët. Për të parandaluar rënien ne mund të provojmë drithërat. Ato kanë një efekt të jashtëzakonshëm në flokë, sepse përmirësojnë forcën dhe shkëlqimin e tyre. Rekomandimi i fundit: absolutisht jo pjastrës, po të thara në mënyrë të natyrshme. Në diell ato marrin vitaminën D.

 

Burimi / Intv.al

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com