Lifestyle

December 11, 2020 | 8:25

Krishtlindjet në vazo, disa këshilla për dhurata të dobishme dhe të personalizuara

Në shumë rajone është akoma e vështirë të lëvizësh dhe prandaj edhe gara e blerjes bëhet e komplikuar: atëherë mund të zgjedhim dhurata super personale të bëra me duart tona, të cilat për këtë arsye do të jenë edhe më të mirëpritura. Ne gjithashtu mund të marrim ndihmë nga të vegjlit e shtëpisë dhe ta bëjmë përgatitjen e dhuratave një aktivitet tërheqës për të gjithë familjen.

Vazo me biskota: një klasik i shkëlqyeshëm që nuk pushon së pëlqyeri. Për një dhuratë vërtet të mirë, si dhe biskotat e bëra vetë, ndoshta me xhenxhefil, janë zgjedhja e përsosur për të dhënë ëmbëlsi dhe për t’i bërë njerëzit të cilëve ua japin të ndjehen të përkëdhelur. Një vazo me biskota është ideale për ta përgatitur me fëmijët dhe gjithashtu për t’ua dhuruar të vegjëlve.

Vazo me qirinj: për një Krishtlindje të ndritshme, pavarësisht gjithçkaje, një nga realizimet më të thjeshta është vendosja e qirinjve, ndoshta me aromë, brenda kavanozit. Në këtë rast garnitura është gjithçka: një fjongo e bukur ari, disa topa, një dekor peme Krishtlindjeje me hala pishe do të jetë e përsosur për një dhuratë.

Vazo me kripëra: për një festë Ëellness, edhe kripërat e banjës janë gjithmonë shumë të mirëpritura. Ftesa për të gjetur kohë për veten duhet të kuptohet, veçanërisht në momente si këto, ku ankthi dhe tensioni janë mbizotërues. A nuk mund të shkojmë në llixha? Kjo do të thotë që ne do të bëjmë një banjë të këndshme të ngrohtë dhe aromatike në shtëpi, nuk ka asgjë më të mirë sesa pak relaksim i merituar në shtëpi.

Vazo me ushqim të konservuar: gatimi për veten dhe për të tjerët do të thotë të kujdesemi për ata që na rrethojnë, si dhe për veten tonë. Pure domate, kungull i njomë ose patëllxhan në vaj janë perfekte, e kështu me radhë. Tradita e gjyshes është gjithmonë shumë aktuale dhe shijet autentike fitojnë çdo herë, në çdo rast dhe veçanërisht për Krishtlindje.

Vazo me ëmbëlsira: skenografike dhe të gëzueshme, kavanoza e ëmbëlsirave mbushet me ëmbëlsi. Ngjyra, të shijshme, ato mund të përzihen siç na pëlqen. Për një dhuratë me të vërtetë të modës, ne duhet të përqendrohemi në cilësinë dhe elegancën e paketimit: ne mund të bëjmë ngjyra të ndryshme me shije të ndryshme për të personalizuar dhuratën tonë sa më shumë që të jetë e mundur.

Vazo me bimë: të bukura, vërtet të bukura: succulents kanë magjepsur gjithmonë me elegancën e tyre të pandryshuar. Perfekte për çdo ambient shtëpie, ato janë ideale për tu dhënë në një kavanoz. Për një Krishtlindje të gjelbër.

Vazo me reçel: me portokall ose fruta të kuq, me dardha ose mollë dhe madje edhe me kivi, reçeli është perfekt për marrjen e vitaminave, kaq të çmuara në këtë sezon. Reçeli përgatitet me qetësi dhe përhap aromën e tij kudo në shtëpi: një kënaqësi për ta përgatitur, një kënaqësi absolute për ta ngrënë.

Vazo me erëza: erëzat shumëngjyrëshe dhe super aromatike, janë të domosdoshme në çdo kuzhinë. Speci djegës për më supersticiozët, ose kanella, xhenxhefili, shafrani i Indisë, praktikisht mund t’u dhurohen të gjithëve. Një fjongo do të jetë zgjedhja perfekte për ta bërë një kavanoz që të bie në sy.

Vazo me lule të thata: petalet e luleve që kemi mbledhur gjatë verës tani janë perfekte për tu vendosur në kavanoza dhe që mund të parfumosin mjedisin. Në dhomën e ndenjes, në banjë ose në dhomën e gjumit, një aromë diskrete do të lejojë që dhurata jonë e vogël t’i kënaqë ata që e morën atë.

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top