Mirëqenie

May 8, 2020 | 8:06

Këshillat e reumatologut për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjeve inflamatore

SA është një sëmundje inflamatore kronike. Fjala kronike përshkruan një gjendje të bashkëjetesës me një sëmundje dhe kjo nuk mund të ndahet nga një mënyrë jetese e saktë.

Lidhur me ushqimin, megjithëse ka shumë hipoteza për rolin e tij, për momentin nuk ka prova të qarta në shkaktimin e sëmundjes dhe mos arritjen e përkeqësimit të saj. Sigurisht që një dietë me doza të ulëta ditore të sheqerit dhe kripës mund të parandalojë shfaqjen e komplikimeve të tjera dhe rritja e kuotës ditore të fibrave, perimeve, mishit të bardhë dhe peshkut mund të përmirësojë vetëm gjendjen e përgjithshme të pacientit që vuan nga SA.

Përveç kësaj, kontrolli i peshës duke shmangur arritjen e kushteve të mbipeshës është thelbësore për një sëmundje që prek shpinën. Në fakt, një gjendje e mbipeshës mund të nxjerrë në pah vetëm dhimbjen e shpinës (lloji mekanik) e cila i shtohet asaj tipike inflamatore.

Së fundi, shmangia e alkoolit dhe pirja e duhanit është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm të këtyre pacientëve.

 

Burimi / https://www.saichelasa.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com