Lifestyle

June 21, 2018 | 13:53

Ja pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer përpara se të largoheni nga shtëpia…

Sa prej jush, pasi ktheheni në shtëpi pas një udhëtimi pune apo pushimesh, jeni në gjendje të gjeni kohën e saktë të ndërprerjes së energjisë? Më shumë, kur ka ndërprerje të përkohshme të energjisë. Gjatë mungesës tonë dhe mungesës së sigurimeve materiale, bëhet e pamundur të përcaktohet kohëzgjatja e kësaj ndërprerje dhe mundësia që ushqimet në frigorifer të shkrihen dhe rifreskohen përsëri.

Sot, do të njohim trukun e ri që do t’ju ndihmojë të zbuloni nëse kjo ka ndodhur ose jo. E çuditshme por e vërtetë, e gjitha që ju duhet është një filxhan plastik ose xham, një monedhë dhe disa lëngje ose ujë! Në një postim në Facebook, “shpikësja” e këtij mashtrimi, Shiela Pulanco Russell shpjegon se si funksionon: “Vendosni një filxhan ose një gotë plastike, të ujit në frigorifer. Pas një ore, kur uji ka ngrirë, vendosni mbi lëngun e ngrirë një monedhë të vogël.

Duke vepruar kështu, kur të ktheheni në shtëpi, do të dini nëse ushqimi juaj ka shkrirë dhe, sigurisht, është rifreskuar, ose më mirë, nëse asgjë nuk ka ndodhur. Nëse monedhë bie në fund të kupës, kjo do të thotë se ushqimi është prishur, kështu që ju duhet ta hidhni. Por nëse monedha është ende në krye, mbi ujë të ngrirë, nuk duhet të shqetësoheni për asgjë.

Një ide shumë e dobishme është që gjithmonë ta mbani në frigorifer kupën me monedhën në sipërfaqen e ngrirë, pa dyshim, për të ditur se çfarë ndodh me ushqimin tuaj!”

 

Burimi / tuttorete.info

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com