Këshilla & Arsye

August 7, 2018 | 11:52

Ja sa orë duhet të flejë një grua sipas shkencëtarëve

Këshilla të mrekullueshme për mirëqenien mund të gjenden me mijëra, të të gjitha llojeve dhe besueshmërisë. Ka nga ato që rekomandojnë vetëm pirjen e çajit jeshil, apo aktivitetin fizik që në orët e para të mëngjesit. Në fakt, është një mënyrë jetese, një ritual që ndihmon për dobinë e të gjithëve: të flesh mirë dhe gjatë.

shkencetar

Gjumi konsiderohet nga të gjithë, – përfshirë ekspertët – një kurë e vërtetë për shëndetin. Në këtë fazë, trupi sintetizon disa elementë bazë për të ushqyerit dhe lejon organet të marrin energji për ta përballur më mirë ditën tjetër: gjumi i keq – ose i paktë – komprometon performancën gjatë orëve të zgjimit.

Por sa orë duhet të flemë saktësisht?

Nëse i përkisni gjinisë femërore, në këtë pikë ka lajme të mira. Në fakt, nëse për çdo qenie njerëzore nevojiten 7-8 orë gjumë, ekspertët rekomandojnë edhe më tej: dhe duket se një grua mundet – dhe duhet – të flejë pa ndjenjën e fajit edhe pas 8 orësh.

grua

Fizikisht, burrat dhe gratë kanë karakteristika mjaft të ndryshme: aktiviteti i trurit femëror, për shembull, është më efikas. Prandaj rekomandimi i ekspertëve është: truri femër ka nevojë për më shumë orë gjumi për të rifituar energji.

E ashtuquajtura “gjumë i bukurisë” nuk do të ishte një mirazh: gjumi e lejon një grua që të rimarrë aftësitë e saj dhe ka provuar efekte të dobishme në shkëlqimin dhe shëndetin e lëkurës.

Pra, herën tjetër që do të ndjeni nevojën për të fjetur mbi 8 orë, bëjeni pa u ndjerë në faj: është ADN-ja juaj që e kërkon!

Përgatiti Orjona TRESA / guardachevideo.it

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com